statystyki

Dużo pracy dla osób z wiedzą i doświadczeniem

autor: Janusz K. Kowalski10.06.2013, 06:55; Aktualizacja: 10.06.2013, 08:17
Zmniejszył się odsetek pracodawców, którzy planują redukcję zatrudnienia tego rodzaju pracowników

Zmniejszył się odsetek pracodawców, którzy planują redukcję zatrudnienia tego rodzaju pracownikówźródło: ShutterStock

Najbliższe trzy miesiące będą w większości branż czasem wzmożonych rekrutacji. W III kw. 58 proc. polskich pracodawców planuje zatrudniać specjalistów i menedżerów – wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodową firmę rekrutacyjną Antal International. To o 5 pkt proc. więcej niż przed rokiem. Widać więc wyraźne oznaki zbliżającego się ożywienia gospodarczego – twierdzą eksperci Antal International.

reklama


reklama


Pracowników poszukiwać będą m.in. firmy prowadzące sprzedaż, reklamę, dystrybucję produktów i usług przez sieci teleinformatyczne, centra usług wspólnych, firmy outsourcingowe, ubezpieczeniowe, finansowo-księgowe, konsultingowe oraz banki i branża oprogramowania IT.

– Wyniki badania jednoznacznie wskazują, że jest praca dla specjalistów i menedżerów – podkreśla Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. Ale jak dodał, nie należy jednak zapominać, że pracodawcy szukają osób aktywnych, kreatywnych, z pomysłem zarówno na rozwój własny, jak i firmy. Wobec tego ci, co są bierni, nie mają sukcesów zawodowych i pomysłu na siebie, nadal będą mieli problemy na rynku pracy, które się mogą się nawet nasilać.

Sytuacja na rynku pracy specjalistów i menedżerów poprawi się także z innego powodu. Zmniejszył się bowiem odsetek pracodawców, którzy planują redukcję zatrudnienia tego rodzaju pracowników – do 11 proc. z 17 proc. przed rokiem. – To także wskazuje na to, że pracodawcy spodziewają się poprawy w gospodarce – twierdzi Karolina Sędzimir, ekonomistka PKO BP. Ograniczają oni zwolnienia specjalistów, ponieważ ich znalezienie po poprawie koniunktury może być trudne i kosztowne. – Minęła już największa fala zwolnień specjalistów – uważa Sędzimir.

Nie można tego powiedzieć o innych pracownikach. Wprawdzie jak wynika ze wstępnych danych resortu pracy, w maju stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,5 pkt proc. do 13,5 proc., ale ten spadek spowodowany był głównie pojawieniem się prac sezonowych w budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce, a nie wzrostem zatrudnienia w stale funkcjonujących firmach. Dlatego analitycy spodziewają się stabilizacji bezrobocia w najbliższych trzech miesiącach, a potem jego wzrostu do 14,4 proc. w końcu roku.

Z badań Antal International wynika również, że Polska jest na wysokiej pozycji w rankingu krajów ocenianych pod względem planów zatrudnienia specjalistów i menedżerów. Wyprzedzają nas Czechy i Słowacja, gdzie 63 proc. pracodawców ma takie plany, oraz Dania (61 proc.). Najmniejszy odsetek pracodawców chce zatrudniać w Hiszpanii (28 proc.), Portugalii i Niemczech (31 proc.) oraz we Włoszech (37 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • Marcin(2013-06-10 19:45) Odpowiedz 00

    Co to za analitycy i skąd się biorą … oni nie widzą nawet tych swoich tabelek lub wykresów. Co to za brednie i stek kłamstw. Ludzie obudźcie się i zacznijcie analitycznie myśleć na podstawie wyników GUS i innych informacji z kraju !!!

  • Robert(2013-06-10 09:22) Odpowiedz 00

    Jeszcze ważniejsza od CV, wiedzy i doświadczenia jest protekcja. Ja pracuje w firmie tylko dzięki znajomościom. Razem za mną, pracownikami firmy są jej współwłaściciele. Przychodzą do pracy kiedy chcą, wychodzą kiedy chcą, mają niebotyczne premie nie wiadomo za co, wyjeżdżają co tydzień na delegacje (tak pisze w rozliczeniach mimo że naprawdę nikt na delegacje nie jeździ) a firmą rządzi (ustala zarobki, wypłaca gotówkę, przyjmuje i zwalnia pracowników) mąż jednej z współwłaścicielek choć w ogóle w firmie nie jest zatrudniony. To jest ta prawdziwa demokracja w RP.

  • Zdegustowana(2013-06-10 12:31) Odpowiedz 00

    Moja wnuczka i jej mąż od 4 lat nie maja pracy. Ona jest ksiegowa a on
    kucharzem. Oboje sa dobrzy w swoich zawodach. Niestety nie maja znajomosci. Tak wiec - oboje sa na utrzymaniu matki przedszkolanki i babci
    emerytki.

  • Zdegustowana(2013-06-10 14:14) Odpowiedz 00

    Robert i Ktos maja calkowita racje.
    Ponadto w artykule pisza bzudry o spadajacym bezrobociu. Jezeli spadlo
    to jest to spadek sztuczny. Albo taki bezrobotny zostal wykreslony przes UP z powodu nie stawienia sie bezrobotnego do urzedu, albo bezrobotni wyjechali "za chlebem" zagranice. A wogole urzedy pracy to jedna wielka KPINA. Nie maja zadnych propozycji pracy a jezeli juz to nieaktualne bo 1 propozycje daja np 20 osobom a zeby bylo smieszniej to propozycje te daja np przez 2 tygodnie wtedy kiedy jest juz ona nieaktualna. Czesto takze jest tak ze zaklad pracy zglasza wolne m-ce pracy ale to jest fikcja bo i tak maja juz "swojego"

  • ktoś(2013-06-10 12:44) Odpowiedz 00

    Teraz się liczą tylko znajomości i tyle. A agencje rekrutacji są po to, by pod przykrywką rekrutacji taki dyrektor lub prezes mógł zatrudnić znajomego do korporacji, tak by w razie czego żaden audyt wewnętrzny koncernu nie czepiał się, dlaczego ten a nie inny kandydat został wybrany.

  • Zbyszek(2013-06-10 11:31) Odpowiedz 00

    Liczą się jeszcze rozwarte nogi i rozchylone pośladki. Ja nie wiem dlaczego nie mówi się że skala pracy za usługi seksualne przybiera wielkość astronomiczną. Pół roku latałem za pracą. Na dwanaście spotkań dopiero 12 było na temat. Szczytem było bezpośrednie zaproszenie na kolację ze śniadaniem od jednej z dyrektorek w dużym banku.

  • ktoś(2013-06-10 11:25) Odpowiedz 00

    Rekrutacje nawet przez agencje to jedna wielka ściema. I tak zostanie wybrany "swój", który też złożył CV przez agencję.

  • RUM-BURAK(2013-06-10 07:59) Odpowiedz 00

    Szkoda tylko że w agencjach rekrutacyjnych pracują półgłówki co nie bardzo wiedzą co to jest doświadczenie. Liczą się zdolności literackie przy pisaniu CV , żadne tam doświadczenie literackie.

  • Poszukujący(2013-06-10 08:45) Odpowiedz 00

    Zgadzam się z RUM-BURAK. Też się z tym spotkałem i to wiele, wiele razy, że rekruterzy oceniają kandydata po tym w jakiej formie napisze CV, czy rece trzyma pod stołem czy na stole w czasie rozmowy itp., a nie jego umiejętności fachowe przydatne na stanowisku pracy, na którym ma pracować. To cenna uwaga dla pracodawców. Pracodawcy zlecają tym agencją rekrutacje, płacą nie małe pieniądze i co w zamian otrzymują? Otrzymyją osobę - przyszłego pracownika w ogóle nie przygotowanego do pracy na rekrutowanym stanowisku. Fachowiec został odrzucony już we wstępnej selekcji.

  • dawid(2013-06-10 17:48) Odpowiedz 00

    znowu tania propaganda ? juz widze to ozywienie gospodarcze... w ustach donalda t. i kolesi zlodzei.

  • oki(2013-06-10 09:31) Odpowiedz 00

    tak te wszystkie psychotesty to tylko praca dla dziwnych ludzi od rekrutacji, którzy się na niczym nie znają

  • KRZYSZTOF KORNATOWICZ(2013-06-10 08:18) Odpowiedz 00

    KOMPLETNA BZDURA ! "Widać więc wyraźne oznaki zbliżającego się ożywienia gospodarczego – twierdzą eksperci Antal International "JA SIĘ ZAJMUJE GOSPODARKĄ PRAKTYCZNIE , A NIE TEORETYCZNIE 45 LAT . I WIDZĘ DOKŁADNIE COŚ INNEGO .NIECH ZATEM CI RÓŻNI " EKSPERCI " , ANALITYCY , SPECJALIŚCI OD GOSPODARKI , ZWRÓCĄ POBIERANE PRZEZ KILKANAŚCIE LAT , SWOJE PENSJE , SKORO PO ICH PORADACH , POLSKĘ I 80 % SPOŁECZEŃSTWA ,DOPROWADZONO DO TAKIEGO KRYZYSU , ŻE ANI PRACY , ANI MAJĄTKU , TYLKO GIGANTYCZNE DŁUGI . KTO ZA TO ODPOWIADA ?!!! NIKT ? !!!

  • Bob(2013-06-10 09:40) Odpowiedz 00

    Niestety ... Robert ma racje - i słyszę to bardzo często od innych osób. Ręce opadają.

  • October(2013-06-21 12:47) Odpowiedz 00

    Zapisywanie się do UP z nadzieją na lepsze jutro i pracę jest z góry skazane na porażkę. Jak każda instytucja Państwowa UP zajmuje się tylko przejadaniem pieniędzy i symulowaniem pracy. Szkoda mi ludzi, którzy chodzą tam regularnie w poszukiwaniu pracy i mają szczere chęci, żeby ją dostać. Szczególnie, że po kilku takich wizytach w UP można nabrać błędnego przekonania, że się do niczego. Szukanie pracy to też jest praca, ciężka, długotrwała i często niewdzięczna.

  • jerzy(2013-06-11 05:03) Odpowiedz 00

    nikt myślący nie szuka już pracy w POlszy... czas uciekać i sam się wynoszę z tego burdelu :D kierowca BE CE DE

  • Adam(2013-06-10 16:39) Odpowiedz 00

    "Dla chcácego nic trudnego". Jak ktoś potrafi pracować, to pracę dostanie, jak czeka tylko na "etat" to go nie wezmą. A prywatne firmy - Robert - zatriudniają kogo chcą. I co z tego, że zatrudniają ziomków? po to te Paniusie zakładały firmy, by je mieć na WŁASNOŚĆ, a nie dzielić sie władzą z jakimis związkowcami. Jak się nie podoba to załóż własną!!

  • mexx(2013-07-04 16:57) Odpowiedz 00

    jak poslzam na rozmowe do agencji pracy to rekruterka ( po szumnym ko zminskim ) nie wiedziała czym jest mój zawod i ze to musi być jakas ***********
    udowodniłam jej ze kozminski niestety jest z akase , a w mojej pracy ty musisz placic zeby się dostać i jeszcze się utrzymac ,
    laska nie znala angielskiego i nie umiala policzyć procentow i my mówimy o rekrutacji ludzi porazka