statystyki

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

16.03.2012, 15:00; Aktualizacja: 05.11.2012, 13:19
Uśmiech

Uśmiechźródło: ShutterStock

Bez względu na to, jak imponujące są twoje kwalifikacje, żaden rekruter nie zdecyduje się ciebie zatrudnić, jeśli wpierw cię nie polubi. Więc pomijając podstawowe założenie, że nadajesz się do pracy, jaką sobie upatrzyłeś, prawdopodobnie kolejnym najważniejszym powodem będzie fakt, że zostałeś szczerze polubiony.

Reklama


Reklama


Jest to zrozumiałe, ponieważ twój potencjalny szef i inni pracownicy korporacji będą spędzali z tobą za dnia więcej czasu niż z własnym małżonkiem czy małżonką! Bycie (w miarę) lubianym to podstawa owocnej współpracy i dobrej atmosfery.

Tymczasem lwia część osób poszukujących zatrudnienia, nawet ci z wyższymi kwalifikacjami, kompletnie nie zdaje sobie sprawy z wagi czynnika „lubialności” w procesie selekcjonowania kandydatów przez rekruterów. Jednak dla wtajemniczonych, oznacza to nic innego, jak wyśmienitą okazję do wykorzystania.

Jak wykazały sondaże przeprowadzone przez Hodge-Cronin & Associates, aż 98% z 737 prezesów najchętniej zatrudnia kandydatów z dobrym, zdrowym poczuciem humoru, w przeciwieństwie do typów osobowości mało zdystansowanej i pozbawionej skłonności do sporadycznego żartu.

Co ciekawe, badacze odkryli, że istnieje wyraźny związek między urokliwym poczuciem humoru a umiejętnościami rozwiązywania problemów. Joseph Boskin, profesor historii, który szkolił z zakresu humoru w ubiegłym wieku, uważa, iż dowcipne osoby zwykle charakteryzują się większą błyskotliwością i inteligencją. Są też lepszymi pracownikami — dodaje.

Wniosek? Nie bój się uśmiechnąć raz czy dwa podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a nawet się roześmiać. Możesz być pewien, że w ten sposób nie zrazisz, ale zjednasz sobie rekrutera.

Izabela Kaźmierczak, autorka zestawu pytań i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Sara(2012-03-16 17:00) Odpowiedz 00

  Ale ma pan krawat, hahahah!

 • St(2012-05-17 23:03) Odpowiedz 00

  Wystarczy ze ma dzień do d... . Nic nie zastąpi odrobiny szczęścia.

 • student(2012-03-16 16:21) Odpowiedz 00

  wystarczy zaproponować, że będzie się pracowało za minimalną krajową (1500brutto) oraz w każdą sobotę w miesiącu po 12 godzin, oraz że się nie opuści pracodawcy aż do śmierci!!! na dodatek możemy obiecać, że weźmiemy kredyt (żeby pracodawca miał pewność, że się nie zwolnimy). Nie będziemy także chorować ani brać urlopów. Ot obraz idealnego pracownika ;)

 • Druid(2012-03-16 23:52) Odpowiedz 00

  W każdy sposób odrębny od tej "doopy końskiej do bata".

 • Jasiek(2012-03-17 12:23) Odpowiedz 00

  Szczera prawda! Uśmiech i mądry żart na prawdę zjednuje ludzi. Ma niesamowite znaczenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dawajcie się polubić.

 • Fandorin(2012-05-01 00:28) Odpowiedz 00

  Jak komuś coś nie pasuje to zawsze znajdzie powód. Wystarczy, że na rozmowie wypadniesz lepiej od gościa, który już tam pracuje i jesteś spalony :-)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama