Osoba fizyczna, która chce otrzymać zwrot PIT za 2011 r. na rachunek bankowy, musi o tym fakcie zawiadomić urząd skarbowy.
Nadpłatę podatku dochodowego od osób fizycznych, wynikającą z rocznego rozliczenia PIT, urząd skarbowy może zwrócić podatnikowi na rachunek bankowy, w formie przekazu pocztowego lub można ją odebrać w kasie urzędu skarbowego. Zasadę tę potwierdza art. 77b par. 1 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
– Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą zawsze otrzymują zwrot podatku na wskazany wcześniej w formularzu CEIDG rachunek bankowy – wyjaśnia Anna Trembasiewicz, dyrektor zarządzający ECA AUXILIUM, oddział w Łodzi.
Nasza rozmówczyni dodaje, że formę zwrotu mogą natomiast wybrać pozostali podatnicy. Coraz więcej z nich wybiera przelew na konto, co pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Należy bowiem pamiętać, że w przypadku otrzymania zwrotu przekazem pocztowym potrącana jest opłata pocztowa. Natomiast chcąc odebrać nadpłatę w urzędzie skarbowym, musimy udać się po nią osobiście w wyznaczonym terminie.
– Sposób zwrotu podatnik określa w zeznaniu. Jednak, decydując się na zwrot podatku przelewem bankowy nie ma możliwości wskazania numeru rachunku bankowego w samym zeznaniu – podkreśla Anna Trembasiewicz.

50 dni zostało na złożenie PIT za rok 2011

Podatnicy chcący otrzymać zwrot na konto powinni przedstawić w urzędzie skarbowym następujące druki, w zależności od statusu ewidencyjnego podatnika:
ZAP-3 składają osoby fizyczne objęte rejestrem PESEL, nieprowadzące działalności gospodarczej, niezarejestrowane jako podatnicy VAT, niebędący płatnikami podatków oraz składek ZUS.
NIP-7 składają osoby fizyczne niepodlegające wpisowi do CEIDG, ale prowadzące działalność gospodarczą lub podlegające zarejestrowaniu jako podatnik VAT, a także osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, ale będące płatnikami podatków i składek ZUS, nieobjęte rejestrem PESEL.
Warto zaznaczyć, że formularze te nie stanowią załączników do zeznania i należy złożyć je bezpośrednio w urzędzie skarbowym, nie ma możliwości złożenia ich drogą elektroniczną.