Niedawną zmianę ustawy śmieciowej moja gmina wykorzystała do wprowadzenia nowych stawek za odbiór odpadów. Burmistrz, który był inicjatorem zmian, tłumaczył, że po półtora roku funkcjonowania nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi trzeba było urealnić stawki. Zastanawiam się jednak, czy w takiej sytuacji, jako właściciel nieruchomości, będę musiał złożyć w urzędzie gminy nową deklarację śmieciową – pyta pan Stanisław
Nie ma takiej potrzeby, choć wątpliwości czytelnika nie dziwią. Do końca stycznia br. obowiązywała bowiem reguła, że każda zmiana wysokości stawki opłat za odbiór odpadów komunalnych wymuszała złożenie nowej deklaracji śmieciowej. W tej ostatniej właściciel nieruchomości umieszcza wszelkie dane niezbędne do wyliczenia daniny, jak choćby o liczbie osób zamieszkujących w domu. Takie rozwiązanie było irytujące, bo trzeba było dopełniać określonych formalności, mimo że za zmianę stawek odpowiadała rada gminy.
Ostatnia nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadziła zasadę, że jeśli radni uchwalają nowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, mieszkańcy nie mają obowiązku składania nowych deklaracji śmieciowych. Wręcz przeciwnie, w takiej sytuacji to wójt (burmistrz, prezydent miasta) zawiadomi pismem urzędowym właściciela nieruchomości o wysokości opłaty za śmieci. Chodzi o to, by mieszkaniec wiedział, ile ma płacić w związku ze zmianą stawek opłaty. Od momentu otrzymania zawiadomienia właściciel nieruchomości jest zobowiązany uiszczać opłatę w zaktualizowanej wysokości. Jeśli się nie podporządkuje, wójt wyda w tej sprawie decyzję administracyjną, która podlega egzekucji.
Taki stan rzeczy nie oznacza oczywiście, że w nowej rzeczywistości prawnej nigdy nie trzeba będzie składać nowych deklaracji. Taki obowiązek pojawi się, gdy zmiana danych wskazywanych w deklaracji zostanie wywołana przez samych właścicieli, np. zmieni się liczba mieszkańców danej nieruchomości. Wówczas w ciągu 14 dni od momentu wystąpienia zmiany trzeba o tym poinformować urząd gminy.
Podstawa prawna
Art. 6m ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1399 ze zm.).