Większość firm, niezależnie od profilu działalności i branży, w której działa, potrzebuje wsparcia pracowników IT. Postęp technologiczny sprawia, że specjaliści z sektora IT są ciągle poszukiwani, a zarobki im oferowane są znacznie wyższe od średniej krajowej. Jednak na tle innych europejskich krajów osoby pracujące w IT na terenie Polski zarabiają niewiele.

Między innymi dlatego wielu z nich ciągle decyduje się na pracę na emigracji, gdzie otrzymują znacznie wyższe wynagrodzenie. Trzeba jednak pamiętać, że w takich krajach jak Szwajcaria czy Anglia zarobki są wysoki, ale koszty życia nie należą do niskich. Przedstawione dane o zarobkach są oparte o informacje z portalu glassdoor.com.

Roczne wynagrodzenia brutto inżynierów oprogramowania w Polsce na tle krajów europejskich (Polska=100%) / Media

W Polsce inżynier oprogramowania zarabia 20 870 EUR rocznie. Klasyfikuje nas to prawie na samym końcu zestawienia, mniej o 4% zarabiali tylko Węgrzy. Natomiast bardzo podobne zarobki oferowano w Grecji, Włoszech i Portugalii. Hiszpanie otrzymywali prawie o połowę więcej od nas. Fińscy, irlandzcy, holenderscy i angielscy inżynierowie oprogramowania zarabiali dwa razy więcej niż polscy.

Zróżnicowanie wynagrodzeń rocznych specjalisty ds. IT w Europie (Polska=100%) / Media

Specjalista ds. IT w Polsce rocznie zarabia18 692 EUR. W przypadku tego stanowiska stawki oferowane w naszym kraju klasyfikują się trochę lepiej na tle wybranych krajów Europejskich. Słowacy zarabiają o 30% mniej od nas, a Grecy i Portugalczycy mają bardzo podobne stawki. Włosi zarabiali więcej o około 34%, natomiast Hiszpanie i Irlandczycy o połowę. Dwa razy więcej od naszych specjalistów zarabiają Francuzi, a 2,5 Holendrzy oraz Niemcy.

Zróżnicowanie wynagrodzeń rocznych programisty Java w Europie (Polska=100%) / Media

W Polsce programiści Java przeciętnie zarabiają 18 502 EUR rocznie. W porównaniu z Grecją to o połowę więcej. Portugalscy programiści otrzymują mniejsze wynagrodzenie od Polaków o 47%, a pensje Hiszpanów są niższe o niecałe 20%. Natomiast zarobki Włochów oscylują na tym samym poziomie, Francuzów są dwa razy wyższe. Na wysokie wynagrodzenie prawie 2,5 razy większe od polskiego mogą liczyć programiści z Holandii i Anglii.

Marta Kowalówka, Sedlak & Sedlak, wynagrodzenia.pl