Wyniki głosowania podała w poniedziałek wieczorem Miejska Komisja Wyborcza w Lublinie.
Żuk jest przewodniczącym lokalnych struktur PO, ale w wyborach samorządowych startował z własnego komitetu (KWW Krzysztof Żuk), w skład którego weszli przedstawiciele PO, Nowoczesnej, PSL, SLD i ugrupowania Wspólny Lublin oraz działacze dzielnicowi i społeczni.
Główny konkurent Żuka kandydat Zjednoczonej Prawicy poseł PiS Sylwester Tułajew uzyskał 31,48 proc. głosów.
Pozostali kandydaci otrzymali: poseł Kukiz’15 Jakub Kulesza, popierany przez KWW Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie – 2,98 proc., Magdalena Długosz z KWW Miasto dla Ludzi - Lubelski Ruch Miejski - 1,49 proc., Marian Kowalski z KWW My z Lublina - 1,34 proc., Joanna Kunc z KWW Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego - 0,37 proc. Frekwencja wyborcza w Lublinie wyniosła 54,68 proc.
Żuk, który został wybrany na prezydenta Lublina po raz trzeci, jest przewodniczącym lokalnych struktur PO, ale w wyborach samorządowych startował z własnego komitetu, w skład którego weszli przedstawiciele PO, Nowoczesnej, PSL, SLD i ugrupowania Wspólny Lublin oraz działacze dzielnicowi i społeczni
Poniżej lista kandydatów na urząd prezydenta Lublina:
Krzysztof Żuk (własny komitet),
Sylwester Tułajew (PiS),
Jakub Kulesza (KWW Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie),
Marian Kowalski („My z Lublina”),
Joanna Kunc (Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego),
Magdalena Długosz (Miasto dla ludzi Lubelski Ruch Miejski).
Rada
Komitet Wyborców Krzysztof Żuk uzyskał 53,94 proc. głosów i 19 mandatów. Komitet ten skupił przedstawicieli PO, Nowoczesnej, PSL, SLD i ugrupowania Wspólny Lublin oraz miejskich działaczy dzielnicowych i społecznych.
KW PiS zdobył 35,65 proc. głosów, uzyskał 12 mandatów.
Rada Miasta Lublin liczy 31 osób.
Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego i otrzymały: Komitet Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie – 4,37 proc. głosów; Komitet Miasto dla Ludzi - Lubelski Ruch Miejski - 3,05 proc.; Komitet My z Lublina – 1,52 proc.; Komitet Joanna Kunc Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego - 0,44 proc.
Dotychczas w radzie miasta Lublina PiS miał 15 radnych, PO – 13 radnych, a Wspólny Lublin – 3 radnych. Frekwencja wyborcza w Lublinie wyniosła 54,68 proc.