statystyki

Jak liczyć okres wyczekiwania pracownikowi, który wcześniej prowadził działalność gospodarczą

autor: Izabela Nowacka12.10.2018, 16:00
dokument, podpis, biuro, praca

Nabycie prawa do wynagrodzenia chorobowego za cały okres niezdolności do pracy zależy od tego, czy przed podjęciem pracy, tj. przed 1 września, osoba ta podlegała z działalności gospodarczej dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemuźródło: ShutterStock

Pracownik zatrudniony od 1 września 2018 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim od 19 września do 5 października 2018 r. Poprzednie zatrudnienie zakończyło się 30 czerwca 2018 r. Nie ma on 10-letniego stażu pracy, ale od kilku lat nieprzerwanie prowadzi działalność gospodarczą. Czy należy mu się wynagrodzenie chorobowe? Jaką przyjąć podstawę wymiaru chorobowego, jeśli pracownik zatrudniony na cały etat zarabia 18 zł/godz. oraz dostaje premię miesięczną w wysokości 12 proc. wynagrodzenia za czas przepracowany?

odpowiedź

Nabycie prawa do wynagrodzenia chorobowego za cały okres niezdolności do pracy zależy od tego, czy przed podjęciem pracy, tj. przed 1 września, osoba ta podlegała z działalności gospodarczej dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Jeżeli tak, to wynagrodzenie przysługuje od początku zwolnienia, a jeśli nie, to dopiero za okres od 1 do 5 października.

Wymagane 30 dni

Generalnie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę wykonaną, a za czas jej niewykonywania – tylko jeśli przepisy prawa pracy tak stanowią. Kodeks pracy określa, że pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Okres 33 dni lub odpowiednio 14 dni niezdolności do pracy ustala się, sumując poszczególne okresy niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, nawet jeśli między nimi występują przerwy i jeśli pracownik w danym roku kalendarzowym był zatrudniony u więcej niż̇ jednego pracodawcy. Do 33 (14) dni wlicza się też okresy niezdolności do pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, oraz okresy, za które pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia z przyczyn określonych w art. 14–17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (np. z powodu sfałszowania zwolnienia lekarskiego czy podjęcia pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności). Jeżeli w ciągu roku kalendarzowego pracownik podejmie dodatkowe zatrudnienie, to do okresu 33 lub 14 dni choroby, w którym zachowuje prawo do wynagrodzenia, wlicza się również okresy wypłaty tego wynagrodzenia przed podjęciem dodatkowego zatrudnienia. [przykład 1]

Zarówno na zasiłek z ubezpieczenia społecznego, jak i na wynagrodzenie chorobowe z kodeksu pracy trzeba sobie zapracować, pozostając odpowiednio długo w ubezpieczeniu chorobowym. Jak wynika z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (a w tym zakresie ma ona odpowiednie zastosowanie także do wynagrodzenia chorobowego), osoba ubezpieczona obowiązkowo (np. pracownik) nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Ubezpieczony dobrowolnie musi zaś czekać aż 90 dni od początku tego ubezpieczenia. Jest to okres karencji, a więc oczekiwania na stosowne świadczenie chorobowe (poza wyjątkami, o których mowa niżej). Pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego niezależnie od rodzaju zawartej umowy o pracę. Może to być zarówno umowa o pracę na okres próbny, na czas określony, jak i umowa o pracę na czas nieokreślony. Okres niezdolności do pracy z powodu choroby, za który ubezpieczony nie ma prawa do zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia chorobowego na podstawie art. 92 kodeksu pracy z powodu nieprzepracowania okresu wyczekiwania, przy ustalaniu okresu wyczekiwania traktuje się na równi z okresem ubezpieczenia chorobowego.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane