statystyki

Fikcja z płacą minimalną w gminach. Samorządy pomniejszają ją o dodatek za wieloletnią pracę

autor: Artur Radwan08.01.2015, 07:20; Aktualizacja: 08.01.2015, 09:04
Przywileje i obowiązki urzędników samorządowych

Przywileje i obowiązki urzędników samorządowychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Od stycznia po raz kolejny wzrosła płaca minimalna. Tym razem z 1680 zł do 1750 zł. Dla pracowników zajmujących najniższe stanowiska powinno się to wiązać z automatyczną podwyżką. Nie zawsze tak jest. W poprzednich latach zdarzało się, że samorządy nie podwyższały wynagrodzenia zasadniczego, jeśli brakującą kwotę mogły uzupełnić np. dodatkiem stażowym czy stałą premią.

reklama


reklama


Staż i pieniądze


Pozostało jeszcze 91% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

  • matka(2015-01-08 10:15) Odpowiedz 00

    Osobiscie wiem ze tak jest pracuje w szkole jako sprzataczka od 6lat i jest stawka to 1330 premia 20%to266 i wysługa 20% 266 i razem1782zl ponadto dodaje ze mam w sumie 25lat pracy powinno byc ta minimalna czyli 1750 plus wysluga od stawki.Jednak w naszym panstwie tylko ci z opieki i rodziny wielodzietne zyja dobrze.

  • j.(2015-01-10 11:58) Odpowiedz 00

    Artykuł trochę wprowadza czytelnika w błąd: Przede wszystkim, nie dotyczy to tylko samorządów, bo dodatki za wieloletnia pracę stosuje się też np. w służbie cywilnej, czy też w sadach, prokuraturach etc. A po drugie to nie prawdą jest, że ktoś "pomniejsza płacę minimalną". Po prostu zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu bierze się pod uwagę wynagrodzenie brutto, czyli także np. dodatek za staż pracy, jeśli on jest. Wynika z tego oczywiście, że sprzątaczka zatrudniona na umowę o pracę na cały etat musi mieć wynagrodzenie zasadnicze co najmniej 1750 zł., natomiast sprzątaczka z 20-letnim stażem musi mieć to wynagrodzenie na poziomie co najmniej 1458,33 zł (bo wtedy razem z dodatkiem za staż wyjdzie 1750). Ta pierwsza po 5 latach pracy dostanie 5% dodatku, a więc będzie zarabiała więcej niż jej starsza koleżanka, co jest oczywiście dziwne, ale tutaj przyczyna tkwi w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu, a nie w ich ewentualnie błędnym stosowaniu.

  • wjw(2015-01-08 12:51) Odpowiedz 00

    Praktyka stosowana od dawna.

  • Bożena(2015-01-12 10:49) Odpowiedz 00

    Przez chwilę myślałam, że czytam jakieś "Skandale" a nie Gazetę Prawną! Takie mamy przepisy, niestety.

  • kobieta(2015-01-08 14:33) Odpowiedz 00

    Też odkrycie! W sanepidach też wliczono dodatek stażowy do brutto. Po 25 latach pracy mam o 40,00 PLN więcej niż płaca minimalna i nikt nie wyrywa się z żadnymi podwyżkami.

  • oszustwa banków(2015-01-08 16:09) Odpowiedz 00

    Ludzie nie dajcie się więcej oszukiwać polskim bankom. Ciężko dzisiaj znaleźć w internecie rzetelne informacje, ja prowadzę swoją małą prywatną stronkę na której znajdziecie tylko sprawdzone oferty. Wstawcie kropki w miejsce spacji: polskiebanki cba pl