radny

Radny (staropol. radźca, póź. rajca) – członek rady. Radnym może zostać każdy obywatel (jeżeli ukończył 18 lat i ma zaświadczenie o niekaralności).


 • Będą podwyżki dla budżetówki. Rząd znalazł 2 mld zł

  Będą podwyżki dla budżetówki. Rząd znalazł 2 mld zł

  W tym roku na podniesienie wynagrodzeń w państwowej kasie wygospodarowano 2 mld zł. W 2017 r. będzie już skromniej – na ten cel trafi kilkaset milionów złotych. Najbardziej skorzystają służby mundurowe

  czytaj więcej

 • Kiedy i do kogo poskarżyć się na niekompetentnego urzędnika

  Kiedy i do kogo poskarżyć się na niekompetentnego urzędnika

  Pracownik budżetówki powinien w sposób wyczerpujący i niezwłoczny poinformować petenta o tempie prac nad sprawą. Jeśli tego nie robi lub odkłada w czasie, a także popełnia błędy, może się spodziewać skargi. Urzędnika spotka kara, gdy zarzuty się potwierdzą, a doniesienie nie będzie anonimowe.

  czytaj więcej

 • Ekspert: Brexit może zaszkodzić turystyce w Hiszpanii

  Ekspert: Brexit może zaszkodzić turystyce w Hiszpanii

  Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może zaszkodzić turystyce w Hiszpanii i mieć poważne konsekwencje dla gospodarki tego kraju. W interesie Hiszpanii jest, by setki tysięcy mieszkających tu Brytyjczyków nie wyjechały – mówi PAP analityk Jorge Galindo.

  czytaj więcej

 • RIO często kwestionuje uchwały dotacyjne: Czego się wystrzegać

  RIO często kwestionuje uchwały dotacyjne: Czego się wystrzegać

  Gminy coraz częściej przyznają osobom fizycznym czy firmom dotacje celowe, dzięki którym możliwa jest ochrona środowiska, np. na kolektory słoneczne, ekologiczne piece czy usuwanie azbestu. Wymaga to wcześniej podjęcia stosownej uchwały przez radnych. W dokumentach tych pojawia się jednak wiele błędów. Skutkować mogą one, mimo słusznych intencji uchwałodawców, orzeczeniem przez regionalną izbę obrachunkową o ich nieważności – w części lub w całości. Dziś pokazujemy, czego należy unikać.

  czytaj więcej

 • Wojna PO-PiS na dole, czyli bunt radnych

  Wojna PO-PiS na dole, czyli bunt radnych

  Konflikt PO-PiS schodzi na szczebel lokalny. Prezydenci miast w różnych częściach kraju mają problem z uzyskaniem absolutoriów. Początek wakacji jest w samorządach wyjątkowo nerwowy. Do końca czerwca radni powinni dać szefom gmin i miast zielone światło na dalsze rządzenie, wydając tzw. absolutorium (z czym wiąże się również przyjęcie przedstawionego radzie sprawozdania budżetowego za poprzedni rok). A z tym w wielu miejscach są problemy.

  czytaj więcej

 • Pary z problemem niepłodności nie mogą już korzystać z refundacji in vitro

  Pary z problemem niepłodności nie mogą już korzystać z refundacji in vitro

  W czwartek kończy się rządowy program refundacji in vitro, dzięki któremu urodziło się już 5,3 tys. dzieci. Pary zmagające się z problemem niepłodności, które chcą skorzystać w procedury in vitro, będą musiały finansować ją z własnych środków.

  czytaj więcej

 • Rekrutacja do żłobka bez oświadczenia o odpowiedzialności karnej

  Rekrutacja do żłobka bez oświadczenia o odpowiedzialności karnej

  Przepisy ustawy żłobkowej nie wymagają, aby rodzice uczestniczący w naborze do placówki dodatkowo potwierdzali, że nie podają fałszywych informacji. Dlatego zawarcie takiego warunku w uchwale radnych jest bezprawne.

  czytaj więcej

 • Wojewoda wielkopolski stwierdził nieważność uchwały Sejmiku ws. TK

  Wojewoda wielkopolski stwierdził nieważność uchwały Sejmiku ws. TK

  Wojewoda wielkopolski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w sprawie stanowiska dotyczącego stosowania się organów Województwa Wielkopolskiego do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

  czytaj więcej

 • Potocki: Wołyńska kwadratura koła

  Potocki: Wołyńska kwadratura koła

  W piątek prezydent Petro Poroszenko złożył kwiaty i zapalił znicz pod Pomnikiem Ofiar Rzezi Wołyńskiej na warszawskim Żoliborzu. To znaczący gest, być może najważniejszy ze wszystkich wołyńskich gestów dotychczasowych ukraińskich prezydentów.

  czytaj więcej

 • Różne miasta, różne stawki za wycięcie drzewa

  Różne miasta, różne stawki za wycięcie drzewa

  Radni określą, kiedy usunięcie drzewa lub krzewu wymaga zezwolenia. Zadecydują też, kiedy trzeba będzie za nie zapłacić oraz komu będzie groziła kara za np. nielegalną wycinkę. Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, który zaproponowało Ministerstwo Środowiska.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej