statystyki

Pracownicy 50+ mają źle w Polsce. Za granicą przeciwnie

autor: Janusz K. Kowalski, Ewa Wesołowska07.09.2012, 15:00
Zmiana mentalności polskich pracodawców następuje bardzo powoli i to głównie za sprawą zagranicznych firm.

Zmiana mentalności polskich pracodawców następuje bardzo powoli i to głównie za sprawą zagranicznych firm.źródło: ShutterStock

Polscy pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby po 50. roku życia. Za to zagraniczne firmy nie mają nic przeciwko starszym specjalistom, opiekunkom, fachowcom i kierowcom.

reklama


reklama


Z danych agencji rekrutujących pracowników za granicę wynika, że najchętniej osoby dojrzałe przyjmują niemieckie, belgijskie, a także francuskie firmy z sektora finansowego, budowlanego, usługowego i transportowego. Na przykład w agencji Express aż 70 proc. osób wyjeżdżających do pracy przy opiece nad osobami starszymi to ludzie po 50. roku życia. Podobnie jest w firmie Adecco czy Work Service. Dużo osób po pięćdziesiątce wyjeżdża też jako kierowcy ciężarówek, elektrycy, stolarze, a także jako specjaliści i wysokiej klasy menedżerowie. W przypadku tych ostatnich warunkiem z reguły jest jednak biegła znajomość języka.

– Zagraniczni pracodawcy bardzo często stawiają warunek, że pracownik ma mieć np. minimum 10-letnie doświadczenie, i nie widzą problemu, że elektryk ma 55 czy 60 lat – mówi Artur Ragan z Work Express. – Najczęściej dostaje czeladnika, który pomaga mu w cięższych pracach fizycznych, np. ciągać kable. Za granicą liczą się przede wszystkim sumienność, punktualność, precyzja i doświadczenie.

Co prawda barierą często jest język, ale np. w firmach budowlanych czy załogach rekrutowanych do produkcji często są osoby, które znają niemiecki czy francuski i jeśli trzeba – tłumaczą.

– Bardzo często się zdarza, że rekrutujemy pięćdziesięciolatków, którzy w Polsce bezskutecznie miesiącami szukali pracy – przyznaje Krzysztof Andrzej Kubisiak z Work Service.

Niestety polscy pracodawcy podpisując umowę z firmą rekrutacyjną, już na wstępie zastrzegają, żeby nowi pracownicy nie przekraczali 40.- 45. roku życia. Niechęć pracodawców do osób 50-letnich potwierdzają wstępne wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. Świadczą też o tym dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że wśród bezrobotnych przybywa osób po 50. roku życia: w 2009 roku odsetek ten wynosił 20,7 proc., ale w lipcu tego roku już 23,1 proc. W sumie w tej grupie wiekowej jest już bez pracy 450 tys. ludzi. Sytuację tylko nieznacznie poprawił rządowy program aktywizacji 50 plus. Ma on być realizowany do 2020 roku. Z informacji resortu pracy wynika, że na realizację programu przeznaczono już 7,8 mld zł i przeszkolono ponad 106 tys. osób. Niestety nie wiadomo, ilu z nich znalazło pracę.

Z doświadczeń rekruterów i ekspertów od rynku pracy wynika, że szkolenia zawodowe najczęściej pomagają w znalezieniu pracy biurowej, a także w branży usługowej. Co ciekawe, osoby z tej grupy wiekowej znakomicie radzą sobie w szybko rozwijającym się telemarketingu. Ich zaletą jest bowiem cierpliwość. Ostatnio firma Work Express zorganizowała szkolenie, po którym pracę w call center znalazło kilkadziesiąt osób. Jednak nie ukrywajmy – jest to jedno z najsłabiej płatnych zajęć.

Zmiana mentalności polskich pracodawców następuje bardzo powoli i to głównie za sprawą zagranicznych firm, które jako pierwsze wprowadzają programy zatrudnienia lub programy zarządzania wiekiem. Tak jak Ikea, która od lat zatrudnia i szkoli pracowników 50 plus, dofinansowuje ich leczenie i oferuje zniżki na zakupy. Obecnie pracownicy po pięćdziesiątce stanowią ok. 5 – 6 proc. załogi. Innym przykładem jest firma ArcellorMittal, realizująca program, podczas którego najbardziej doświadczeni pracownicy dzielą się fachową wiedzą z młodszymi kolegami. Według prof. Mieczysława Kabaja z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, gdyby podobne działania podjęły inne polskie przedsiębiorstwa, w ciągu pięciu lat w Polsce powstałyby 2 miliony miejsc pracy.

Miliardy na aktywizację

Z szacunków resortu pracy wynika, że realizacja programu „Solidarność pokoleń” w latach 2009 – 2015 będzie kosztowała ok. 23 mld zł. Celem projektu jest zwiększenie wskaźnika zatrudnienia dla osób w wieku 55 – 64 lata do 50 proc. w 2020 r. Sporo, biorąc pod uwagę, że obecnie w tej grupie wiekowej czynnych zawodowo jest 32,9 proc. osób. Jednak i tak w ciągu ostatnich pięciu lat odsetek ten zwiększył się o 5,7 pkt proc., a od momentu uruchomienia programu o 1,3 pkt proc. Jest to przede wszystkim efekt likwidacji wcześniejszych emerytur.

Kwota 23 mld zł ma zostać przeznaczona na:

● wydatki na aktywne programy rynku pracy finansowane z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego;

● zmniejszenie wpływów ze składek do Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;

● zwiększenie wydatków na świadczenia chorobowe finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych;

● wydatki Funduszu Emerytur Pomostowych.

Do 30 czerwca 2010 r. na całość programu wydane zostało 7,8 mld zł, co stanowi 45,8 proc. założonego planu na koniec 2010 r. Kwota wydatków skierowanych bezpośrednio do grupy docelowej programu wynosi 2,3 mld zł (63,8 proc. planu na koniec 2010 r.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • rewizor(2012-09-08 16:17) Odpowiedz 00

    budżet kancelari premiera na 2013 rok został zwiększony o 9 milionów do 126.Oni to mają potrzeby że ho,ho by społeczeństwu powiedzieć-na podwyżki nie ma bo kryzys.

  • sorge Polonia(2012-09-10 09:02) Odpowiedz 00

    pamiętajcie, że tu chodzi o to zeby znaleźć pracę, co jest szczególnie niewykonalne w sytuacji gdy tusk celowo niszczy całe branże przemysłowe w Polsce. Tu chodzi o to aby PRZESZKOLIĆ ! a to juz zupełnie inna sprawa, zapewne kolesie koterii platfusowej będa tym się zajmować, podobnie jak w przypadku Stoczni. Stoczniowców między innymi uczyli jak czesać psy.

    to nie jest program na organizowanie miejsc pracy tylko na szkolenie !
    Przeciez kolejne branże w Polsce będzie likwidowął tusk za zgoda "wykształconych z dużych miast" i skundlonych celebrytów.

  • alex60(2012-09-07 20:10) Odpowiedz 00

    A uciekną! Znam wielu takich, którzy już to zrobili i sobie chwalą . Mąż i ja też całkiem poważnie to rozważamy. Póki jeszcze możemy! Na co tu czekać? Na ten ochłap zwany emeryturą, którego mamy wielką szansę nie dożyć ?

  • Halina(2012-09-08 11:53) Odpowiedz 00

    Wszystkim po 3000zl przez rok.Dziennikarzom,racownikom,rencistom,czlonkom rzadu,poslom,senatoromo .Zobaczymy o ile dlug sie zmniejszy?Tylko rok.Niech wszyscy zacisna pasa .I pan Minister I pani(n)Prezydent,Premier.Rok za 3000zl-wszyscy.Pan Wojewodzki i pani Olejni i aktorzy.Wszyscy chca dobra Ojczyzn!!!

  • Halina(2012-09-08 11:47) Odpowiedz 00

    W dobie kryzysu wszystkim proponuje po 3000zl pensji (lacznie z poslami,senatorami,prezydentem,premierem i ministrami).Wszyscy Polacy po 3000.Emeryci,rencisci.Szybko kraj dzwignie sie z kryzysu.

  • jak uciekną po 50 r. życia to tu zostanie sejm(2012-09-07 18:38) Odpowiedz 00

    i dziennikarze=będą się wtedy mądrzyć

  • po sepsie(2012-09-08 10:18) Odpowiedz 00

    a pan Rostowski zastanawia sie dlaczego spada konsumpcja?!po 35 latach pracy w wodociągach i firmie prywatnej,moja żona otrzymuje 1000 zł!!! miesięcznie. Panie Rostowski!a pan?poszła więc do pracy w sklepie prywatnym (oczywiscie na czarno) i otrzymuje? 100zł ...tygodniowo!! i musi bo ja jestem "domowym "inwalidą za 900 zł renty przy wydatkach na leki około 550zł!!

  • na koniec roku stopa bezrobocia 20%(2012-09-10 22:45) Odpowiedz 00

    kombinują żeby zmiejszać kosztem głodnego bezrobotnego.A my na jesieni powiemy wam dość...

  • Jaromir(2012-09-09 19:16) Odpowiedz 00

    Do: 4 Halina z IP: 31.53.229.* (2012-09-08 11:47)
    Chyba nie wiesz, że jesteś "Kolumbem". Już tacy byli, co wszystkim dawali PO RÓWNO - od 1945 do 1990 r. Obowiązki i odpowiedzialność też będzie PO RÓWNO jak z komuny? Już zapomniałaś? A kryzys to w Polsce trwa BEZ PRZERWY od 1945 r. Komuchy też chcieli dobra Ojczyzny, ale DLA SIEBIE!

    Za granicą Polak 50+ jest "chodliwym towarem”. Firmy cenią zdyscyplinowanie 50-latków, ich lojalność wobec firmy, a także mniejszą liczbę popełnianych przez nich błędów. Decydujące jest doświadczenie, sumienność, ODPOWIEDZIALNOŚĆ i umiejętności, dzięki czemu pracodawca nie musi przyuczać ich do zawodu.
    Ja to przetestowałem NA SOBIE w Nowym Jorku przez 6 lat. Jak szedłem do pracy NIKT mnie nie pytał o wiek, a ja miałem 55 lat.
    Wniosek taki - polskie "biznesmeny" w 90% nie biorą przykładu z innych, tylko NA NOWO ODKRYWAJĄ AMERYKĘ. To są "Kolumbowie" inaczej.
    Pozdrawiam!

  • sorge Polonia(2012-09-10 08:58) Odpowiedz 00

    to jest drugi plan tuska wyludnienia obszaru Polski. Najpierw pozbył sie modych, teraz zabiera się za starszych przed emeryturą. Po co organizować produkcje w kraju, po co ? likwidować a ludzi wywozic na roboty do Raichu czy gdzieś dalej.
    Już dla 5 milionów Polaków nie ma pracy w kraju, będzie jeszcze gorzej. System emerytalny się rozwali, będzie nędza i głód. Ale tusk i jego ludzie, jak grad z pensyjka 110 000 zł. będa się mieli dobrze, w końcu to jest 25 000 euro. Da się żyć !

  • korina(2012-09-08 16:43) Odpowiedz 00

    Tam wszyscy mają lepiej.

  • w Norwegii to duże oczy robią jak zobaczą polskieg(2012-09-09 10:56) Odpowiedz 00

    robola 50 latka---przykład z życia a nie farmazon pisarczyków na zlecenie---norweg kazał zejść z rusztowania do pracy na dole 50 latkowi a na rusztowanie wysłał młodego i szacun dla niego!!!

  • Uwazam....(2012-09-09 10:49) Odpowiedz 00

    Uwazam, ze okreslenie wieku przejscia na emeryture powinno opierac sie na wskazniku opartym na dwu parametrach: oczekiwanej dlugosci zycia i wysokosci stopy bezrobocia.

    W Polsce wyznaczenie 65 czy 67 r.z. jako granicy zycia zadowodo-czynnego opiera sie tylko na oczekiwanej dlugosci zycia.

  • W Norwegii...(2012-09-09 10:54) Odpowiedz 00

    W Norwegii wskaznik zatrudnienia osob w wieku 66 w wysokosci okolo 30% posluzyl do obnizenia granicy wieku emerytalnego z 67 do 62 roku zycia.

  • nord.(2012-09-09 10:02) Odpowiedz 00

    Z informacji resortu pracy wynika, że na realizację programu przeznaczono już 7,8 mld zł i przeszkolono ponad 106 tys. osób. Niestety nie wiadomo, ilu z nich znalazło pracę. To jest nie istotne ilu zatrudniono, najważniejszy jest program wydanie pieniędzy na znajome firmy, wypowiedzi do prasy że odnieśliśmy sukces przeszkolono ponad 106 tys. i latach następnych zwiększymy tą liczbę. kamaszowi skoczy słupek w kompie i to się liczy graficzny zapis, dlatego nawet nie posiadają informacji na temat zatrudnienia tych przeszkolonych

  • mika(2012-09-09 09:32) Odpowiedz 00

    Dobre rozwiązanie już funkcjonowało - możliwość wcześniejszej emerytury po 30 latach pracy połączonej z zatrudnieniem. To rozwiązanie bardzo dobrze zdawało egzamin . Gdyby wcześniejsza emerytura byla możliwa po 35 latach pracy i po ukończeniu 58 lat ( kobiety) wiele kobiet zdecydowałoby się zamiast tkwić w beznadziejnej sytuacji na rynku pracy i mając zapewniony ZUS dorabiałoby w miarę sił i możliwości. Dla państa byłoby to tańsze niż programy, które nic nia dają bo były i są fikcją.

  • obserwator(2012-09-08 21:27) Odpowiedz 00

    Dlaczego takie glupoty pisza, ze zagranica jest praca po 50 ce.Juz od 40 uwazaja ze czlowiek jest za stary. Przeciez namawiaja wszystkich wyjezdzajcie tam czeka na was praca, pytam gdzie i za ile.Jak ciezxko ludzie pracuja za granica, a ile ginie i nie wraca do kraju to o tym sie wogole nie pisze.

  • Hura(2012-09-08 17:38) Odpowiedz 00

    "50-" również, a więc w drogę rodacy.

  • kuba(2013-04-27 18:51) Odpowiedz 00

    Po 40 latach pracy powinna być godziwa emerytura ,bez wzgledu na wiek .Powinno zostawiać sie miejsca pracy dla młodych .Nasi rządzący ustawili sie do 3go pokolenia to uchwalili aby pracować do 67lat wiedząc ze i tak mało ludzi dożyje do emerytury . takie to państwo katolickie