W lipcu zaczną ponownie obowiązywać przepisy, które ułatwią obniżenie wymiaru czasu zatrudnienia osobom ze znacznym oraz umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Ta zmiana to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 17/11), który pozytywnie rozpatrzył wniosek złożony przez NSZZ „Solidarność”. Zaskarżyła ona zmieniony od 1 stycznia 2012 r. art. 15 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127 poz. 721 z późn. zm.), który reguluje czas pracy osób z dysfunkcjami zdrowotnymi. Zgodnie z nimi, co do zasady wynosi on 8 godzin dziennie oraz 40 tygodniowo. Natomiast, gdy osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności chcą pracować krócej, czyli 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo, muszą pracodawcy przedstawić zaświadczenie lekarskie dotyczące celowości zastosowania takiego rozwiązania.
Wyrok TK zapadł 13 czerwca, a ogłoszony został 9 lipca 2013 r. (Dz.U. poz. 791). Jednak w związku z tym, że sędziowie jednocześnie zdecydowali o jego odroczeniu o 12 miesięcy, zakwestionowane przepisy stracą moc obowiązującą od lipca 2014 r. Po upłynięciu tego terminu nastąpi więc powrót do regulacji obowiązujących do końca 2010 r. Przewidywały one, że osoby mające uszczerbek na zdrowiu w znacznym lub umiarkowanym stopniu z mocy ustawy pracują maksymalnie przez 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo, a wydłużenie tego czasu wymagało zaświadczenia lekarskiego. Ta zasada znów będzie obowiązywać od połowy przyszłego roku.
Krótszy czas pracy nie będzie obejmował osób z lekkim stopniem niepełnosprawności