Gminy nie pobierają podatku od wszystkich obiektów, np. pomieszczeń przynależnych, które nie są ewidencjonowane. Takie nieprawidłowości mogą występować w całej Polsce – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli w najnowszym raporcie „Gospodarowanie wybranymi nieruchomościami Skarbu Państwa”.
Kontrolerzy NIK ocenili, że w ubiegłym roku prezydent m.st. Warszawy gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa obejmującymi grunty o łącznej powierzchni 4423,1 ha oraz budynki o łącznej powierzchni 85,7 tys. mkw., w tym mieszkalnej 52,3 tys. mkw. i użytkowej 33,4 tys. mkw. NIK stwierdził, że do powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych, wbrew postanowieniom rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U. nr 38, poz. 454 ze zm.), nie włączano powierzchni tzw. pomieszczeń przynależnych (mogą to być np. komórki lokatorskie, garaże, tarasy, strychy).
Zdaniem kontrolerów błędnie także przyjęto, że inne lokale (np. użytkowe) należące do Skarbu Państwa nie muszą być opisane pod tym kątem. I to pomimo tego, że par. 63 ust. 1 pkt 15 przywołanego rozporządzenia jednoznacznie wskazuje, że dane ewidencyjne dotyczące budynku obejmują łączne pola powierzchni użytkowej wszystkich znajdujących się w nim lokali i pomieszczeń przynależnych.
Nieuwzględnienie tych pomieszczeń spowodowało uszczerbek wpływów samorządów. Jak wielkie są straty NIK mogła oszacować tylko w przypadku lokali wystawionych na sprzedaż, gdzie obowiązkowo trzeba było dokonać inwentaryzacji pomieszczeń przynależnych. Takich mieszkań było w Warszawie 60. Jak ustalili kontrolerzy, tylko w ich przypadku kwota niezapłaconego podatku od nieruchomości wyniosła około tysiąca złotych.
Jak podkreśla NIK w raporcie, problem niepobierania daniny od pomieszczeń przynależnych może dotyczyć również innych miast i gmin.
Kontrolerzy stwierdzili także nieprawidłowości w działaniach prezydenta m.st. Warszawy, które polegały na nieprowadzeniu ewidencji nieruchomości przeznaczonych na potrzeby podmiotów wymienionych w art. 60 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 518). W tej grupie znajdują się m.in. Sejm, Senat, Państwowa Inspekcja Pracy, sądy administracyjne oraz takie instytucje jak Instytut Pamięci Narodowej. Co więcej, w czasie kontroli stwierdzono brak planów wykorzystania tych zasobów.
1666 według NIK tyle mieszkań z pomieszczeniami przynależnymi w połowie 2013 r. należało do Skarbu Państwa na terenie Warszawy