statystyki

Wyższe płace i nowe miejsca pracy w 2016 roku

27.01.2016, 14:33
wynagrodzenie pensja wypłata pieniądze

Wyższe płace w 2016 rokuźródło: ShutterStock

Pracodawcy chcą tworzyć coraz więcej miejsc zatrudnienia i oferować podwyżki tym, których chcą w swoich firmach zatrzymać. Na wzrost wynagrodzeń w Polsce wpłyną też nowe regulacje prawne - podkreśla Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan.

Reklama


Reklama


Zauważa, że z jednej strony mamy już obowiązujący od początku stycznia wyższy poziom płacy minimalnej, z drugiej zaś zapowiedzi ustalenia minimalnej stawki godzinowej dla umów zleceń i samo-zatrudnionych. Grzegorz Baczewski dodaje, że są też zapowiedzi, "rozprawienia się" z umowami cywilnoprawnymi.

Według eksperta, jeśli faktycznie będą one zastępowane przez umowy o pracę, to można się spodziewać, że wynagrodzenia wzrosną. Grzegorz Baczewski zaznaczył, że z punktu widzenia pracodawców wprowadzenie 12 złotowej stawki godzinowej będzie bardzo niekorzystne.

Tam, gdzie za godzinę płacono 7 czy 8 złotych, jak na przykład w firmach ochroniarskich czy sprzątających, trzeba będzie zrezygnować z części pracowników. Według zapowiedzi rządu 12-złotowa godzinowa stawka minimalna ma zacząć obowiązywać od drugiej połowy roku.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • Aha(2016-01-27 15:32) Odpowiedz 10

    Jak ktoś wykonujący zlecenie ochrania tzw. "krzaki" na placu budowy za 4,5 zł netto i dostanie według nowej stawki godzinowej 12 zł brutto czyli 8,43 zł netto to pytanie ile wyniesie stawka godzinowa pracownika ochrony ochraniającego fabrykę, biurowiec, sklep lub wykonującego konwoje, gdzie obecnie stawka jest na poziomie około 6,5 - 10 zł netto, pracownik kwalifikowany będzie wolał iść do mniej odpowiedzialnej pracy czyli pilnowania krzaków niż wysilać się za 8,43 zł ( po co kwalifikacje i uprawnienia) a ponieważ większość pracowników ochrony pracuje czy wykonuje zlecenia na obiektach wymagających większych kwalifikacji to stawka godzinowa będzie chyba wyższa niż 12 zł brutto, nie wiem czy dobrze to rozumiem.

  • Aha(2016-01-27 15:36) Odpowiedz 01

    Jak ktoś wykonujący zlecenie ochrania tzw. "krzaki" na placu budowy za 4,5 zł netto i dostanie według nowej stawki godzinowej 12 zł brutto czyli 8,43 zł netto to pytanie ile wyniesie stawka godzinowa pracownika ochrony ochraniającego fabrykę, biurowiec, sklep lub wykonującego konwoje, gdzie obecnie stawka jest na poziomie około 6,5 - 10 zł netto, pracownik kwalifikowany będzie wolał iść do mniej odpowiedzialnej pracy czyli pilnowania krzaków niż wysilać się za 8,43 zł ( po co kwalifikacje i uprawnienia) a ponieważ większość pracowników ochrony pracuje czy wykonuje zlecenia na obiektach wymagających większych kwalifikacji to stawka godzinowa będzie chyba wyższa niż 12 zł brutto, nie wiem czy dobrze to rozumiem. Na niektórych obiektach nie można zrezygnować z niektórych pracowników, ubezpieczyciel podniesie stawkę a mniejsza ilość pracowników nie zapewni właściwej ochrony i tak zatrudniana jest minimalna ilość pracowników ochrony w zależności od potrzeby na podstawie jakiegoś planu w innym przypadku ochrona nie ma sensu,

  • A(2016-01-27 15:37) Odpowiedz 01

    Jak ktoś wykonujący zlecenie ochrania tzw. "krzaki" na placu budowy za 4,5 zł netto i dostanie według nowej stawki godzinowej 12 zł brutto czyli 8,43 zł netto to pytanie ile wyniesie stawka godzinowa pracownika ochrony ochraniającego fabrykę, biurowiec, sklep lub wykonującego konwoje, gdzie obecnie stawka jest na poziomie około 6,5 - 10 zł netto, pracownik kwalifikowany będzie wolał iść do mniej odpowiedzialnej pracy czyli pilnowania krzaków niż wysilać się za 8,43 zł ( po co kwalifikacje i uprawnienia) a ponieważ większość pracowników ochrony pracuje czy wykonuje zlecenia na obiektach wymagających większych kwalifikacji to stawka godzinowa będzie chyba wyższa niż 12 zł brutto, nie wiem czy dobrze to rozumiem. Na niektórych obiektach nie można zrezygnować z części pracowników, ubezpieczyciel podniesie stawkę a mniejsza ilość pracowników nie zapewni właściwej ochrony i tak zatrudniana jest minimalna ilość pracowników ochrony w zależności od potrzeby na podstawie jakiegoś planu w innym przypadku ochrona nie ma sensu,

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama