statystyki

Efekt niższego wieku emerytalnego: W Polsce nie będzie bezrobocia

autor: Janusz K. Kowalski15.12.2015, 07:44; Aktualizacja: 15.12.2015, 07:58
Od 1 stycznia 2013 r. odbywa się stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67. roku życia.

Od 1 stycznia 2013 r. odbywa się stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. źródło: ShutterStock

Już za pięć lat zacznie brakować rąk do pracy. Ogromną dziurę na rynku tylko częściowo załatają imigranci.

Reklama


ReklamaPowrót do tradycyjnego wieku emerytalnego (kobieta 60 lat, mężczyzna 65 lat), jaki zamierza nam zafundować rząd PiS, spowoduje, że liczba osób w wieku produkcyjnym skurczy się w ciągu zaledwie pięciu lat aż o 1,2 mln. Gdyby tych zmian nie wprowadzono, spadek byłby dwa razy mniejszy – wynika z prognozy demograficznej GUS.

Powstanie więc duża wyrwa na rynku pracy. – Tę lukę wypełniać będą imigranci. Ale tylko w pewnym stopniu. Według szacunków już dziś legalnie pracuje w naszym kraju ok. 400 tys. Ukraińców. Prawdopodobnie drugie tyle robi to nielegalnie – wylicza prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego.

– Przy tak dużym spadku liczby osób w wieku produkcyjnym, jeśli nawet zwiększać się będzie liczba pracowników ze Wschodu, to i tak w przyszłości brakować będzie rąk do pracy. Bo już dziś wiele firm ma trudności ze znalezieniem fachowców. Jeśli powrócimy do niższego wieku emerytalnego, problem ten będzie narastał – twierdzi dr Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku.

Liczba osób w wieku produkcyjnym

Liczba osób w wieku produkcyjnym

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zdaniem prof. Kryńskiej obniżenie wieku emerytalnego doprowadzi do dużego spadku bezrobocia. Ale przedstawiciele urzędów pracy są w tej kwestii bardziej sceptyczni. – Trudno ocenić, czy zmiany będą radykalne. Wśród obecnie zarejestrowanych osób bez zajęcia ok. 40 proc. nie jest zainteresowanych żadną pracą – szacuje Jerzy Bartnicki, dyrektor PUP w Kwidzynie.

Można zatem pokusić się o twierdzenie, że w przyszłości każdy, kto zechce pracować, wcześniej czy później znajdzie zajęcie. Będzie jednak – podobnie jak dzisiaj – grupa takich, którzy zgłoszą się do pośredniaków tylko po bezpłatny dostęp do służby zdrowia. Albo zaświadczenie, które ułatwi im korzystanie z pomocy społecznej.

Gospodarka odczuje obniżenie wieku emerytalnego. Zabraknie pracowników

Od 1 stycznia 2013 r. odbywa się stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Wprowadzone zmiany miały między innymi zahamować spadek liczby osób w wieku produkcyjnym w związku ze starzeniem się społeczeństwa i kurczącą się liczbą ludności naszego kraju. Eksperci są zgodni, że są to zjawiska nieuchronne, ponieważ rodzi się mało dzieci i wydłuża się czas naszego życia. Potwierdzają to twarde dane.

Jeszcze przed ćwierć wiekiem nad Wisłą przyszło na świat prawie 550 tys. dzieci, a w roku ubiegłym już tylko 375 tys. W wyniku spadku urodzeń liczba dzieci w wieku nieprzekraczającym 14 lat zmniejszyła się w tym czasie aż o 3,5 mln, do 5,8 mln. To sprawiło, że podczas gdy w 1990 r. prawie co czwarty mieszkaniec naszego kraju był w wieku nieprzekraczającym 14 lat, to w roku ubiegłym udział takich osób w ogólnej liczbie ludności wyniósł zaledwie 15 proc.

Na starzenie się społeczeństwa wpływ ma również zwiększająca się grupa osób w wieku 65 plus. Ich udział w ogólnej liczbie mieszkańców wzrósł z 10,2 proc. w 1990 r. do 15,3 proc. w roku ubiegłym. Przy tym szczególnie szybko rośnie liczba osób w wieku sędziwym (80 lat i więcej). W 1990 r. było ich 740 tys., a w roku ubiegłym już ponad dwa razy więcej (ponad 1,5 mln). Głównie dlatego, że wydłuża się życie Polaków, ponieważ lepiej dbamy o zdrowie i lepiej się odżywiamy.

W efekcie liczba ludności naszego kraju już za pięć lat ma być o prawie 300 tys. mniejsza niż obecnie, a za 20 lat o ponad 1,9 mln niższa.

Co oczywiste, w związku z tym zmniejszać się będzie także liczba osób w wieku produkcyjnym. Po planowanym obniżeniu wieku emerytalnego już za pięć lat będzie ona niższa o ponad 1,2 mln, za 10 lat – o ponad 2,1 mln, za 15 lat o 2,5 mln, a za 20 lat – aż o 3,3 mln.

Zdaniem ekspertów efekty tego odczuje cała gospodarka. – Zmniejszy się podaż pracy – ocenia dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole. A to jego zdaniem spowoduje, że gospodarka będzie wolniej rosła.

– Można temu przeciwdziałać, odwołując się do imigracji, ale musiałaby być ona na dużą skalę – zastrzega dr Borowski. Ale dzisiaj, mimo że pracuje u nas kilkaset tysięcy pracowników ze Wschodu, głównie Ukraińców, popyt na pracowników jest wciąż niezaspokojony. – Obniżenie wieku emerytalnego będzie również czynnikiem obciążającym finanse publiczne. Moim zdaniem dominującą strategią osób, które skorzystają z możliwości szybszego przejścia na emeryturę, będzie próba kontynuowania pracy. Obciąży to finanse publiczne – przekonuje dr Borowski. Dodaje, że gwałtowna zmiana wieku emerytalnego wpłynie negatywnie również na giełdę. Dlatego że oznaczać będzie uruchomienie na dużą skalę tzw. mechanizmu suwaka. OFE będą musiały przetransferować do ZUS kilka miliardów złotych. Aby je zdobyć, będą zmuszone sprzedać akcje tej wartości na giełdzie, co wpłynie na kurs akcji.

– Z negatywnym wpływem braku pracowników na gospodarkę mieliśmy już do czynienia – przypomina prof. Zenon Wiśniewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zdaniem zjawisko to pojawiło się na pewien czas zaraz po wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej. Wyemigrował wtedy ponad milion osób. – W efekcie część branż miała poważne kłopoty, ograniczało to ich rozwój, gdyż trudno było im znaleźć pracowników o odpowiednich kwalifikacjach – twierdzi prof. Wiśniewski.

– Chcemy tego czy nie, ale za kilka lat będziemy musieli wrócić do podwyższonego wieku emerytalnego. Nie ma innego wyjścia, ponieważ życie się wydłuża i dłużej niż dawniej zachowujemy dobrą kondycję psychiczną oraz fizyczną. Ewentualne obniżenie wieku emerytalnego będzie decyzją polityczną – podkreśla prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Gucio(2015-12-15 09:20) Odpowiedz 699

  Dajcie już spokój z tymi sponsorowanymi wypocinami. Wszyscy doskonale znają się na tym co będzie za 30 lat a nikt nie potrafi sobie poradzić z tym co będzie za rok. Mącicie tylko ludziom w głowie. Za chwilę tak zgłupieją że wyjdą na ulicę i będą domagać się pracy do 80 roku życia. W Polsce nie ma wolnych, obiektywnych mediów, działających w interesie kraju i społeczeństwa. Jest tylko ciągła manipulacja przez środowiska i różne grupy interesów. Dziennikarze przestali być czwartą władzą stabilizującą demokrację. Stali się dobrze opłacanymi pachołkami partyjnych sekt, esbecji, korporacji, banksterów, lobbystów, rzecznikami obcych interesów i państw. To nie ma nic wspólnego z interesem Polaków.

 • Romuald(2015-12-15 08:48) Odpowiedz 586

  Bzdety, aby specjaliści banksterzy wypowiadali się na temat bezrobocia,niech wpierwej dokładnie zbadają, że w wielu organizacjach jeden pracownik tyra za trzech.Nikt nie pisze o akcji w ZUS, gdzie licznie na emerytury odeszło wielu pracownikow i dalej pracują.Poszukać faktycznych blokad etatów , a jest ich sporo!

 • Ewa(2015-12-15 08:42) Odpowiedz 515

  No ale przechodzenie na emeryturę nie będzie przecież przymusowe. Jeżeli będzie brakowało rąk do pracy, a emerytury będą niskie, to rynek sam to zweryfikuje i ludzie sami z własnej woli będą dłużej pracować.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • etel (2015-12-15 08:46) Odpowiedz 463

  baju baju będziesz w raju. od lat to samo - za 30 lat nie będzie bezrobocia. a dzisiaj? 2,3 miliona na emigracji, 2 miliony szukają pracy. Za rok co będzie? zmieni się? będzie dobrze? bo za 30 lat mnie nie insteresuje. Jak nisko upadł zawód dziennikarza

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • o czym ta mowa?(2015-12-15 09:15) Odpowiedz 412

  Zarabiając tyle co teraz NIE JESTEŚMY W STANIE ODŁOŻYĆ NA GODNĄ EMERYTURĘ. Gdyby Anglik czy Niemiec, zarabiał 5 razy mniej, to tez nie byłby w stanie odłożyć na godną emeryturę, to jest to fizycznie niemożliwe. Zarabiając 5 razy mniej niż Anglik, Niemiec czy Francuz - odłożysz 5 razy mniej - czyli tyle, że nie będziesz w stanie utrzymać się na emeryturze. Zrównanie cen towarów w UE i zostawienie nierówności w zakresie cen pracy - to draństwo na gigantyczną skalę. Jakim prawem cena pracy tego samego rodzaju, ilości i jakości, przy cenach takich samych jak w innych krajach UE - jest 5 razy mniejsza?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • żałosne(2015-12-15 10:31) Odpowiedz 323

  Co za bzdury- ludzi 50 + nikt nie chce zatrudniać ! Już dziś wolą Ukraińcow niż nas Polaków trochę starszych. Podniesienie wieku emerytalnego to oszczędność dla państwa kosztem starych ludzi i wmawianie nam ,że to dla naszego dobra. Ważne ,że dla zwalnianych prezesów na wielkie odprawy starczy, zaś nam jak zwykle obieca się przed wyborami cuda na kiju - i aby do następnych wyborów. Ile warte słowa naszych przywódców - każdy widzi ! Czy nikt w tym kraju nie ma honoru ?

 • he...(2015-12-15 10:18) Odpowiedz 296

  25 lat temu Balcerowicz przystępując do swojej akcji bandycko - przestępczej likwidacji gosdpodarki w Polsce przepowiadał, że teraz trzeba zacisnąć pasa ipchnąć gospodarkę na nowe tory, a za 25 lat nasza "zacofana" gospodarka dogoni zachodnią! I co dogoniła? Tyle są warte prognozy WROGÓW NARODU!

 • remix(2015-12-15 10:03) Odpowiedz 272

  I GUCIO! Jak będzie brakować rąk do pracy to złodziejscy pracodawcy będą MUSIELI DAĆ PODWYŻKI...

 • takie są propozycje pracy(2015-12-15 09:39) Odpowiedz 263

  Propozycja pracy... z autopsji Pon. - Pt. 7.30 - 18 lub 19 jeżeli zaistnieje potrzeba Sob. 7.30 - 15 + rozliczenie tygodnia ok. 1 godziny czyli do 16 Proponowana płaca miesięczna 1750 brutto. Urlopy tylko w okresie od października do grudnia, ewentualnie styczeń. Gdzie znaleźć w tym czas dla domu i rodziny.?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • he...(2015-12-15 09:40) Odpowiedz 244

  Banksterskie prognozy ekonomiczno - demograficzne! Bankierom zabraknie rąk do pracy, tak gwałtownie wzrośnie zapotrzebowanie na sędziów i komorników!

 • emeryt(2015-12-15 10:15) Odpowiedz 234

  Gdyby rząd PO dbał o interesy przyszłych emerytów i nie pozwolił na unikanie płacenia składek do ZUS,mam na myśli umowy śmieciowe nie było by problemów z finansowaniem wcześniejszych emerytur. Gdyby pracownik w Polsce godnie zarabiał, to nie musiał by emigrować za pracą. Rozliczyć za to poprzednie rządy.

