Zachęcanie cudzoziemców do pracy w Polsce, przeciwdziałanie emigracji zarobkowej i finansowanie kształcenia pracowników z Krajowego Funduszu Szkoleniowego – takimi sprawami zajmie się dziś na swoim pierwszym posiedzeniu Rada Rynku Pracy. To nowy organ opiniodawczo-doradczy ministra pracy, który zastąpił Naczelną Radę Zatrudnienia.

Nowe gremium powołała nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 598) obowiązująca od 27 maja tego roku. W skład RRP wchodzą przedstawiciele organizacji związkowych i pracodawców, Związków Województw RP i Powiatów Polskich, Polskiej Akademii Nauk oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W jej posiedzeniach będzie też uczestniczyć, choć bez prawa głosu, przedstawiciel Rady Działalności Pożytku Publicznego.
– Po raz pierwszy partnerzy społeczni zyskali kompetencje decyzyjne w zakresie przeznaczenia środków z części Funduszu Pracy – mówi Jacek Męcina, wiceminister pracy.
Chodzi o rezerwę Krajowego Funduszu Szkoleniowego, z którego mogą być finansowane studia podyplomowe oraz kursy podnoszące kwalifikacje pracowników. Już dziś rada ma wskazać m.in. do jakich regionów lub branż powinna trafić ta część środków KFS.
Obrady będą też dotyczyć migracji zarobkowych. – RRP dokona bilansu emigracji Polaków, będzie też dyskutować o potrzebie budowania racjonalnej polityki zatrudniania cudzoziemców w celu uzupełniania niedoborów kadrowych – wskazuje Monika Zaręba z Pracodawców RP.
Podkreśla m.in. potrzebę zmian w zakresie zezwoleń na pracę cudzoziemców, które obecnie są wydawane tylko w odniesieniu do konkretnego pracodawcy.
– Zamiast tego można wprowadzić np. limity zatrudniania cudzoziemców w konkretnych branżach, zawodach czy regionach kraju – przekonuje.