Polacy nie chcą wracać z emigracji. Marzą, żeby zostać obywatelami kraju, do którego przyjechali

autor: Karolina Nowakowska05.12.2014, 07:00; Aktualizacja: 05.12.2014, 08:06
Emigracja, podróż

Prawie 40% Polaków mieszkających za granicą chciałoby uzyskać obywatelstwo kraju, w którym pracują,źródło: ShutterStock

W 2013 roku wyjechało z Polski 70 tys. mieszkańców. Najwięcej Polaków żyje w Wielkiej Brytanii – 650 tys. oraz w Niemczech – 560 tys.. Popularne są Irlandia i Holandia, w których żyje, odpowiednio: 115 tys. i 103 tys. osób z Polski. Z najnowszych badań wynika, że większość z nich ie chce wracać do Polski.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (32)

  • kółko i krzyżyk(2014-12-05 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    I niech nie wracają. Tylko w takiej sytuacji niech nie głosują. Sieroty po komunie - pojadą wszędzie tam, gdzie byle murzyn czy portorykaniec za dłubanie w nosie dostaje "dziadowe". Nie widzą, że Polska to piękny kraj, można tu wspaniale żyć tylko trzeba trochę ruszyć głową i rękami a nie ciągle "daj, daj, daj" i "przecież państwo powinno...". Ktoś kiedyś mądrze powiedział: umiesz liczyć, to licz na siebie. Mamy tu, na miejscu, doskonałe warunki do rozwoju, kariery, zarobku tylko trzeba widzieć pełna połowę szklanki a nie pustą. No ale trawa u sąsiada zawsze jest zieleńsza...

    Odpowiedz
  • realistka(2014-12-05 12:02) Zgłoś naruszenie 00

    do kółko i krzyżyk : Posłuchaj mądralo Polska jets rzeczywiście pięknym krajem i mogła by być przynajmniej drugimi Czechami , ale nie będzie bo jest żle zarządzana przez ekipy z ostatnich 25 lat można żle mówić o władzach PRLu ale jedno mieli dobre kadry i kraj był nieżle zarządzany a teraz naiwne pokolenie JP2 wierzyw bajęczkę o kapitaliżmie i cudzie od pucybuta do milionera błąd to się nie zdaży bo Polska swoje 5 minut już straciła i nawet głupie elity postsolidarnościowe nie zauwazyły że zmieniły się nie tylko reguły gry ale i gracze Gdyby Solidaruchy były mądre to zamioast z Hameryką trzymali by z Chinami i Indiami ale cóż my rzeczywiście jesteśmy białymi murynami

    Odpowiedz
  • realistka(2014-12-05 12:06) Zgłoś naruszenie 00

    By the way ja też jak moja Mama umrze spadam z tego raju uczę się niemieckiego , angielski znam jak będzie trzeba to chińskiego też się nauczę albo norweskiego zależy gdzie los rzuci , ale jednego jestem pewna ,że prędzej Bóg zmieni kadencję niż w Polsce będzie dobrze to kaj bez przyszłości ale na życzenie tych co tu żyją nie pierwszy naród czy kraj który zniknie przez nami była i atlantyda i etruskowie i Starożytny Rzym itd a ty mędrkuj dalej z tego filozofowania Polska i tak Polska nie doszlusuje do Państw Cywilizowanych pierwszej 10 .

    Odpowiedz
  • kółko i krzyżyk(2014-12-05 12:52) Zgłoś naruszenie 00

    Do realistki
    Widzisz, tak się składa, że znam doskonale życie w komunie i teraz. Mam porównanie. I nie wierzę w bajeczki o kapitalizmie, tylko skupiam się na jasnej stronie tego, co się wokół dzieje, liczę na siebie i idę do przodu. Widzę jak rozwijają się ludzie wokół mnie, jak moje już dorosłe i samodzielne dzieci doskonale sobie radzą, I to bez żadnych układów, po prostu normalne wykształcenie i zwykła życiowa zaradność. Tak zostały wychowane, tak jak zresztą i ja - brać odpowiedzialność za własne życie we własne ręce. I nie szukać obcych bogów. Oczywiście, nie zawsze jest różowo, ale po to jest rozum, aby znaleźć rozwiązanie w każdej sytuacji.
    Jak więc widzisz nie jest to "filozofowanie" czy "mędrkowanie" tylko po prostu tak żyję. Tak żyje wielu moich znajomych i ich rodziny. A Ty jak chcesz, to sobie spadaj. Takich ludzi tu nie trzeba.

    Odpowiedz
  • Lex(2014-12-05 12:59) Zgłoś naruszenie 00

    Co to znaczy podwojne obywatelstwo? Ludziom, ktorzy wystepuja dobrowolnie o obywatestwo innego kraju powinno sie odbierac obywatelstwo polskie. Jak dana osoba moze byc lojalna wobec dwoch roznych krajow? To typowy kon trojanski, piata kolumna. Polacy powinni sami rozwiazywac swoje problemy a nie liczyc na kogos innego.

    Odpowiedz
  • ???(2014-12-05 13:01) Zgłoś naruszenie 00

    Jak to nie podobają się Rządy Tuska i POgorzelców?

    Odpowiedz
  • dziki kraj gdzie afera goni aferę(2014-12-05 13:46) Zgłoś naruszenie 00

    Podobają się...bo żaden inny rząd w historii III RP nie zafundował Polakom tak wielkiego wzrostu obciążeń podatkowych co rząd Donalda Tuska. Naczelną zasadą jego polityki finansowej miało być stopniowe obniżanie podatków i danin publicznych. Tak przynajmniej twierdził Tusk w listopadzie 2007 roku podczas wygłaszania swojego expose. Tymczasem po wypowiedzeniu tych słów premier lekką ręką - przy wsparciu posłów swojej partii, która w nazwie ma "obywatelskość" (!) i PSL-u :

    1) podniósł podatek VAT, 2) kilkukrotnie podnosił akcyzę, 3) podwyższył składki na ZUS, 4) podwyższył składkę rentową dla przedsiębiorców, 5) zlikwidował ulgi: budowlaną i internetową, 6) obniżył o 1/3 zasiłek pogrzebowy, 7) opodatkował lokaty 1-dniowe, 8) kilkukrotnie podnosił maksymalne limity na podatki lokalne 9) zamroził kwotę wolną od podatku i fundusz socjalny...mało??? To jednak nie koniec podatkowej histerii ludzi związanych z Platformą. Do tego dołożyli jeszcze podniesienie wieku emerytalnego ale nie dla wszystkich...
    i dlatego jest tak cudownie...

    Odpowiedz
  • A jest do czego.....???(2014-12-05 13:59) Zgłoś naruszenie 00

    Nikt przecież na nich nie czeka...

    System emerytalny i opieki zdrowotnej ledwo zipie

    Odpowiedz
  • wynalazca(2014-12-05 14:36) Zgłoś naruszenie 00

    Hehehe,żeby w Polsce było dobrze musiałyby Niemcy się podzielić i robić na Polaków a to na razie jest nierealne bo jest odwrotnie, wszyscy którzy uciekają z Polski i to jak najdalej mają rację,ci którzy chcą zostać pozostaje wybór między jidisz a niemieckim,co wybieracie?-)))

    Odpowiedz
  • grafen(2014-12-05 15:32) Zgłoś naruszenie 00

    Do wynalazca - Na razie to Niemcy zabiegają o polskie ręce i głowy.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-12-05 16:13) Zgłoś naruszenie 00

    To naprawdę niezrozumiałe i bulwersujące !
    Apeluję o szerszą analizę tego zjawiska i wyciągnięciu stosownych wniosków .

    Bo co to będzie , Towarzysze , jak nasi rodacy wrócą tu kiedyś jako jakaś Bundeswehra , na przykład ?!
    A w swoich laptopach , albo innych pendrajwach , będą mieli nazwiska tych , co do tej "Abwehry" ich wysłali ?!

    Bez koniaczku .

    Odpowiedz
  • iwona(2014-12-05 17:19) Zgłoś naruszenie 00

    @kółko i krzyżyk, a dlaczego nie mogę wymagać niczego od państwa, które żąda ode mnie wysokich podatków w każdej możliwej formie. Jak to? Płać i siedź cicho? My zedrzemy z ciebie PIT, VAT, akcyzę i Bóg wie co jeszcze a później możesz już sobie radzić sam i o nic się nie upominaj. To nie jest w porządku.

    Odpowiedz
  • korina(2014-12-05 17:49) Zgłoś naruszenie 00

    A do czego tu wracać??? Do dziadostwa, strachu i niepewności? Dziękuje bardzo!

    Odpowiedz
  • lukas(2014-12-05 19:48) Zgłoś naruszenie 00

    Niedługo w tym kraju zostanie tylko 460 (p)osłów!

    Odpowiedz
  • Atlantyk(2014-12-05 20:13) Zgłoś naruszenie 00

    700 000 Hiszpanow wyjechalo glownie do Ameryki Pld. , Brytyjczycy jada do Kanady, Irlandczycy po calym swiecie, nikt z tego powodu w tych krajach nie robi paniki.

    Odpowiedz
  • EWA(2014-12-06 00:02) Zgłoś naruszenie 00

    Bardziej zielona mowi sie - wpisie kolko i krzyzyk - nie ma sieroto po komunie - wyrazenia w jezyku polskim ze trawa jest ...zielensza!

    Odpowiedz
  • Rychu(2014-12-06 07:27) Zgłoś naruszenie 00

    Czesław śpiewa - "Nienawidzę cię Polsko"

    "...Mam ci za złe twe dziedzictwo, ciągle we mnie jeszcze żywe.
    Bo ty jesteś prymitywna, ja jestem prymitywem..." - śpiewa Czesław Mozil w pochodzącej z najnowszej płyty piosence "Nienawidzę cię, Polsko". ".

    https://www.youtube.com/watch?v=rdHP8A5izFs

    Odpowiedz
  • lolo(2014-12-07 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko zdrajcy opuszczają nasz kraj!

    Odpowiedz
  • ZDRAJCA???(2014-12-08 04:07) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem kim jesteś KÓŁKO I KRZYŻYK, ale odnoszę wrażenie że nie do końca wiesz co piszesz. Polska jest piękna, a właściwie trzeba powiedzieć że mogłaby taka być bo kazdy skrawek dzikiej przyrody jaki pamietam jest zasrany i brudny. Co to jednak ma wspólnego z emigracją? Ludzie nie wyjeżdżają za granicę bo gdzieś jest piękniej tylko po to by znaleźć odpowiednie warunki do pracy i godnego życia czego akurat Twoja "piękna" Polska nie jest w stanie zapewnić. I może gdybyś od czasu do czasu wyściubił swój nos poza zamknięte drzwi swojej własnej pseudo patriotycznej rzeczywistości i zobaczył jak naprawdę ciężko pracuje się na obczyźnie żeby osiągnąć sukces, to przestalbyś pieprzyć bzdury o tym jak to za dłubanie w nosie dostaje się pieniądze.
    Zasada jest prosta:
    Cieżko pracujesz ale wiesz za co bo jesteś odpowiednio wynagradzany i stać cię na godne i wygodne życie które większości przypadków jest normą w kraju emigracji a Twojej pięknej Polsce jawi się już jako luksusowe bo stan taki jest niedoścignionym marzeniem próbującego bezskutecznie znaleźć odpowiednią pracę statystycznego Kowalskiego.
    Prowadziłem w Polsce duży biznes. Dawałem zatrudnienie ponad dwustu ludziom ponad dziesięć lat. Polska i jej wspaniałe prawo doprowadziło mnie do bankructwa i nawet nie zainteresowało się rzeszą ludzi ktorych posłało na zieloną trawkę. Na koniec odmówiono mi zwrotu ponad 10 milionów złotych nadpłaconego podatku VAT a sprawy z Państwem polskim przegrywałem kolejno we wszystkich instancjach.
    Od ponad dziesięciu już lat jestem na emigracji w USA gdzie od nowa zacząłem swoje życie bez żadnych znajomości i koneksji. Nie prowadzę żadnego biznesu i żyje mi się dostatnie i bardzo wygodnie. Kilka razy do roku wolny czas spędzam na podróżowaniu i uprawiam swoje hobby a nie biorę dodatkowe prace aby opłacić zaległe rachunki i zobowiązania. Nie martwię się ze stracę pracę bo wiem że w ciągu tygodnia znajdę drugą i nie jednokrotne przekonałem się już że często lepszą od poprzedniej.
    Kumasz to człowieku z klapkami na oczach???

    Odpowiedz
  • rozczarowany Polską(2014-12-08 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    po roku pobytu w UK wróciłem do Polski. Spłaciłem długi. Gdyby rodzina wyraziła chęć to bez zastanowienia wybrałbym emigrację. Polska to kraj duszony przez rządy PO i PSLu. Tutaj nie czuć tej wolności, którą miałem zagranicą. Bardzo ważny jest aspekt ekonomiczny: tam można dużo łatwiej znaleźć dobrą pracę i normalnie żyć.
    Tusk też wybrał emigrację - dla niego funkcja w strukturach brukselskich była ważniejsza od premierowania w Polsce. To pokazuje jego fałsz: namawiał młodych do powrotu a sam wyemigrował. Taka sama jest dzisiejsza PO.

    Odpowiedz