 • Makroekonomia(2015-12-15 08:58) Odpowiedz 220

  W tytule należałoby uściślić "bezrobocia przymusowego". Bezrobie jest zawsze i wszędzie. Nie wszyscy chcą pracować i nie wszyscy są gotowi podjąć pracę. Jest to tzw. bezrobocie dobrowolne.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • marek(2015-12-15 09:52) Odpowiedz 204

  Kto będzie chciał to pójdzie na emeryturę wieku 60 lat kobieta mężczyzna 65 lat ale większości trzymają się pracy i pracują do śmierci wraz z pobierana emeryturą ,bo są głodowe ,mądrzą się ci jak Krzywonos 7500brutto emerytury i dieta p10tys. i taki zwykły człowiek nie wykształcony nie robi nic tylko krzyczy i za to jej płacą .MAŁA WIEDZA DZIENNIKARSKA

 • anna(2015-12-15 09:39) Odpowiedz 193

  Najważniejsza sprawa dla dziennikarzy mącić ludziom w głowach! Czują się wtedy tacy potrzebni i niezastąpieni, a Polacy wychodzą na głupków, co sami nie potrafią ocenić co dobre. Potrzebują interpretacji, a nawet interpretacji interpretacji... Każde dzieło: obraz, rzeźba, wiersz, decyzja polityka - musi być odpowiednio wyłożona, zdiagnozowana ( oczywiście pod dyktando wszystkowiedzących!), bo głupi naród niczego nie zrozumie... ( to oczywiście sarkazm!)

 • iwonka(2015-12-15 12:47) Odpowiedz 141

  I bardzo dobrze. Zostanie stworzona presja na wzrost płac, zniknie bezrobocie, może wrócą nasi emigranci. Będzie się rodzić trochę więcej dzieci. Same zalety.

 • Inspektor Pracy(2015-12-15 12:13) Odpowiedz 132

  .Czy Premier Kopacz to jeszcze lekarz ,czy może nadzorca POlskiego Obozu pracy w stylu Oświęcim...obecnie podobnie jak kiedyś w Oświęcimiu ludzie boją nadal przyznać , że są chorzy gdyż jak się przyznają to wiedzą ---kaput!!. ... .zmusiliście ludzi zatrudnionych od 15 r życia do 52 lat pracy nie licząc czasu pracy ponadustawowej obowiązkowo przecież kiedyś wykonywanej i nie licząc okresów pracy w szkodliwych oraz niebezpiecznych warunkach pracy. Tak stworzyliście w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, POlski obóz pracy!! ..."Każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (każdego tak spracowanego np ze złym stanem zdrowia ).. do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.

 • Totalna bzdura......(2015-12-15 14:22) Odpowiedz 120

  Doszło do jakiegoś chorego naginania faktów. Bo tłumaczy się iż zmniejszenie wieku emerytalnego o 2 lata w przypadku mężczyzn ma skutkować. - 30% spadkiem emerytury - jakby w te dwa lata wypracowywał gigantyczny aż 30% wzrost emerytury, a poprzednie 40 lat ledwo wypracowywały pozostała kwotę. - nagłym wzrostem ilości miejsc pracy niby czym spowodowany bo żadnym z czynników demograficznych

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Grzegorz(2015-12-15 10:26) Odpowiedz 110

  Panowie posłowie emeryci powinni zrezygnować z emerytur ,to jest wstyd tak jak Pan Jarosław Kaczyński i nie tylko p[posłowie dyrektorzy ,prezesi dużych firm gdzie zarabiają b.duże pieniądze i pobierają emerytury.Emeryci o niskich świadczeniach niech mają możliwość zarobić ,bo mogą umierać z głodowych emerytur jakie są u nas dla klasy średniej i tej niższej ludzi Zapewne te b.niskie emerytury to są ludzie którzy bardzo krótko pracowali i jak przyszedł wiek emerytalny przeszli ale tak widocznie los ich pokierował i są konsekwencję muszą dorabiać

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Fderdek(2015-12-15 10:33) Odpowiedz 70

  Od 15 lat te same prognozy ze za 5 lat nie bedzie komu robić a kazden napić się chce -druga częśc sie zgadza od zawsze a ta pierwsza jakoś nie może żałośni przepowiadacze dziennikarzyny.

 • Jasiek.(2015-12-15 15:56) Odpowiedz 30

  Właśnie czytałem w poniedziałkowym Bildzie. No dobrze, może nie najlepsza gazeta, ale podano tam, że w Niemczech co pięćdziesiąty uchodźca (dwa procent!) znalazł pracę.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama