Pracownica, która zrezygnuje z części urlopu rodzicielskiego, a wniosek o jego udzielenie złoży zaraz po porodzie, może otrzymać zasiłek niższy od tej, która wystąpi o niego później. Tak wynika z rządowego projektu nowelizacji kodeksu pracy i niektórych innych ustaw, wydłużającego okres płatnej opieki nad dzieckiem do roku (po urodzeniu). To niepokoi firmy.
– Pracodawcy zależy na tym, by zatrudniony jak najwcześniej zawiadomił go o długości i terminie trwania urlopów w związku z urodzeniem dziecka – zaznacza Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.
Zgodnie z projektem kobieta, która złoży wniosek o udzielenie dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego urlopu w ciągu 14 dni po porodzie, otrzyma za cały okres takich przerw (zwykły i dodatkowy macierzyński, rodzicielski) zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Jeżeli zrezygnuje w całości z rodzicielskiego, będzie mieć prawo do wyrównania wynagrodzenia z 80 do 100 proc. za okres odbytych urlopów macierzyńskich. Problem w tym, że projekt resortu pracy w ogóle nie przewiduje możliwości wyrównania zasiłku w sytuacji, gdy matka zrezygnuje jedynie z części rodzicielskiego.
A to powoduje nierówność w sytuacji kobiet, które wcześniej zaplanują urlop, i tych, które złożą wnioski na 14 dni przed planowanym terminem ich rozpoczęcia. Te drugie będą mieć wypłacony stuprocentowy zasiłek za zwykły i dodatkowy macierzyński, a za część rodzicielskiego – 60 proc. wynagrodzenia. Jeżeli wykorzysta np. 8 tygodni ostatniego z wymienionych urlopów, to za każdy miesiąc po urodzeniu dziecka dostanie średnio 90,5 proc. wynagrodzenia.
Resort pracy tłumaczy, że do nierównego traktowania nie dojdzie. Wyrównanie powinno bowiem dotyczyć tylko przypadków, gdy zainteresowany zrezygnował w całości z urlopu rodzicielskiego.
Pracodawcy się obawiają, że zbyt duża elastyczność przy udzielaniu nowych uprawnień utrudni planowanie zastępstwa pracownika i zmian w organizacji pracy. Są przeciwni faworyzowaniu tych, którzy z wnioskiem będą występować w ostatniej chwili.
– Zasadą powinno być, że im wcześniej planujesz urlop, tym wyższy masz zasiłek, a nie odwrotnie – przekonuje Zbigniew Żurek, ekspert Business Centre Club.
Jego zdaniem propozycja ministerstwa prowadzi do tego, że pracownik będzie karany finansowo za to, że jest bardziej lojalny w stosunku do niego.
Etap legislacyjny
Uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy