statystyki

Płaca minimalna – podwyżka od 2013 r.

autor: Łukasz Guza24.12.2012, 07:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Od 2013 r. płaca minimalna zostanie podwyższona o 100 zł. Pracodawcy będą musieli podnieść pensje pracowników do 1600 zł brutto lub 1280 zł brutto (jeśli to pierwsza praca podwładnego). Wyższe będą też m.in. dodatki za pracę w nocy i maksymalna wysokość odprawy.



W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 100 zł. Od 2013 roku pracodawcy będą musieli więc podwyższyć wynagrodzenia pracowników zarabiających najniższe pensje do 1600 zł brutto lub 1280 zł brutto, w przypadku gdy podwładny rozpocznie w przyszłym roku swoją pierwszą pracę.

Taka podwyżka nie musi objąć osób otrzymujących dodatkowo np. premie czy dodatki. Ustalając, czy zatrudniony otrzymuje co najmniej minimum ustawowe, należy bowiem sumować składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, które zostały zaliczone do wynagrodzeń osobowych przez GUS.

W związku z podwyższeniem płacy minimalnej wzrośnie także wysokość innych świadczeń lub zobowiązań, których wysokość jest powiązana z najniższą płacą. Wyższe będą m.in. dodatki za pracę w nocy, maksymalna wysokość odprawy pieniężnej oraz dolna granica odszkodowania, którego może żądać pracownik od pracodawcy, który naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu.

Podstawa prawna: art. 2 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. nr 200, poz. 1679 z późn. zm.)






  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 27

  • 1: Jaromir z IP: 88.156.60.* (2012-12-25 00:09)

    1600 zł brutto, czyli 1.181,38 zł netto.

  • 2: student - przyszły emigrant z IP: 77.89.109.* (2012-12-25 08:49)

    nawet sobie nie mogę wyobrazić co można zrobić z taką "górą pieniędzy" !!!

    może najpierw lexusa kupić??? a może dom nad morzem??? pomóżcie!!

  • 3: Leszek B Piła z IP: 77.45.54.* (2012-12-25 12:22)

    wynagrodzenie nie wzrośnie do 1600 zł, bo pierwsze to nie wynagrodzenie tylko płaca brutto. Wynagrodzenie dla pracownika albo inaczej obraza pracownika to około 1150 zł.

  • 4: zzz z IP: 82.143.135.* (2012-12-25 19:41)

    Co z tego że płaca minimalna w 2013 roku będzie wynosiła 1600 brutto skoro i tak firmy a dokladnie sklepy zatrudniając na umowę o pracę stosują chwyty poniżej pasa i na to Polski Rząd w tym chorym państwie pozwala. Zatrudniając na umowę o pracę pracownika pracodawca w umowie zamiast 1600 brutto daje 900zł brutto + premia i zapisek że gwarantują minimum ustawowe czyli 1600 brutto. Na różnicę tą sklada się dodatkowa premia od sprzedaży, gwarancji, usług, ubezpieczeń. (którą musi taki pracownik wyrobić zbierając punkty i wyrabiając tzw słupki sprzedaży usług gwarancji określonego towaru i akcesorii) W przypadku gdy nie sprzda na określoną brakującą kwotę firma dopłaci ci do tych 900 zł brutto różnicę ale możesz zapomieć o dalszej wyzyskującej pracy u takiego pracodawcy, który oferuje ci 900zł brutto (1600).Jesteś sprzedawcą,magazynierem, osobą spedycyjną, sprzątaczką, ochroniarzem, osobą proponującą ubezpieczenie towaru i reklamacje. Masz odpowiedzialność materialną. To własnie jest Polska. Polska to dziki kraj bo jest przyzwolenie na takie praktyki. Rząd i ci byli ludzie Solidarnośći nic z tym nie robą nie zmieniają zapisu ustawy. Czyżby te sklepy to ich sklepy. A solidarność też musi mieć w tym złoty interes że nie krzyczy i nie wychodzi na ulicę tak jak obalali komunę. Ludzie chcą godnej pracy i płacy, a co mają...

  • 5: hitaczi z IP: 89.71.56.* (2012-12-26 08:27)

    Jak już opadnie radość z podniesienia płacy minimalnej to czas będzie wyglądać podniesienia składki zdrowotnej (oczywiście dla naszego dobra) w efekcie "na rękę" za rok będzie mniej niż teraz.

  • 6: bieda polska z IP: 80.51.196.* (2012-12-26 08:51)

    po 34 latach pracy w budżetówce mam 1600 zł, by to szlag trafił ten kraj

  • 7: ITD z IP: 78.8.59.* (2012-12-26 09:05)

    Kraj to normalny jak inne,tylko "rządzącą"czerwoną hołotę trzeba pogonić.Pozwalają na poniżanie polskiego pracownika.Śmierdzące obrzeżane myckowate czosnki.

  • 8: chudy z IP: 87.101.40.* (2012-12-26 09:41)

    na wiejskiej martwią się tylko o swoje tyłki a nie o kowalskich już nie mogę patrzeć na te wypasione gęby im dać te wynagrodzenia gehenne