statystyki

Chcesz nowy telewizor? Zapłacisz za piractwo

autor: Patrycja Otto19.09.2013, 08:42; Aktualizacja: 19.09.2013, 11:47
Telewizja

Telewizjaźródło: ShutterStock

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS żąda obłożenia urządzeń elektronicznych dodatkową opłatą na rzecz artystów. 

reklama


reklama


W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego leży projekt ustawy, który zdaniem producentów i sprzedawców znacząco podniesie ceny telewizorów, kamer, aparatów fotograficznych, komputerów i smartfonów. Te i wiele innych urządzeń miałaby objąć opłata w wysokości 1–3 proc. na rzecz twórców. Projekt przygotował ZAiKS. Dotychczas taki haracz, ale znacznie niższy, był doliczany np. do ceny magnetofonów, odtwarzaczy, kaset i płyt.

Jak wylicza branża elektroniczna, z powodu nowej opłaty średniej klasy laptopy zdrożeją o ok. 50 zł, a ultrabooki z wyższej półki już o 120 zł.

Gra toczy się o duże pieniądze, które z tego tytułu mają trafiać do wszystkich organizacji zbiorowego zarządzania (OZZ), reprezentujących interesy autorów, wykonawców, twórców i wydawców. Obecnie w skali roku trafia do nich z tytułu opłat od urządzeń i nośników ok. 27 mln zł. Po ewentualnym wejściu w życie propozycji ZAiKS kwota ta wzrosłaby o ok. 320 mln zł – wylicza Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektronicznego i Elektrycznego Branży RTV i IT.

Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) i Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP) już poparły propozycje ZAiKS. Coraz głośniej mówi się o tym, że do sojuszu mogą dołączyć organizacje zrzeszające autorów książek i wydawców, jak Kopipol i Polska Książka. Organizacje tłumaczą, że zmiany są konieczne, bo opłaty w Polsce są nadal na poziomie niższym niż w Europie Zachodniej, co ogranicza możliwość godziwego rekompensowania ponoszonych przez autorów i wydawców strat spowodowanych przez piractwo.

– Już teraz Polska jest na samym końcu w Europie pod względem dostępu do urządzeń mobilnych. Takie regulacje jeszcze bardziej go ograniczą – uważa Michał Kanownik ze ZIPSEE.

Do tej pory taka opłata była naliczana do cen m.in. płyt

Obecnie opłaty kształtują się na poziomie od 0,05 proc., jak w przypadku radia z odtwarzaczem płyt CD z funkcją nagrywania Flash, do 2,95 proc. dla płyty DVD-RW 12 cm. Ale to nie jedyna zmiana, jakiej domaga się ZAiKS. Opłatami chce też objąć zupełnie nowe kategorie urządzeń.

Producenci sprzętu RTV są przeciwni. Według nich spowolnienie gospodarcze nie jest dobrym czasem na podwyżki, które przełożyłyby się na ceny sprzętów. Szczególnie, że nie ma ku temu uzasadnienia.

– Podstawową funkcją telefonu nie jest kopiowanie treści, lecz komunikacja z inną osobą. Takiego przeznaczenia nie mają też aparaty fotograficzne czy kamery, które również mają zostać objęte opłatą reprograficzną – wyjaśnia Michał Kanownik ze Związku Producentów i Importerów Sprzętu Elektronicznego i Elektrycznego.

Dlatego producenci mają nadzieję, że i tym razem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuci propozycje zmian. Tak zresztą stało się dwa lata temu, przy okazji ostatniej nowelizacji rozporządzenia.

Jak dowiedział się DGP, otrzymany od ZAiKS-u projekt resort traktuje jako etap konsultacji środowiskowych, zmierzających do reformy systemu opłat. To oznacza, że nie utożsamia się ze stanowiskiem wyrażonym w propozycji nowelizacji.

Producenci postanowili jednak dmuchać na zimne i opracować własną wersję zmian w rozporządzeniu.

– Chcemy dostosować przepisy do realiów, a to oznacza usunięcie opłat m.in. od dyskietek, oraz wprowadzić zmiany mające poprawić ich ściągalność – podkreśla Michał Kanownik.

Jak dodaje, propozycje mają być gotowe w przyszłym tygodniu. Wówczas też zostaną skierowane do Ministerstwa Kultury.

Istnieje przy tym ryzyko, że o wyższe opłaty, czy też objęcie nimi kolejnych urządzeń wkrótce zaczną się dopominać inne organizacje. Mowa przede wszystkim o zrzeszających autorów książek i wydawców, jak Kopipol czy Polska Książka.

– Analizujemy rynek pod kątem dostępnych urządzeń i ich wykorzystania do kopiowania treści chronionych prawem autorskim osób trzecich – przyznaje Jędrzej Maciejewski ze Stowarzyszenia Autorów i Wydawców „Polska Książka”.

A to oznacza rozważania, czy istnieje dziś uzasadnienie, by aparaty cyfrowe czy komputery zostały objęte opłatą na rzecz wydawców. Na razie ponoszą ją producenci papieru, drukarek, kserokopiarek, skanerów i punkty ksero.

Nowe stawki opłat reprograficznych (w proc.)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • Czy nie czas...(2013-09-23 16:15) Odpowiedz 00

    ...skończyć z przerośniętą czapą różnej maści darmozjadów typu KRRiTV, ZAiKS, wszelkie OZZ-y itd itp ? Chyba już pora.

  • XxX(2013-09-20 15:15) Odpowiedz 00

    To ja jeszcze poprosze o przedstawienie ile % kwoty z 1 754 000 EURO trafilo do autorow ...

  • did(2013-09-19 21:08) Odpowiedz 00

    Kochani twórcy i artyści od siedmiu boleści , proszę nie porównujcie swojej twórczości z zachodnią, bo wasza sława ogranicza się do Polski, albo Jackowa w usa.Mieszkacie w Polsce i też jesteście odpowiedzialni za długi polskie, więc płace i wynagrodzenia jak to w polsce wam się należą.Wydanie marnej płytki nie oznacza profitów, a Wy tak chcecie.Gwiazdy kochani są na niebie, a na ziemi zdziry, łóżko i seks , a potem sława.Śpiewacie ********* językiem i sławni to raczej nie będziecie. Tatianka nasza też miała wywiady w BBC , OCH ACH Londyn i jakoś cisza jest, tylko polska naszej sławie pozostała, bo w Londynie to nawet na łóżko to już jest za stara.Radzę Wam koncerty dawać, brać wszystko, na dożynkach, na dni Otwocka , Międzyzdroje, ja pracuję codziennie , to Wy chyba też powinniście. Do roboty pasożyty !!!

  • Pogubiony(2013-09-19 22:26) Odpowiedz 00

    To znaczy ze jeżeli zapłaci się taką opłatę - to można piracić ile się da i gdzie się chce ? Bo jak nie to po co ta opłata ?
    Kupując stołek - mam płacić twórcy/sprzedawcy za każde posadzenie ty.łka na nim ? Stołek mogę spalić w zimę jak braknie węgla ?
    Czy każdy facet to potencjalny gwałciciel (narzędzie posiada) ?
    Chore czasy ...

    Jak to w końcu jest ?

  • Złodzieje(2013-09-20 14:19) Odpowiedz 00

    DO ZAIKS my podzielimy się tatiemami na nowe telewizory itp. A Wy jako pracownicy ZAIKS podzielicie się swoimi pensjami ze wszystkimi rodakami. Pasuje ? Aby było po równo - Prawda ??.

  • zbulwersowana pomysłami(2013-09-19 22:39) Odpowiedz 00

    A może by tak ZAIKS dopłacał SŁUCHACZOM za to, że CHCĄ kupować płyty, telewizory, radia, smartfony...???
    Bo niby jakim prawem mam dofinansowywać artystów???
    A kogo ONI dofinansowują, że żąda się od nas haracz na ich rzecz???!!!
    Głupota u nas nie zna granic... I pazernosć też.

  • XxX(2013-09-20 14:31) Odpowiedz 00

    No chyba ich za przeproszeniem p*****ło ... Co Zaiks i inne orgnanizacje mają do np. moich prywatnych nagrań z urodzin ... Za to że będe nagrywał siebie i znajomych oni chce brać za to ode mnie kase ? WTF ?!? Jeżeli chcą tak to zrobić to niech mi też zapłacą bo przecież to nagranie mojego autorstwa ... Jestem artystą bo nagrałem film więc niech i mi też zapłacą ... Wg po co komu te organizacje ? Autorom co i tak mają w ciul kasy ? A co ma powiedzieć szary człowiek, który chce sobie posłuchać muzyki ale go nie stać na oryginalne płyty bo musi utrzymać rodzine ? Wiem że to dla artystów za ich cięzką pracę ale liczcie się też z ludzmi ... Też założę sobie taką organizację i za siedzenie na dupie będę sobie zgarniał kase ... Paranoja poprostu ...

  • zszokowana(2013-09-19 22:50) Odpowiedz 00

    Ludzieeeeeeee... Od takich pomysłów doznałam aż szoku!!!

  • Janusz(2013-09-20 15:31) Odpowiedz 00

    Do XxX; Gdzieś wyczytałem, że twórcy otrzymują około 20% wpływów trafiających do organizacji. Myślę, że coś w tym jest, bo gdyby proporcje były odwrotne, to organizacje nie walczyłyby tak zaciekle o pieniądze dla twórców. Wynika z tego, że walczą o swoje - bliższa koszula ciału.

  • Vinci(2013-09-19 17:30) Odpowiedz 00

    To co robi ZAiKS to jest właśnie piractwo, bo chcą kosić nienależną im kasę. I czemu procent od ceny sprzętu a nie stała opłata. Co ma wspólnego lepszy sprzęt od większej opłaty i ilości słuchania, "piracenia" ?

    Jak ktoś słucha czegoś na mp3 - to czemu twórca ma mieć pieniądz od jakości sprzętu a nie utworu?

    Rozgonić darmozjadów !!

  • Anty ZAIKS(2013-09-20 15:34) Odpowiedz 00

    Może zrobić jakieś happening przed domami członków zarządu i prezesami tej durnej instytucji, happeningi tak uciążliwe, by odechciało im się pchać łapy do naszych kieszeni?? Na wszystkim chcą żerować? Mało im? Biedni celebryci, psia ich mać. Niech zamkną biblioteki, bo przecież tam też można wypożyczyć za darmo coś, czego nie trzeba kupić.
    Zadziwia mnie jedno - tandeta współczesnej kultury i to, jak jakieś grube świnie chcą zarobić na tym na czym już się nie da - bo ludzie nie chcą kupować tego g...na - ani płyt, ani książek - często to jest zwykła szmira, więc teraz chcą się zabrać za smartfony i telewizory.

    Zrobimy tak jak z ACTA - zobaczycie, panowie z ZAIKS - jeszcze będziecie się kryli w krzakach.

  • monek(2013-09-21 15:41) Odpowiedz 00

    jeśli używam nośnika do zrobienia kopii zapasowych moich danych to za co mam płacić DARMOZJADOM Z ZAIKS?

  • pc(2013-10-04 10:50) Odpowiedz 00

    pogonić to towarzystwo.

  • ZDF(2013-11-04 09:18) Odpowiedz 00

    za tel Polak powinien Zapłacić około 1500 funtów
    a jak nie to do wysyłki na Kołymę

  • lekarz(2013-11-06 19:26) Odpowiedz 00

    to.jest.chore

  • Jan(2013-11-07 16:44) Odpowiedz 00

    No i za co ktos ma placic,Grechuta nie zyje, Niemen nie zyje,Jackowski odszedl,Smietana tez.Nowe "gwiazdy"oprocz talentu do liczenia kasy,innego
    nie przejawiaja.Pozdrowienia.
    Ps.tantiemy za moje wpisy prosze przelac na cele dobroczynne.

  • s.a.(2013-09-19 19:00) Odpowiedz 00

    Jakaś paranoja! Przecież opłata za prawa autorskie jest już zawarta np. w cenie płyty. Artystów opłacają stacje radiowe i telewizyjne, którym my z kolei płacimy abonament. Ile razy można płacić za jedną rzecz?

  • Andrzej(2013-09-19 17:43) Odpowiedz 00

    Ekscelencjo Premierze
    Czy już nie czas na zmianę JE Ministra Zdrojeskiego? Kompromitacja z ACTA nie wystarczyła?
    Z powazaniem Autor, który jeszcze nigdy w życiu nie zobaczył oplat z nośników i ich bynajmniej nie pragnie.

  • Sprawiedliwy(2013-09-24 00:32) Odpowiedz 00

    Niech mi ZAIKS podniesie dostatecznie pensje, wtedy nie ma problemu.
    Mogę Kur.a ten jednorazowy podatek zapłacić. O ile o taki im chodzi.
    Jeżeli nie. Niech załatwią nam co miesiąc wyższe wypłaty.
    Nasz kraj a najbardziej Politycy To jedna wielka banda złodziejów którzy chcą żerować na niewinnych ludziach.
    Niestety co raz to gorze się dzieje.
    Niby zbliża się koniec kryzysu.
    Nie dziwie się jak chcą nas na wszystkim ********** z kasy.
    ***** Debili...

  • MK(2013-09-19 10:58) Odpowiedz 00

    No to piractwo będzie się szerzyć jeszcze bardziej.