radny

Radny (staropol. radźca, póź. rajca) – członek rady. Radnym może zostać każdy obywatel (jeżeli ukończył 18 lat i ma zaświadczenie o niekaralności).


 • Najważniejsze wydarzenia polityczne 2016 [PODSUMOWANIE]

  Najważniejsze wydarzenia polityczne 2016 [PODSUMOWANIE]

  Szczyt NATO w Warszawie, wizyta papieża Franciszka, konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego, powołanie komisji śledczej ds. Amber Gold, protest opozycji na sali sejmowej - są wśród najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce na scenie politycznej w mijającym roku.

  czytaj więcej

 • Ełk: Ponad 20 osób zatrzymanych po zamieszkach przed kebab-barem

  Ełk: Ponad 20 osób zatrzymanych po zamieszkach przed kebab-barem

  Już ponad 20 osób zatrzymała policja po zamieszkach, do jakich doszło w niedzielę w Ełku (warmińsko-Mazurskie) po śmierci 21-letniego Daniela. Mężczyzna zginął w noc sylwestrową od ciosów nożem, zadanych mu przed barem Prince Kebab.

  czytaj więcej

 • Jakie opłaty za sześciolatka w przedszkolu? Wciąż nie wiadomo

  Jakie opłaty za sześciolatka w przedszkolu? Wciąż nie wiadomo

  Nowe przepisy dotyczące opłat budzą wiele wątpliwości. Nie wiadomo dokładnie, w jakich sytuacjach i kiedy można żądać pieniędzy od rodziców sześciolatków. MEN zapewnia, że je rozwieje.

  czytaj więcej

 • W samorządach trwa spór o likwidacje gimnazjów

  W samorządach trwa spór o likwidacje gimnazjów

  Zmiany w oświacie jeszcze nie weszły w życie, a już się stały zarzewiem konfliktów politycznych na poziomie wojewódzkich, miejskich i gminnych władz.

  czytaj więcej

 • Opłaty lokalne: Gminy chcą wycisnąć jak najwięcej z przedsiębiorców

  Opłaty lokalne: Gminy chcą wycisnąć jak najwięcej z przedsiębiorców

  Samorządy głębiej sięgają do kieszeni firm – podnoszą stawkę podatku od nieruchomości do maksymalnego dopuszczalnego poziomu. Danina za biuro może być 30 razy wyższa niż za mieszkanie o porównywalnej powierzchni.

  czytaj więcej

 • Gminy porządkują ukryte reklamy, ale pomniki i kostka brukowa to problem

  Gminy porządkują ukryte reklamy, ale pomniki i kostka brukowa to problem

  PROBLEM: Ustawa krajobrazowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 774 ze zm.) uderzając w niechciane reklamy w miastach, przysporzyła włodarzom sporo rozterek. W obecnym stanie prawnym bowiem trudno jednoznacznie stwierdzić, jak należy np. traktować dane fundatora pomnika, które są na nim umieszczone. A co z kostką brukową z napisem firmy? Czy jest to tylko niewinna informacja o inwestorze, czy już powinna być traktowana jak reklama? A jeśli tak, to czy musi być na nią wydane pozwolenie i czy powinna być regulowana w specjalnej uchwale? A może trzeba za nią płacić, gdy jest umieszczona w pasie drogowym? Postanowiliśmy sprawdzić, jak poszczególne jednostki samorządowe radzą sobie z tego typu problemami. Pytania w sprawie reklam umieszczanych na elementach architektonicznych zadaliśmy także prawnikom. I choć ich opinie się różnią co do zasadności podejmowania uchwał w tym zakresie, to zgodnie twierdzą, że to, które z regulacji stosuje się w konkretnym przypadku i kiedy jest mowa o reklamie, uzależnione jest od faktycznych okoliczności w danej sprawie. Taki wniosek płynie też z lektury pionierskiej „uchwały pomnikowej” miasta Wrocławia.

  czytaj więcej

 • Wójt na razie na czas nieokreślony. Brakuje przepisów ograniczających ilość kadencji

  Wójt na razie na czas nieokreślony. Brakuje przepisów ograniczających ilość kadencji

  Choć ograniczenie liczby kadencji lokalnych włodarzy ma obowiązywać od 2018 r., rządzący wciąż nie podjęli decyzji, na jakich zasadach wcielić je w życie.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej