statystyki

Biochip wszczepiony w dłoń zamiast karty: Co z naszym bezpieczeństwem?

autor: Tomasz Jurczak28.02.2015, 08:00; Aktualizacja: 28.02.2015, 08:56
Zabezpieczenia biometryczne

Zabezpieczenia biometryczneźródło: ShutterStock

Kiedy mówimy o Internecie Rzeczy zapewne mamy na myśli smart urządzenia podłączone do sieci, które na co dzień maja pomóc w przeróżnych zadaniach, ułatwić nasze życie, pracę, chronić nasz dom. Ale przede wszystkim w łatwy sposób zarządzać wszelką elektroniką w zasięgu wzroku. Co zatem jeśli to człowiek stanie się takim narzędziem?

Reklama


Reklama


Kilka tygodni temu świat obiegła informacja o szwedzkim budynku biurowym Epicenter w Sztokholmie, gdzie postanowiono rozwiązać problem dostępu do poszczególnych pomieszczeń jak i obsługi urządzeń znajdujących się w kompleksie. Codzienne używanie kart wejściowych do kolejnych skrzydeł budynku czy korzystanie z dostępu do urządzeń biurowych musiało nastręczać tyle kłopotów, że pomyślano o dodatkowym rozwiązaniu. Wszczepiane pod skórę biochipy NFC pozwalają nie tylko na swobodny dostęp do budynku ale i obsługę np. drukarki. Jak informują media w przyszłości w budynku w ten sposób będzie można zakupić kawę czy kanapki. Epicenter to budynek innowacyjny, spełniających potrzeby biznesu przyszłości, w których implanty NFC są regularnie wykorzystywane do szeregu różnych działań, zastępując dodatkowe urządzenia. Ale to tylko początek rewolucji elektronicznych implantów rodem z science-fiction.

więcej

Przykład wykorzystania biochipu

źródło: youtube.com

Zdaniem Kaspersky Lab mamy do czynienia z coraz większą liczbą osób, które zostały „udoskonalone” przy pomocy urządzeń technologicznych. Dzięki wynalezieniu oraz powszechnemu wykorzystywaniu implantów, takich jak rozruszniki serca, pompy insulinowe, aparaty słuchowe oraz systemy głębokiej stymulacji mózgu, świat pełen jest ludzi, o których można powiedzieć, że są po części maszynami.

Z czym wiąże się podłączanie naszych ciał do internetu? Kaspersky Lab informuje, że inteligentne implanty pozwalają tym ludziom w mgnieniu oka kontrolować zamki w drzwiach, dokonywać zakupów oraz uzyskiwać dostęp do systemów komputerowych. Rodzi się jednak pytanie: gdy pozwolimy, aby nasze ciało zawierało coraz większe ilości danych osobistych, które mogą zostać zhakowane, czy nie będzie to powód do niepokoju?

Kaspersky Lab postanowił zatem rozpocząć współpracę z BioNyfiken. Jest to zlokalizowana w Szwecji społeczność biohakerska, która stoi na czele ruchu związanego z regulacją oraz popularyzacją zjawiska związanego z umieszczaniem czipów w ciele. BioNyfiken uważa, że posiadanie inteligentnego podskórnego implantu nie różni się tak bardzo od noszenia kolczyka czy posiadania tatuażu i że coraz więcej osób decyduje się na posiadanie implantów kompatybilnych z technologią NFC, zawierających cały wachlarz informacji. Ale zauważa również problemy z tym związane.

 „Trend dotyczący Internetu Rzeczy polega na tworzeniu produktów i jak najszybszym wprowadzaniu ich na rynek. Bezpieczeństwo to często sprawa poboczna, jeśli w ogóle jest uwzględniana. Chociaż udoskonalanie człowieka poprzez wstrzykiwanie implantów do ciała to temat, który nie jest obcy literaturze science-fiction, nie wszystkie opowiadania podejmują wątek codziennych implikacji tego procederu. Co się stanie, kiedy nasze prywatne klucze znajdą się pod naszą skórą? Czy ktoś może zostać moją wirtualną kopią poprzez sam akt przywitania się ze mną? Kto mógłby śledzić każdy mój krok? W języku szwedzkim ‘Nyfiken’ oznacza ‘ciekawy’, a jeśli chodzi o odpowiedź na powyższe pytania – rzeczywiście jesteśmy ciekawi” - informuje Patrick Mylund Nielsen, starszy badacz bezpieczeństwa w Kaspersky Lab.

„Technologia ta jest już rzeczywistością” – mówi Hannes Sjoblad, jeden z założycieli BioNyfiken. „Jesteśmy świadkami szybko powiększającej się społeczności osób, które eksperymentują z implantami pozwalającymi szybko i łatwo wykonać cały szereg codziennych zadań, takich jak zezwalanie na wejście do budynku, odblokowanie urządzeń osobistych bez kodu PIN oraz umożliwianie dostępu na poziomie odczytu do różnych rodzajów przechowywanych danych.

Komentarz

Michał Guzek, Managing Partner w Hicron

Interaktywne akcesoria, które możemy założyć na siebie, są naturalną wypadkową rozwoju technologii. Pragniemy personalizacji i chcemy monitorować swoje życie, a nowinki technologiczne wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom. I choć dziś biochip nadal brzmi jak scenariusz kolejnego filmu science-fiction, to przecież jeszcze kilkanaście lat temu nie wyobrażaliśmy sobie używania telefonów do innych funkcji, niż rozmowy. Teraz kupujemy głównie smartfony, które są niczym innym jak ogromnym zbiorem danych o nas: zawierają kalendarz, aplikacje bankowe, zdjęcia – wiele prywatnych danych, którymi jednak chętnie dzielimy się ze światem. Publikujemy w sieci prywatne fotografie, zapisy treningów sportowych wraz z mapami czy naszą dokładną lokalizację. W dodatku coraz śmielej korzystamy z IoT: nosimy bransoletki monitorujące aktywność fizyczną, czy interaktywne zegarki, doceniając ich funkcje użytkowe. Tym samym produkujemy ogromne ilości danych, co – zarówno w przypadku smart-gadżetów jak i biochipów wpisuje się w trend Big Data, dający ogromne możliwości analityczne. Interaktywnym chipom towarzyszy mentalna bariera wszczepienia urządzenia we własne ciało. Współczesny człowiek stawia jednak przede wszystkim na wygodę i coraz lepsze zarządzanie czasem. Jeśli dziś możemy zdalnie sterować swoim inteligentnym domem za pomocą smartfona, to już tylko krok dzieli nas od kontroli zamków w drzwiach za pomocą podskórnego biochipa. Najważniejszym elementem jest jednak kwestia bezpieczeństwa przechowywanych informacji. Jeśli szczelność systemu pozostanie priorytetem, to w nieodległej perspektywie popularność tych rozwiązań będzie rosła.

Źródło: Kaspersky Lab, media, własne

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • cd(2015-03-01 22:14) Odpowiedz 11

  Znamię bestii opisanej w Biblii- nadchodzi Armagedon - w Polsce nie wolno do tego dopuścić

 • Jacek(2015-02-28 09:34) Odpowiedz 10

  Sprawdzaja sie slowa z Apokalipsy św. Jana
  Ap 13, 16: I sprawia, że wszyscy: mali i wielcy, bogaci i biedni, wolni i niewolnicy otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło
  Ap 13, 17: i że nikt nie może kupić ni sprzedać, kto nie ma znamienia - imienia Bestii lub liczby jej imienia.

 • nocnykot(2015-02-28 09:31) Odpowiedz 00

  dzięki chpowi każdy obywatel będzie na smyczy

 • roboc(2015-03-01 09:55) Odpowiedz 00

  będzie więcej morderstw aby posłużyć się czipem wyjętym z zamordowanej osoby...

 • ja mysle(2015-02-28 15:58) Odpowiedz 00

  że czas już najwyższy PO-gonić tę liberalno-lewacką szumowine i jej PO-mysłodawcow z Polski raz na zawsze.

 • wynalazca(2015-02-28 20:18) Odpowiedz 00

  Hehehe,biochip to ciało obce w organizmie i wcześniej czy później organizm zareaguje,różnie, nawet kalectwem lub zgonem

 • Lucjan(2015-03-07 21:05) Odpowiedz 00

  Widać,że komuś zależy na tym aby zrobić z ludzi robotów-bo to jest pirwszy krok do tego.No dalej gódżmy się nietylko na smycze,ale na obroże też i na kgańce.

 • Apage Satanas!(2015-03-18 12:12) Odpowiedz 00

  Tego srypa wymyślił szatan w osobie głównego polityka RP.

 • Pius(2015-03-18 12:14) Odpowiedz 00

  Egzorcyzm:
  Święty Michale Archaniele Broń nas w walce; przeciw niegodziwościom i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną, niech go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy - a Ty książę wojska niebieskiego, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie, mocą Bożą strąć do piekła, AMEN!!!

 • terminator(2015-04-18 19:19) Odpowiedz 00

  Ludzie obudźcie się zawczasu za nim będzie za późno nie dajcie się manipulować walczcie po przez modlitwę różańcową do pana jezusa chrystusa i maryji panny do serca niepokalanego o miłosierdzie dla calutkiej ludzkości o nawrócenie wszystkich grzeszników ludzkich serc i sumień żeby się opamiętali odmawiajmy codziennie modlitwę egzorcystyczną do św Michała Gabriela Archanioła o ocalenie nas wszytkich dzieci bożych namawiam wszystkie organizacje kościelne o przeciwstawienie tych szatańskich planów zbrodniczych stwóżmy ruch oporu w jedności siła i wtedy pokonamy siły zła pozdrawiam was wszystkich wieżących

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama