statystyki

Znalazłeś pracę w innym mieście? Możesz dostać 8 tys. zł na start

24.07.2015, 07:08; Aktualizacja: 27.07.2015, 09:33
rekrutacja, praca, pracownik

Bon na zatrudnienie przysługuje osobom, które nie ukończyły 30 latźródło: ShutterStock

Jeśli masz mniej niż 30 lat i znalazłeś pracę w miejscu odległym od miejsca zamieszkania, starosta może przyznać ci bon na zasiedlenie. Możesz liczyć nawet na 8 tys. złotych "na start" w nowym miejscu.

Reklama


Reklama


Bon przysługuje osobom, które znalazły pracę w miejscu oddalonym od dotychczasowego zamieszkania o co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie.

Aby otrzymać bon trzeba pozostawać w zatrudnieniu, innej pracy zarobkowej lub prowadził działalność przez okres co najmniej 6 miesięcy, a za swoją pracę otrzymywać  wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie i podlegać ubezpieczeniom społecznym.

Bon na zasiedlenie zostanie przyznany w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Jeśli otrzymasz bon na zasiedlenie, zobowiązany jesteś:

 • do 30 dni od dnia otrzymania bonu dostarczyć do powiatowego urzędu pracy dokument potwierdzający podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej i oświadczenie o spełnieniu warunku odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy;
 • do 7 dni, odpowiednio od dnia utraty zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej i od dnia podjęcia nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, przedstawić powiatowemu urzędowi pracy oświadczenie o utracie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej i podjęciu nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej oraz oświadczenie o spełnieniu warunku odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy;
 • do 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie udokumentować pozostawanie w zatrudnieniu, posiadanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 6 miesięcy.
  W przypadku niewywiązania się z powyższych obowiązków kwota bonu podlega zwrotowi w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, Dz.U. 2004 nr 99 poz. 1001

  Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

  Reklama


  Źródło:gazetaprawna.pl

  Polecane

  Reklama

  • januszeinternetów(2015-07-28 12:23) Odpowiedz 10

   A to nie jest przypadkiem tak, że tylko osoba bezrobotna może wystąpić o taki bon?

  • jura(2015-07-24 09:40) Odpowiedz 00

   Jeżeli chcesz przestać być podatnikiem w Polsce a chcesz wesprzeć np. Brytyjską Koronę to też możesz ubiegać się o bon.Prawotwórcy z RPnie myślą tylko uchwalają byle więcej wedle Stachanowa i Pstrowskiego.

  • kasik(2016-08-03 11:36) Odpowiedz 00

   Ja się przeniosłem za pracą do innego miasta, ale o żadnym bonie nie słyszałam. W sumie i tak nie jest źle bo praca dobra w oddziale kasy stefczyka. W końcu nie musze już dalej szukać.

  Twój komentarz

  Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

  Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

  Dowiedz się więcej

  Prawo na co dzień

  Galerie

  Polecane

  Reklama