statystyki

Polacy nie chcą wracać z emigracji. Marzą, żeby zostać obywatelami kraju, do którego przyjechali

autor: Karolina Nowakowska05.12.2014, 07:00; Aktualizacja: 05.12.2014, 08:06
Emigracja, podróż

Prawie 40% Polaków mieszkających za granicą chciałoby uzyskać obywatelstwo kraju, w którym pracują,źródło: ShutterStock

W 2013 roku wyjechało z Polski 70 tys. mieszkańców. Najwięcej Polaków żyje w Wielkiej Brytanii – 650 tys. oraz w Niemczech – 560 tys.. Popularne są Irlandia i Holandia, w których żyje, odpowiednio: 115 tys. i 103 tys. osób z Polski. Z najnowszych badań wynika, że większość z nich ie chce wracać do Polski.

Reklama


Reklama


Z najnowszego badania OECD wynika, że niezmiennie kierunkiem najczęściej wybieranym przez emigrantów są Stany Zjednoczone. W 2012 r. przyjechało ich na pobyt stały 1 031 600 (tymczasowo 1 675 900). Drugim kierunkiem są Niemcy, a trzecim - Wielka Brytania. Z kolei najmniej imigrantów wybiera Estonię, Słowację i Izrael. Od 2002 r. znacząco spadła popularność Japonii, Hiszpanii i Włoch jako kraju emigracji.

Polacy stanowią najliczniejszą grupę imigrantów w pięciu państwach: Danii, Holandii, Islandii, Norwegii i w Niemczech. Szczególnie ciekawy jest przypadek Islandii, gdzie Polaków jest cztery razy więcej niż następnych w kolejności Amerykanów. Z kolei w Norwegii jest nas prawie dwa razy więcej niż Litwinów. Norwegia jest też krajem, który zanotował największy przyrost imigrantów z Polski na przestrzeni 10 lat. W 2002 roku przyjechało tu 700 Polaków a w 2012 już 11 500.

46% Polaków nie chce już wrócić do kraju z emigracji – takie dane zebrała sonda przeprowadzona przez serwis Poloniusz.pl wśród 581 Polaków mieszkających i pracujących za granicą. Jedynie około 10% respondentów planuje powrót w niedalekiej przyszłości, a 18% z nich – dopiero za parę lat.

- Z naszych analiz wynika, że im dłużej emigrant żyje poza Polską, tym trudniej mu wrócić - zauważa Łukasz Kuncewicz, szef serwisu Poloniusz.pl. - Przykładowo, wśród emigrantów, którzy mieszkają za granicą krócej niż 4 lata, tylko jedna trzecia planuje zostać na dłużej, a 33% waha się z decyzją. Po 4 latach na emigracji optyka tych osób jednak się zmienia, bez planów jest już tylko 8%, a prawie 60% emigrantów zostaje na stałe. Jeśli rządzącym Polską zależy na powrocie Polaków z emigracji, muszą im zapewnić warunki do powrotu już teraz, za kilka lat będzie za późno - dodaje.

Dlaczego Polacy nie wracają? – Bo nie mają do czego. Ci podejmujący słabsze prace po powrocie najczęściej nie mogą liczyć na zatrudnienie w Polsce i nie mogą odnaleźć się w tej rzeczywistości. Dla nich życie za granicą, choć ciężkie, może okazać się już jedynym wyjściem - mówi prof. Wojciech Łukowski.

"Polska mnie rozczarowała". W emigracji nie chodzi już tylko o pieniądze >>>

Potwierdzają to emigranci, którzy zdecydowali się zostać na stałe za granicą. W rozmowach z nimi zawsze przewija się podobny schemat: "Nie znalazłem dobrej pracy, wyjechałem  zobaczyłem, że życie może być łatwiejsze i przyjemniejsze".

Z najnowszego badania OECD nad emigrantami wynika, że najczęściej motywacją do wyjazdu jest dołączenie do rodziny. Na drugim miejscu znajduje się odpowiedź, że "po prostu mogę". W ciągu 10 lat objętych badaniem liczba migrujących Europejczyków zrównała się z emigrantami z krajów Trzeciego Świata.

Z badania Poloniusz.pl wynika, że prawie 40% Polaków mieszkających za granicą chciałoby uzyskać obywatelstwo kraju, w którym pracują, przy czym dane wskazują, że na obywatelstwie zależy nawet tym, którzy są za granicą krócej niż rok. - Spodziewaliśmy się raczej, że o obywatelstwie obcego kraju myślą przede wszystkim ludzie, którzy w danym miejscu mieszkają już parę lat. Okazuje się jednak, że duża część wyjeżdżających myśli o podwójnym obywatelstwie już w pierwszym roku pobytu na emigracji - mówi Kuncewicz.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • ZDRAJCA???(2014-12-08 04:07) Odpowiedz 00

    Nie wiem kim jesteś KÓŁKO I KRZYŻYK, ale odnoszę wrażenie że nie do końca wiesz co piszesz. Polska jest piękna, a właściwie trzeba powiedzieć że mogłaby taka być bo kazdy skrawek dzikiej przyrody jaki pamietam jest zasrany i brudny. Co to jednak ma wspólnego z emigracją? Ludzie nie wyjeżdżają za granicę bo gdzieś jest piękniej tylko po to by znaleźć odpowiednie warunki do pracy i godnego życia czego akurat Twoja "piękna" Polska nie jest w stanie zapewnić. I może gdybyś od czasu do czasu wyściubił swój nos poza zamknięte drzwi swojej własnej pseudo patriotycznej rzeczywistości i zobaczył jak naprawdę ciężko pracuje się na obczyźnie żeby osiągnąć sukces, to przestalbyś pieprzyć bzdury o tym jak to za dłubanie w nosie dostaje się pieniądze.
    Zasada jest prosta:
    Cieżko pracujesz ale wiesz za co bo jesteś odpowiednio wynagradzany i stać cię na godne i wygodne życie które większości przypadków jest normą w kraju emigracji a Twojej pięknej Polsce jawi się już jako luksusowe bo stan taki jest niedoścignionym marzeniem próbującego bezskutecznie znaleźć odpowiednią pracę statystycznego Kowalskiego.
    Prowadziłem w Polsce duży biznes. Dawałem zatrudnienie ponad dwustu ludziom ponad dziesięć lat. Polska i jej wspaniałe prawo doprowadziło mnie do bankructwa i nawet nie zainteresowało się rzeszą ludzi ktorych posłało na zieloną trawkę. Na koniec odmówiono mi zwrotu ponad 10 milionów złotych nadpłaconego podatku VAT a sprawy z Państwem polskim przegrywałem kolejno we wszystkich instancjach.
    Od ponad dziesięciu już lat jestem na emigracji w USA gdzie od nowa zacząłem swoje życie bez żadnych znajomości i koneksji. Nie prowadzę żadnego biznesu i żyje mi się dostatnie i bardzo wygodnie. Kilka razy do roku wolny czas spędzam na podróżowaniu i uprawiam swoje hobby a nie biorę dodatkowe prace aby opłacić zaległe rachunki i zobowiązania. Nie martwię się ze stracę pracę bo wiem że w ciągu tygodnia znajdę drugą i nie jednokrotne przekonałem się już że często lepszą od poprzedniej.
    Kumasz to człowieku z klapkami na oczach???

  • StAAbrA(2014-12-05 16:13) Odpowiedz 00

    To naprawdę niezrozumiałe i bulwersujące !
    Apeluję o szerszą analizę tego zjawiska i wyciągnięciu stosownych wniosków .

    Bo co to będzie , Towarzysze , jak nasi rodacy wrócą tu kiedyś jako jakaś Bundeswehra , na przykład ?!
    A w swoich laptopach , albo innych pendrajwach , będą mieli nazwiska tych , co do tej "Abwehry" ich wysłali ?!

    Bez koniaczku .

  • Joker(2015-06-05 14:49) Odpowiedz 00

    Kólko i krzyzyk-przeczytaj to uwaznie istoto niewydolna racjonalna!!! Za kogo sie uwazasz aby w sposob radykanly krytykowac ludzi ktorzy emigruja za chlebem dziwgajac niekiedy bagaz wiekszych doswiadczen niz kiedykolwiek moglbys sobie wyobrazic . Wyjezdzaja wszyscy poczawszy od doktorow naukowych a konczywszy na zwyklych kowalskich gdyz los pchnal ich do tego posuniecia -skoronigdy niebyles wsytuacji bez wyjscia to nie wypowiadaj sie skoro masz wiedze poziomu przedszkolaka!!!Za kogo sie uwazasz aby pisac ze takich jak wytu nie trzeba!!! Pies cie... wszyscy wiedza.

  • Romin(2015-01-13 01:41) Odpowiedz 00

    From a foreigner living in Warsaw and who lost lots of his Polish friends to immigration: First of all sorry for writing in English, i didn't wanted to give you aids with my poor Polish :)
    As the author wrote, it's now or never...it's already late anyway. The old backward mentality and communist era politicians should change some serious policies or the damage to Poland't population will be reversible.
    I had a girlfriend who got her degree and liked her country very much. But after 2 years of search for a decent job she gave up and went to work in Kenya...Yes Africa!
    How can there be 1200 minimum wage? the are no more differences in prices for goods between Poland, Germany and USA. For example a MacDonald will cost almost the same price in all of these countries and the owners of those restaurants are earning the same but the difference between salaries of their employee...around 2 euro per hour in Poland and 8.5 euro in germany o:

  • xyz(2015-01-10 19:41) Odpowiedz 00

    Kolko I krzyzyk ale jestes pusty chyba nigdy nie widzialysmy jak zyja ludzi za granica

  • niewolnictwo za litr wodki i miske sledzia w cebul(2014-12-09 18:16) Odpowiedz 00

    polska edukacja oparta na patriotycznych tekstach robi kompletne pranie mozgu uczniom i mlodym ludziom, uczy ich tego ze sensem zycia jest bycie niewolnikiem (robol za 1500 zl) uwiklanym w kredyt aby miec dach nad glowa ( kredyt na 40 mkw na 30 lat, mozliwy do splaty przez kolejne dwa pokolenia), w razie wojny ofiarowanie swojego zycia bez namyslu ( niczym palestynscy samobojcy, bo niewiele to rozni sie od powstancow warszawskich), kobieta w dodatku ma byc Matka Polka, czyli oprocz zapieprzania na niewolniczym etacie ma urodzic najlepiej 3-4 dzieci i za te grosze je wychowac, a nastepnie zaszczepic im patriotyzm, aby takze te dzieci potem byly niewolnikami za 1500 zl , azeby przypadkiem nikt nie prysnal do innego kraju, w ktorym czlowiek zarabia 2000 Euro lub wiecej i w dodatku ten kraj jest cieplejszy, bardziej sloneczny, tanszy do zycia, weselszy... gdzie czlowiek aby byl szczesliwy nie musi pic litra wódki do miski śledzia...

  • EWA(2014-12-06 00:02) Odpowiedz 00

    Bardziej zielona mowi sie - wpisie kolko i krzyzyk - nie ma sieroto po komunie - wyrazenia w jezyku polskim ze trawa jest ...zielensza!

  • do 1:(2014-12-08 15:01) Odpowiedz 00

    Ktos ci zaplacil za ten wpis?

  • Moby Dick(2014-12-09 13:16) Odpowiedz 00

    Angela Merkel jak się o tym dowiedziała to...doznała zawrotu głowy

  • Atlantyk(2014-12-05 20:13) Odpowiedz 00

    700 000 Hiszpanow wyjechalo glownie do Ameryki Pld. , Brytyjczycy jada do Kanady, Irlandczycy po calym swiecie, nikt z tego powodu w tych krajach nie robi paniki.

  • lukas(2014-12-05 19:48) Odpowiedz 00

    Niedługo w tym kraju zostanie tylko 460 (p)osłów!

  • emeryt 1948(2014-12-08 13:08) Odpowiedz 00

    Zdziwieni?Bo ja nie.Dziwić to należało się po skoku 24 voltowego elektryka przez płot i przedłozeniu przez niego i jego solidurnych kamratów 21 postulatów.Przecież od razu było wiadomo,że tylko kler katolicki bedzie rósł w siłę i tylko watykańska mafia bedzie zyła dostanio.Oj naiwni naiwni.(

  • korina(2014-12-05 17:49) Odpowiedz 00

    A do czego tu wracać??? Do dziadostwa, strachu i niepewności? Dziękuje bardzo!

  • iwona(2014-12-05 17:19) Odpowiedz 00

    @kółko i krzyżyk, a dlaczego nie mogę wymagać niczego od państwa, które żąda ode mnie wysokich podatków w każdej możliwej formie. Jak to? Płać i siedź cicho? My zedrzemy z ciebie PIT, VAT, akcyzę i Bóg wie co jeszcze a później możesz już sobie radzić sam i o nic się nie upominaj. To nie jest w porządku.

  • mlody_wyksztalcony(2014-12-08 11:38) Odpowiedz 00

    ja kończę 2 kierunek i na 100% w ciągu 2-3 lat wyjadę, tylko musi mi się rozwiązać sprawa rodzinna (w tej chwili nie mogę). Praca? jeszcze nie mam, ale mam coraz lepsze kompetencje techniczne - zapraszają mnie na rozmowy poważne firmy (w tym tygododniu 2 rozmowy kwalifikacyjne). Oczywiście zapraszają mnie firmy z kapitałem Zachodnim... przy czym moja branża akurat silnie międzynarodowa jest, więc emigracja niewiele tutaj zmieni.

    Na dzień dzisiejszy mógłbym założyć pewny biznes, ale z dużym ZUS-em zostaloby może mi 2000 na rękę (prowadziłem już 1-os d.gospodarczą), więc się nie opłaca. Już prowadziłem firmę, to znam koszty. Gdybym miał te warunki prowadzenia firmy co np. w Wielkiej Brytanii, to z dnia na dzień idę i zakładam firmę. A oprócz prowadzenia swojej niewielkiej 1os działalności gospodarczej, szukam pracy w zawodzie. No, ale nie mam takich warunków, więc nie opłaca mi się tutaj robić na bandę biurokratów. Więc w moim interesie leży wyjazd.

  • grafen(2014-12-05 15:32) Odpowiedz 00

    Do wynalazca - Na razie to Niemcy zabiegają o polskie ręce i głowy.

  • Rychu(2014-12-06 07:27) Odpowiedz 00

    Czesław śpiewa - "Nienawidzę cię Polsko"

    "...Mam ci za złe twe dziedzictwo, ciągle we mnie jeszcze żywe.
    Bo ty jesteś prymitywna, ja jestem prymitywem..." - śpiewa Czesław Mozil w pochodzącej z najnowszej płyty piosence "Nienawidzę cię, Polsko". ".

    https://www.youtube.com/watch?v=rdHP8A5izFs

  • wynalazca(2014-12-05 14:36) Odpowiedz 00

    Hehehe,żeby w Polsce było dobrze musiałyby Niemcy się podzielić i robić na Polaków a to na razie jest nierealne bo jest odwrotnie, wszyscy którzy uciekają z Polski i to jak najdalej mają rację,ci którzy chcą zostać pozostaje wybór między jidisz a niemieckim,co wybieracie?-)))

  • emigrant(2014-12-08 10:21) Odpowiedz 00

    Po co wracać do kraju gdzie wybrańcy narodu stoją ponad prawem i ten naród bezczelnie, w żywe oczy okradają. Gzie są prokuratorzy i sądy?

  • Alek(2014-12-09 08:37) Odpowiedz 00

    Hans Frank:
    "Polacy muszą być tak biedni, by sami chcieli dobrowolnie jechać na roboty do Niemiec, bez łapanek"