statystyki

Emigracja: Jesteśmy wciąż na wylocie. Główne kierunki to Niemcy i Anglia

autor: Janusz K. Kowalski10.06.2015, 07:21; Aktualizacja: 10.06.2015, 08:14
dowód osobisty

Na stałe wymeldowują się w dużej mierze ci, którzy już od lat przebywają za granicą?źródło: ShutterStock

28 tys. osób wymeldowało się z Polski na stałe. Gorzej było tylko w latach 2006–2008, za czasów PiS i w 2013 r. za PO.

– Na stałe wymeldowują się w dużej mierze ci, którzy już od lat przebywają za granicą – ocenia prof. Romuald Jończy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Do nich dołączają następni, którzy zrywają formalne związki z krajem już w momencie podjęcia decyzji o emigracji. Robią to z wielu powodów. – Jedni dlatego, że są przekonani, iż ewentualny powrót nie stworzyłby im lepszych perspektyw. A inni wyjeżdżają na stałe, bo mimo poprawy gospodarki rynek pracy jest u nas nadal trudny– twierdzi prof. Jończy. Jego zdaniem dotyczy to zwłaszcza rodaków z wyższym wykształceniem, którzy mają problemy ze znalezieniem nad Wisłą pracy w swoim zawodzie. W tej grupie są więc między innymi osoby po studiach humanistycznych i ekonomicznych.

Według naukowca obecnie coraz ważniejszym argumentem za pozostaniem na stałe za granicą staje się dla rodaków bezpieczeństwo socjalne. Tam, gdzie przebywają, mają więcej ofert zatrudnienia, łatwiej im odłożyć pieniądze, mają wyższe dodatki dla dzieci, są lepiej zabezpieczeni w przypadku utraty pracy. Mogą też liczyć na lepszą opiekę zdrowotną. – Natomiast dużo mniej niż dawniej opłaca się tam zarabiać, ponieważ wynagrodzenia w bogatych krajach Zachodu były w 1989 r. aż 60–70 razy wyższe niż w Polsce, w momencie wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej siedem razy wyższe, a teraz już tylko trzy razy większe – podkreśla prof. Jończy. Niemniej jednak emigracja związana z zarobkami jest dla wielu osób kusząca.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane