statystyki

Bezrobotny musi rozliczyć się z fiskusem

autor: Ewa Matyszewska23.02.2012, 07:13; Aktualizacja: 25.02.2012, 14:13
Formularz PIT 37

Formularz PIT 37źródło: ShutterStock

Osoba, która w 2011 roku pobierała zasiłek dla bezrobotnych, powinna samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe PIT, w którym wpisuje kwoty pieniężne otrzymane w trakcie roku z urzędu pracy.

reklama


reklama


Zasiłek dla bezrobotnego jest wypłacany z Funduszu Pracy przez powiatowe urzędy pracy. Zasady ich wypłaty są określone w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Z podatkowego punktu widzenia, osoba otrzymująca zasiłek uzyskuje przychód podatkowy. Zgodnie z ustawą z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.), z PIT zwolnione są otrzymane przez bezrobotnego kwoty wypłacane na podstawie w ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jako zwrot kosztów przejazdu do miejsca pracy, przejazdu na badania lekarskie, przejazdu do miejsca wykonywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego, przejazdu do miejsca wykonywania prac użytecznych, zakwaterowania w miejscu pracy, stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego oraz przejazdu na egzamin.

– Z opodatkowania zwolnione są także kwoty otrzymane jako jednorazowa pomoc bezrobotnemu na podjęcie działalności gospodarczej oraz kwoty wynikające ze sfinansowania różnych form kształcenia bezrobotnego – dodaje Joanna Patyk, doradca podatkowy, właścicielka Kancelarii Podatkowej Tax & Business.

68 dni zostało na złożenie PIT za rok 2011

Według naszej rozmówczyni, zasiłek wypłacany bezrobotnemu nie został wymieniony w art. 21 ustawy o PIT jako zwolniony z podatku dochodowego. W konsekwencji osoba bezrobotna – uzyskująca zasiłek w 2011 roku, jest zobowiązana do złożenia zeznania podatkowego PIT-37 (ewentualnie PIT-36) i rozliczenia otrzymanych kwot. W przypadku uzyskania innych przychodów opodatkowanych według skali uwzględnia się je też w składanym zeznaniu.

– Zasiłek otrzymany z urzędu pracy przez bezrobotnego jest wykazywany w rocznym PIT jako inne źródło przychodów – podpowiada Joanna Patyk.

Trzeba pamiętać, że zasiłek nie jest pomniejszany o koszty uzyskania przychodu, gdyż zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych wypłata zasiłku nie wiąże się z dodatkowymi kosztami ponoszonymi przez bezrobotnego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • kb(2012-02-23 11:35) Odpowiedz 10

    "Rozliczyć się z fiskusem" nie musi oznaczać konieczności zapłacenia podatku. W roku 2012 kwota WOLNA OD PODATKU wynosi 3091 zł. Ci, którzy dostali zasiłek dla bezrobotnych poniżej 3091 zł wypełniają wprawdzie PIT, ale nie płacą podatku. Dopiero od wyższej kwoty podatek trzeba zapłacić.

  • klaudia(2012-10-01 16:25) Odpowiedz 00

    mam pytanie skonczylam rok temu praktyki nieznam sie na tych wszystkich prawach ale od tamtej pory nierozliczalam sie z urzedem skarbowym nigdzie nie pracuje jestem zarejestrowana w urzedzie pracy ale nieotrzymuje zadnych pieniedzy. jezeli nierozliczalam sie to czy bede placic jakas kare co jak mam zrobic? prosze o odpowiedz

  • Gabriela(2013-03-18 19:36) Odpowiedz 00

    Złodziejstwo ,,,dostaniesz grosze z PUP ,,,i niby nagrodę za to ,że sam znalazłeś pracę ,,,a potem ośle,,, płać państwu podatek ok 300 zł ,,,za to ,że 2 miesiące dostałeś po ok 600 zł ,,,koszmar ,,,to się nadaje do prasy .,,,

  • sylwia(2013-04-13 17:52) Odpowiedz 00

    w pit 37 w poz. 107 wpisałam o,oozł czy w poz. 108 mam wykazać składki na ubezpieczenie zdrowotne tj. 222.50zł czy nie, może mi ktoś pomóc proszę

  • be(2012-02-23 09:41) Odpowiedz 00

    Czy to nie wstyd pobieać jeszcze od tej krótkiej pomocy podatek od tak biednych i bez szans na dalszą pracę. Z czego.A kolesie pół milona premii

  • warszawianka(2012-02-23 11:08) Odpowiedz 00

    Córka mając status bezrobotnej odbywała staż - otrzymywała zasiłek, ale do miejsca wykonywania stażu musiała codziennie dojeżdżać -miesięczna karta miejska może służyć jako dokument wydatów- czyżby nie ponosiła dodatkowych kosztów jako bezrobotna?

  • zorientowana(2012-02-23 14:53) Odpowiedz 00

    jeśłi odbywała staż to jest zupełnie inna sytuacja-bo pracowała i rozlicz sie tak samo jak każda inna osoba która pracuje, a artykuł jest o zasiłku, a na stażu pobiera sie stypendiu stażowe

  • podatnik polski(2012-02-23 18:28) Odpowiedz 00

    No i po co ten galimatias z rozliczaniem się osób bezrobotnych???
    PUP pobiera podatek i jesli osoba bezrobotna nie miała innych przychodów, to Z URZĘDU winna ona już byc rozliczona podatkowo!!! Wreszcie niech zapanuje NORMALNOŚĆ i tak jak kazdy pracodawca rozlicza swoich pracowników z podatku i wystawia odpowiedni PIT, tak PUP winno to samo robić!!!

  • ad rem(2012-02-23 19:24) Odpowiedz 00

    W niemczech dochody wolne od podatku to 8004 €, od 8040 € jest 5%!!! podatku- a teraz porównajcie sobie polskie stawki podatkowe, bo o zwolnieniach nie ma mowy(np - 0,30 cenet za km do roboty w DE) , potem dochody i ceny i zadajcie sobie pytanie - dlaczego glosowalem na PO?

  • hitaczi(2012-02-23 19:59) Odpowiedz 00

    Akurat to czy w Niemczech jest 5% nie ma znaczenia. Nie liczy się stawka podatku tylko łączna suma podatków. Na przykład u nas mamy podatek 18% a mi co miesiąc zabierają 40% wynagrodzenia od razu a potem kolejne 15% w podatkach pośrednich.

  • sirPatronus(2012-02-23 22:19) Odpowiedz 00

    Urząd Pracy i Skarbowy jako instytucje państwowe w ogóle ze sobą nie współpracują poza wymianą informacji kto ile wziął, za co i ile od tego ma lub ewentualnie może zapłacić.Zgadzam się z poprzednikiem, że sprawy dotyczące rozliczenia bezrobotnego powinny być rozliczane z urzędu, a nie ganiać ludzi tu i tam i jeszcze spowrotem.

  • Henryk 65(2012-02-23 22:40) Odpowiedz 00

    Racja. Jeżeli ktoś pobiera tylko emeryturę, i nie żadnych innych dochodów i odliczeń (ulg podatkowych) - to ZUS na -jego jednorazowy wniosek- winien rozliczyć Go (elektronicznie) w Urz.Skarbowym. Ew.przysłać do delkwenta
    e-maila o tym.

  • mazurski niemundurowy(2012-02-26 18:58) Odpowiedz 00

    Do: 8: sirPatronus z IP: 77.253.102.*
    W USA też jeden urząd nie ma lub nie chce mieć kontaktu z drugim. Był taki przypadek, że nielegalnie przebywający koreańczycy pracowali, oczywiście nielegalnie, u kogoś. Ten ktoś długo im zwlekał z wypłatami więc podali go do sądu. Sąd mu przyłożył jak trzeba i musiał im zapłacić, a na jego gadkę, że oni są nielegalnie sąd odpowiedział, że to nie jest tematam rozprawy. I na tym koniec. I nawet nie powiadomił urzędu imigracyjnego. Każdy robi co do niego należy i nie wchrzania się w kompetencje innych. I jak widać, to że urzędy nie współpracują, to DOBRZE DLA OBYWATELI.

  • Kasia(2012-02-27 08:29) Odpowiedz 00

    do: Henryk 65:
    ZUS rozlicza emerytów wysyłając PIT-40A, jesli emeryt nie ma innych dochodów ani odliczeń nie musi już składac dodatkowo PIT-a do US.

  • dora(2012-03-30 12:36) Odpowiedz 00

    Proszę o pomoc!!! Rozliczam się kolejny raz przez e-deklaracje, dane z pit 11 (końcówka zasiłku) przychód=dochód= 277,10, skł na ub zdrowotne 3,53. Program zamienia mi to 3,53 na 0zł! czy pit11 jest błedny czy tak ma być?! komunikat "pozycja 108-kwota nie może być ujemna i nie może przekroczyć kwoty z poz 107" w 107 mam 0zł, ale zawsze wszystkie dane z pit11 mi przyjmowało. nie wiem o co chodzi