statystyki

Bezrobotny, który sam znajdzie pracę otrzyma dodatkowe pieniądze

autor: Karolina Tyszka08.08.2012, 07:09; Aktualizacja: 24.09.2012, 08:34
  • Wyślij
  • Drukuj
O przyznanie i wypłatę świadczenia musi wystąpić sam uprawniony.

O przyznanie i wypłatę świadczenia musi wystąpić sam uprawniony.źródło: ShutterStock

Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy i otrzymująca zasiłek dla bezrobotnych w razie podjęcia zatrudnienia ma prawo do dodatku aktywizacyjnego. O jego wypłatę musi jednak zawnioskować. Nie ma w tym przypadku znaczenia wymiar czasu pracy i wysokość wynagrodzenia, jakie otrzymuje w nowej firmie.

reklama


reklama


Świadczenie to należy się w wysokości 50 proc. zasiłku podstawowego przez połowę okresu, za jaki przysługiwałby bezrobotnemu jeszcze zasiłek. Inne zasady obowiązują, gdy poszukujący pracy znajduje zatrudnienie w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy (PUP).

Urząd wypłaca

O przyznanie i wypłatę świadczenia musi jednak wystąpić sam uprawniony (formularze do pobrania w urzędach pracy lub ze stron internetowych). Trzeba o tym pamiętać, gdyż nie następuje to z urzędu. W przypadku gdy bezrobotny z prawem do zasiłku sam znalazł pracę, dodatek aktywizacyjny starosta przyznaje po udokumentowaniu podjęcia zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej oraz wysokości osiąganego wynagrodzenia.

Wypłata następuje od dnia złożenia wniosku do ostatniego dnia połowy okresu przysługiwania zasiłku, przypadającego w czasie zatrudnienia. Świadczenie wypłacane jest z dołu, za okresy miesięczne, w terminach ustalonych przez PUP, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia upływu okresu, za który świadczenie jest wypłacane. Przysługujące za niepełny miesiąc – ustala się, dzieląc kwotę dodatku przez 30 i mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie, za który przysługuje.

Pomoc warunkowa

Warto przy tym podkreślić, iż pobieranie dodatku aktywizacyjnego nie pomniejsza okresu zasiłku. W sytuacji gdy osoba ponownie zostanie zwolniona, przez pozostały czas ma prawo do reszty świadczenia.

Dodatek nie zostanie przyznany w przypadku, gdy bezrobotny:

● został skierowany przez PUP do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały refundowane ze środków Funduszu Pracy,

● z własnej inicjatywy podjął pracę u pracodawcy, u którego był zatrudniony lub dla którego wykonywał inną pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem w urzędzie,

● z własnej inicjatywy rozpoczął pracę u pracodawcy zagranicznego.

Od wypłacanego dodatku pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tym przypadku do odliczania co miesiąc 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (od świadczenia wypłacanego z Funduszu Pracy) zobowiązany jest urząd pracy. Warto więc poinformować płatnika składek o pobieraniu tego świadczenia, aby uniknąć w przyszłości dopłat do podatku w rozliczeniu rocznym.

Roszczenia z tytułu dodatku przedawniają się z upływem 3 lat od dnia spełnienia warunków do jego nabycia przez uprawnionego, zaś do należnych, a niepobranych świadczeń – z upływem 6 miesięcy od dnia postawienia ich do dyspozycji

Zasady współpracy z urzędami pracy

● pracodawca przekazuje na piśmie albo e-mailem ofertę na urzędowym formularzu do jednego z powiatowych urzędów pracy właściwego ze względu na jego siedzibę albo miejsce wykonywania pracy lub do innego wybranego przez siebie urzędu,

● prawidłowo wypełniona oferta jest przekazywana do pośrednika pracy – to on kieruje wyselekcjonowanego bezrobotnego na rozmowę kwalifikacyjną do pracodawcy

Podstawa prawna

Art. 48, 72 ust. 1 oraz 76 ust. 3 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.).

Rozporządzenie ministra gospodarki z 18 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz.U. nr 136, poz. 1118 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • Ralfi(2013-04-13 14:54) Odpowiedz 32

    Państwo Polskie upadło i to nie w Smoleńsku ale wiele lat wcześniej,ludzie nie mają pracy,bezrobotny ma zasiłek przez pół roku i potem może zdechnąć z głodu bo nikogo nie interesuje co się z nim dzieje, ale są za to pieniążki dla ludzi którzy mają prace, za to że ją sobie znaleźli.Czy to nasze biedne Państwo jest już na granicy absurdu czy może dawno temu tą granicę przekroczyło.

  • Brydż(2014-06-06 22:54) Odpowiedz 30

    do logik: nikt mnie o niczym nie informował, wyczytałam w internecie, że taka dotacja w ogóle istnieje, sama musiałam upomnieć się o nią. Urząd Pracy w ogóle nie pomaga w znalezieniu pracy, dlatego uważam, że ten dodatek jest motywujący, zwłaszcza, że ja każdą prace znajduję sobie sama, jedna podoba mi się mniej druga bardziej, nie raz pracuję kilka lat, a niekiedy kilka tygodni, ale jakimś cudem mam pracę. A niektórzy to tylko czekają aż sama im spadnie z nieba i narzekają na wszystko.

  • Wkurzman(2014-03-11 12:36) Odpowiedz 20

    logik: Mnie nie poinformowano we Wrocławiu o tym. Ani przy rejestracji, ani jak przyszedłem zgłosić znalezienie pracy. Zanim się skapnąłem minęło pół miesiąca i w ten sposób jestem prawie 200zł w plecy. I co Ty na to?

  • GGGGKA(2013-02-27 20:08) Odpowiedz 10

    PUP a konkretnie urzędnicy takie informacje trzymają chyba tylko dla siebie. Rejestrowałam się na początku roku 2013 i żadna " pani urzędnik" mnie o tej możliwości nie poinformowała.ŻAŁOSNE!!! Czy te panie płacą te pieniądze z własnego portfela!!!

  • fff(2013-01-28 17:11) Odpowiedz 10

    haha smiechu warte , ja nigdy nie bylem poinformowany

  • Patryk(2014-04-11 15:26) Odpowiedz 11

    A moim zdaniem to jest dobra motywacja do znalezienia sobie nowej pracy samemu. Ogólnie bardzo dużo osób jest w UP tylko dlatego żeby mieć ubezpieczenie ,a pracują na czarno i zarabiają więcej niż za te durne staże i propozycje z UP.

  • Pola(2012-08-08 12:19) Odpowiedz 12

    Czy w tym kraju o nazwie POlska to urzędnikami zostają sami deb...le??? Brakuje pieniędzy na aktywizację bezrobotnych więc co to za durny pomysł aby dawać kasę tym co już ją zarabiają??!! Wsparcie powinno należeć się bezrobotnym, np. na przejazdy autobusem na rozmowy kwalifikacyjne z potencjalnym pracodawcą itp. Ten kto już zarabia nie potrzebuje kasy tak bardzo jak ten kto szuka pracy!!!

  • anonimowo(2014-10-08 18:30) Odpowiedz 10

    Lepiej zacznijcie szukać pracy a nie tylko narzekacie, darmozjady! z naszych podatków tylko chcecie się utrzymywać, wstyd!

  • logik(2012-08-08 20:20) Odpowiedz 13

    GP "amerykę odkryła".
    Każda osoba rejestrujaca się w PUP jest informowana o takiej możłiwości (OD WIELU LAT).

  • laava(2012-08-08 16:05) Odpowiedz 02

    ten przepis funkcjonuje w Ustawie od x lat...żadna nowość, brawo dla dziennikarzy za odgrzewanie starych faktów. Każda osoba rejestrujaca się w PUP jest informowana o takiej możłiwości.

  • artur(2014-07-09 17:27) Odpowiedz 00

    bezrobocie jest spore wiec i ryzyko tez, ciesze sie ze udalo mi sie zgromadzic troche na lokatach w Getin, to dobre zabezpieczenie

  • absolut(2013-06-18 16:06) Odpowiedz 00

    Dobrze, że dostają osoby które nie siedzą na tyłku tylko ruszają się i szukają, a nie żyją po to, by odbierać zasiłek. Jestem również za tym, aby osoby, które nie miały stażu pracy i znalazły sobie pracę, też powinny dostawać. W końcu każdy kiedyś zaczyna. Natomiast osoby bezrobotne, powinny mieć zwracany (udokumentowany) koszt przejazdu na rozmowy kwalifikacyjne itp. Niestety, to pozostaje dużym, niemożliwym do spełnienia w naszym kraju życzeniem...

  • ata(2013-03-25 18:55) Odpowiedz 00

    mieszkam z matką, jestem bezrobotna od co najmniej 8 lat, bez prawa do zasiłku, bo renta mamy podzielona na nas dwie daje zbyt duży przychód na osobę, chociaż ledwo wiążemy koniec z końcem, a ja mnożę się i staję na rzęsach, żeby cokolwiek dorobić na czarno i co? znalazłam pracę i pieniądze mi się nie należą chociaż nie stać mnie nawet na to, żeby dojechać do tej pracy co dnia...bo jestem bezrobotna bez prawa do zasiłku, pier...le to państwo!:(

  • Jeżeli znajdzie...(2012-08-08 07:48) Odpowiedz 00

    Samodzielne szukanie pracy niestety nie jest premiowane przez pracodawców, również tych instytucjonalnych, którym takie poszukiwania wydają się być nie na rękę.

  • 007KAL(2012-08-08 09:43) Odpowiedz 00

    Przykro mi, ale uważam, że nasza klasa urzędniczo-rządząca nie pamięta (bo zbyt młoda/sklerotyczna ?) i nie uczyła się historii (bo jeszcze nie uzgodnio jej obowiązującej wersji) tego co oferował realny socjalizm, czyli PRL. W dużym uproszczeniu, w PRL wszystko było planowane i sterowane przez zarządzania, ustawy i urzędników. Po skończeniu studiów dostałem "nakaz pracy", "niebieskie ptaki były ścigane za uchylanie się od pracy" i byli cingciarze, ciągle brakowało pracowników, zamiast pieniędzy były "bilety NBP i kartki", w sklepach byli sprzedawcy... Dziki kapitalizm wprowadzony przez Wilczka i Balcerowicza "rozwalił tę bańkę" i wszystko stanęło na nogach.. Teraz mamy powtórkę PRL - dotacje, zachęty, ulgi demoralizują pracodawców, a w zasadzie niszczą tych prawdziwych, a dają zarobić cwaniakom...

  • Janiu(2013-05-21 20:38) Odpowiedz 00

    Bezrobotnemu który sam starał się i znalazł prace, Urząd powinien każdemu Wypłacić po parę złotych na start ,Aby miał za co żyć a nie tym co biorą tylko zasiłek.Nie dość że biorą zasiłek to jeszcze dostają dotacje za to że znaleźli pracę masakra

  • ZOFIA(2013-05-27 16:10) Odpowiedz 00

    CZY MOZNA DOSTAC DODATEK PIENIEZNY GDY ZREZYGNUJE Z PRACY ZALEJSTRUJE SIE W UP. ALE NIE MAM JESZCZE ZASILKU DLA BEZROBOTNYCH???

  • janek(2013-12-17 19:32) Odpowiedz 00

    Wstyd mi za Was ludzie-całe życie pracowałem i płaciłem podatki na nygusów studentów by,mogli za darmo sie kształcic--a oni teraz wykształceni pracuja w innym kraju--a,mi zazdrościcie że,nie mając pracy -sam ją znalazłem i dostene te parę groszy.A może szukać kasy gdzieś idndziej--może tym studentom co wyjechali to,nakazać zapłacić za wykształcenie na moj i innych bedących w kraju koszt wyuczonych.

  • ADI35(2013-11-17 20:06) Odpowiedz 00

    TAK TO PRAWDA ZNALEŚĆ PRACE ZA 1180 ZŁ NA DOJAZDY WYDASZ 300ZŁ TI ILE CI ZOSTAJE CO POWIEDZIEĆ DZIECKU CO DORASTA JAK ZAKUPY W MARKECIE RAZ NA MIESIĄC ZA 300ZŁ I TO NIE W SZYSTKO JUTRO NOWY DZIEŃ WIZYTA U LEKARZA I APTEKA A TO O CZYM WIEMY TO SIĘ DOPIERO ZACZYNA IDZIE ZIMA ZOBACZYCIE W TELEWIZJI ILE LUDZI ZAMARZNIE ŻYCIE TO NIE BAJKA TO JEST WOJNA KTO NIE WYJECHAŁ TO MA CO MU POLSKA DA

  • gusia(2013-10-01 13:43) Odpowiedz 00

    jaka kwote dostaja Ci którzy znaleźli sobie sami prace?