statystyki

Płaca minimalna – podwyżka od 2013 r.

autor: Łukasz Guza24.12.2012, 07:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Od 2013 r. płaca minimalna zostanie podwyższona o 100 zł. Pracodawcy będą musieli podnieść pensje pracowników do 1600 zł brutto lub 1280 zł brutto (jeśli to pierwsza praca podwładnego). Wyższe będą też m.in. dodatki za pracę w nocy i maksymalna wysokość odprawy.

reklama


reklama


W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 100 zł. Od 2013 roku pracodawcy będą musieli więc podwyższyć wynagrodzenia pracowników zarabiających najniższe pensje do 1600 zł brutto lub 1280 zł brutto, w przypadku gdy podwładny rozpocznie w przyszłym roku swoją pierwszą pracę.

Taka podwyżka nie musi objąć osób otrzymujących dodatkowo np. premie czy dodatki. Ustalając, czy zatrudniony otrzymuje co najmniej minimum ustawowe, należy bowiem sumować składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, które zostały zaliczone do wynagrodzeń osobowych przez GUS.

W związku z podwyższeniem płacy minimalnej wzrośnie także wysokość innych świadczeń lub zobowiązań, których wysokość jest powiązana z najniższą płacą. Wyższe będą m.in. dodatki za pracę w nocy, maksymalna wysokość odprawy pieniężnej oraz dolna granica odszkodowania, którego może żądać pracownik od pracodawcy, który naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu.

Podstawa prawna: art. 2 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. nr 200, poz. 1679 z późn. zm.)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • omc proof(2012-12-28 12:47) Odpowiedz 00

    szkoda klawiatury na "użądłika"w polszcze, prof Parkinson postawił diagnozy już ponad 50 lat temu co to za szarańcza pod protektoratem ryżego i pejsowatych czosnkowych drani

  • Mag1(2012-12-28 19:51) Odpowiedz 00

    Za dużo żeby przepić za mało żeby żyć

  • pol anka(2012-12-27 22:25) Odpowiedz 00

    państwowa inspekcja pracy to nie instytucja działajaca na wniosek pokrzywdzonego, metody łamania prawa przez pracodawców są znane od lat. Utrwala się świadomie ten patologiczny system, w którym prawo jest tylko pretekstem do osiagania korzyści majątkowych z nieprzestrzgania go. Gdyby urzędnicy choć raz udowodnili, dlaczego pobierają pensje w tym kraju byłoby duzo lepiej.

  • alynia(2012-12-27 19:16) Odpowiedz 00

    do MPB wyjaśnij,co oznacza "wyłożone przez pracodawce" komu i co wykłada?Bo ja uważam,że płaci za wykonaną pracę,ale najczęściej nie płaci,albo nie płaci w terminie.Znam takiego pracodawcę,który twierdzi,że nie może płacić,bo go nie stać,bo dom buduję/synowi,bo sam już ma/ .Pracodawcy nauczyli się narzekać,a co ma zrobić jego pracownik?bez kolejnej wypłaty?

  • RobroY(2013-01-03 09:04) Odpowiedz 00

    proponuję taką kwotę 1600 brutto dla posłów na jedną dwie kadencje nawet nie odbierając im przywilejów zobaczylibyśmy jak szybko podnoszą minimum i co sadza o tych kokosach.

  • MPB(2012-12-28 23:42) Odpowiedz 00

    do alynii:
    Przecież napisałem jasno: Aby pracownik mógł otrzymac 1181 zł na łapkę to pracodawca musi ściągnąć ze swojego konta 1947 zł gdyż tyle w sumie wynosi pensja pracownika i wszelkie podatki które pracodawca musi przy wypłacie odprowadzić do US i ZUS. I to jest prawdziwa "płaca minimalna". A takie pieprz..., że nie płaci w terminie albo nie płaci w ogóle to mity bo:
    - zaległości w płacach ma jakiś ułamek procenta przedsiębiorców
    - wszelkie zaległości w płacach sąd pracy egzekwuje w trymiga a jak nie to jest takie coś jak fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych
    Oczywiście dotyczy to tylko legalnych pracowników, ale ja mam samych legalnych a to że ktoś pracuje bez umowy to jego sprawa.

  • Andreas(2013-02-24 19:27) Odpowiedz 00

    Witam Pracownik 46 lat żonaty (żona oczywiście pracuje) wspólny dochód
    3500 żadnych kredytów i tylko 2 dzieci.Po opłaceniu rachunków nie stać mnie praktycznie na nic.Powinienem właściwie udać się do pomocy społecznej po zapomogę .Więc kiedy włączę swój stary telewizor i posłucham któregokolwiek z polityków to pi pi pi pi pi (nie nadaje się do publikowania)
    Ludzie kiedy wreszcie zmądrzejemy i olejemy kolejne wybory?

  • DDD(2013-01-30 11:40) Odpowiedz 00

    My biedni Polacy powinniśmy "PODZIĘKOWAĆ" Tuskowi za podwyżki.Jaki dobroczynny gest na chleb nam starczy.

  • JJ(2013-01-30 11:37) Odpowiedz 00

    Dobry pomysł podsunął ROBERT 25. Politycy powinni pracować na umowę na zlecenie.

  • T(2013-01-27 22:37) Odpowiedz 00

    Jeżeli nie podoba Wam się wysokość płacy minimalnej to rzućcie tą pracę!
    Zajmijcie się własnym biznesem i spróbujcie zarobić więcej a nie tylko narzekacie!!!

  • Krystyna(2013-01-25 18:38) Odpowiedz 00

    35 lat pracy w budżetówce płaca 1620 jak dalej na to się patrzeć.

  • xx(2013-01-24 08:47) Odpowiedz 00

    poszę niech PAN TUSK weżmie moje 1600 brutto i wyżyje ,utrzyma rodzinę
    wykupi leki...fajnie się mądrzyć i wprowadzć durne przepisy /emerytury od 67/ jaksię ma krocie ,żyje ponad stan...zero pokory i przyzwoitości

  • bs(2012-12-27 13:20) Odpowiedz 00

    Jar: wystarczyłoby by pracownik zgłosił do sądu pracy ustalenie stosunku pracy, nawet jakby zrobił to po zwolnieniu to dostał by ekwiwalent za urlop i świadectwo pracy
    problem polega na tym, że ludzie nie przywykli do walczenia o swoje, wolą oglądać się na jakieś urzędy jak PIP i polityków choć sami mają wiele narzędzi by się bronić wolą iść jak owce na rzeź

  • Jar(2012-12-27 11:34) Odpowiedz 00

    Będzie jak dotychczas: zatrudnienie na 1/4 etatu i od tej nędznej kwoty zapłacony oszukańczo ZUS. Reszta płacy bez nadgodzin, dodatków za pracę w dni świąteczne i w porze nocnej na umowę zlecenie - od której już nie trzeba płacić ZUS. A jaką kiedyś otrzyma rentę lub emeryturę wynagradzany w ten sposób pracownik?. Dlaczego nikt nie przestrzega kodeksu pracy w którym zapisano, że jeżeli przcownik wykonuje pracę w wyznaczony miejscu, czasie , z podległością pracodawcy - to jest to zatrudnienie wypełniajace znamiona umowy o pracę. Dlaczego nie kontroluje tych nagminnych nieprawidłowości Inspekcja Pracy? Co ona właściwie robi- nalezałoby już rozwiązać ten pasożytniczy twór! Rada dla młodych : uczyć się języków obcych i wyjeżdżac z tego zadupia.

  • zzz(2012-12-25 19:41) Odpowiedz 00

    Co z tego że płaca minimalna w 2013 roku będzie wynosiła 1600 brutto skoro i tak firmy a dokladnie sklepy zatrudniając na umowę o pracę stosują chwyty poniżej pasa i na to Polski Rząd w tym chorym państwie pozwala. Zatrudniając na umowę o pracę pracownika pracodawca w umowie zamiast 1600 brutto daje 900zł brutto + premia i zapisek że gwarantują minimum ustawowe czyli 1600 brutto. Na różnicę tą sklada się dodatkowa premia od sprzedaży, gwarancji, usług, ubezpieczeń. (którą musi taki pracownik wyrobić zbierając punkty i wyrabiając tzw słupki sprzedaży usług gwarancji określonego towaru i akcesorii) W przypadku gdy nie sprzda na określoną brakującą kwotę firma dopłaci ci do tych 900 zł brutto różnicę ale możesz zapomieć o dalszej wyzyskującej pracy u takiego pracodawcy, który oferuje ci 900zł brutto (1600).Jesteś sprzedawcą,magazynierem, osobą spedycyjną, sprzątaczką, ochroniarzem, osobą proponującą ubezpieczenie towaru i reklamacje. Masz odpowiedzialność materialną. To własnie jest Polska. Polska to dziki kraj bo jest przyzwolenie na takie praktyki. Rząd i ci byli ludzie Solidarnośći nic z tym nie robą nie zmieniają zapisu ustawy. Czyżby te sklepy to ich sklepy. A solidarność też musi mieć w tym złoty interes że nie krzyczy i nie wychodzi na ulicę tak jak obalali komunę. Ludzie chcą godnej pracy i płacy, a co mają...

  • hitaczi(2012-12-26 08:27) Odpowiedz 00

    Jak już opadnie radość z podniesienia płacy minimalnej to czas będzie wyglądać podniesienia składki zdrowotnej (oczywiście dla naszego dobra) w efekcie "na rękę" za rok będzie mniej niż teraz.

  • Leszek B Piła(2012-12-25 12:22) Odpowiedz 00

    wynagrodzenie nie wzrośnie do 1600 zł, bo pierwsze to nie wynagrodzenie tylko płaca brutto. Wynagrodzenie dla pracownika albo inaczej obraza pracownika to około 1150 zł.

  • student - przyszły emigrant(2012-12-25 08:49) Odpowiedz 00

    nawet sobie nie mogę wyobrazić co można zrobić z taką "górą pieniędzy" !!!

    może najpierw lexusa kupić??? a może dom nad morzem??? pomóżcie!!

  • Jaromir(2012-12-25 00:09) Odpowiedz 00

    1600 zł brutto, czyli 1.181,38 zł netto.

  • bieda polska(2012-12-26 08:51) Odpowiedz 00

    po 34 latach pracy w budżetówce mam 1600 zł, by to szlag trafił ten kraj