Zwieńczeniem corocznego Forum Zmieniamy Polski Przemysł było wręczenie nagród dla firm, przedsiębiorców i instytucji, których działanie pozytywnie wpłynęło na polski sektor przemysłowy i całą gospodarkę
Uroczystość nadania tytułu „Tego, który zmienia polski przemysł” odbyła się w tym roku po raz 15. – Te 15 lat to miara naszej konsekwencji – przez cały ten czas, typując laureatów, poprzez ich przykłady, promujemy wartości, bez których nie ma mowy o zdrowej, rozwijającej się gospodarce: wolny rynek i konkurencję, odpowiedzialną prywatną własność, dobre, przejrzyste prawo, sprawną, świadomą swej roli administrację – mówił podczas Gali Wojciech Kuśpik, prezes Grupy Wydawniczej PTWP, która jest organizatorem imprezy.
Pierwszym wyróżnionym był Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź. Szef koncernu miedziowego pamiątkową statuetkę otrzymał za konsekwencję, umiejętności organizacyjne i biznesową dalekowzroczność, które stworzyły polskiemu potentatowi nowe możliwości globalnej ekspansji. – Dziękuję za wyrazy uznania, ale trzeba powiedzieć, że dzisiaj jeden człowiek mało może. Warto patrzeć daleko poza granice. Obiecuję, że za KGHM pójdą też inne polskie firmy. Pierwsze kroki zostały już zrobione – zadeklarował Wirth i dodał, że KGHM chce być firmą, która w pierwszej dziesiątce na świecie wyróżni się przede wszystkim tym, że potrafi zarządzać innowacjami.
Nagroda trafiła też w ręce Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dąbrowski został uhonorowany za pozytywny wpływ na przekształcenia w polskiej gospodarce, a szczególnie na procesy naprawcze realizowane w czasie kierowania Agencją Rozwoju Przemysłu. Nagrodę w jego imieniu odebrał Michał Świtalski, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, który w krótkiej przemowie zagwarantował, że otrzymane wyróżnienie będzie zobowiązaniem na przyszłość.
Za zaangażowanie w ciekawe i potrzebne ze społecznego punktu widzenia przedsięwzięcia łączące edukację, sztukę i biznes nagrodę otrzymał Piotr Voelkel, założyciel Grupy Kapitałowej Vox. – Jestem dumny z tego, co osiągają polscy przedsiębiorcy i w jakim tempie się zmieniają i jak szybko idziemy do przodu, zwłaszcza w obszarze technologicznym. Teraz przed nami nowe wyzwania, zwłaszcza jeśli chcemy zdobywać globalne rynki – powiedział Voelkel, który był ostatnim indywidualnym odbiorcą statuetki. Następna trafiła do Głębokowodnego Terminala Kontenerowego (DCT) Gdańsk za bezprecedensowy skok jakościowy w polskiej logistyce i za stymulujący wpływ na inwestycje w innych sektorach i branżach. Uwadze jury nie umknęły także wielkie inwestycje zagraniczne, za które wyróżniono energetycznych i paliwowych gigantów: Eneę, Tauron Polską Energię, PGE Polską Grupę Energetyczną i PKN Orlen.
Kapituła podkreśliła, że wyróżnienia są efektem biznesowej odwagi i odpowiedzialności prowadzącej do decyzji inwestycyjnych kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego i perspektyw rozwoju polskiej gospodarki. – Jako powiernik tego, co dano mi w zarządzanie, nie byłbym w stanie zmieniać polskiego przemysłu, gdyby nie moja drużyna – zaznaczył Krzysztof Zamasz, prezes Enei.
Do wielkich inwestycji w sektorze surowców odniósł się wcześniej Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy Lotos, która była jednym z głównych partnerów wydarzenia. – Ceny surowców energetycznych będą dominantą najbliższych miesięcy w polskim i światowym przemyśle. To będzie ciekawy rok dla gospodarki, nie tylko ze względu na wybory – stwierdził Olechnowicz i podkreślił, że do grona najważniejszych tematów dołączą: konkurencja, innowacje i nowe technologie.
I właśnie za inwestowanie w nowe technologie oraz działalność badawczo-rozwojową wyróżniono kolejną firmę – Seco/Warwick Group. Spółkę Rosomak, producenta legendarnego już transportera opancerzonego uhonorowano z kolei za impuls do rozwoju w polskim przemyśle. Ostatnie statuetki powędrowały do grupy Unibep i PKP Cargo. Unibep nagrodzono za umiejętną realizację strategii zrównoważonego rozwoju opartego na ekspansji eksportowej. – Chciałbym przekonać kolegów z branży budowlanej: rynki eksportowe nie są niczym strasznym, a naprawdę mogą zmieniać polski przemysł – mówił Leszek Marek Gołąbiecki, prezes grupy Unibep. PKP Cargo doceniono za umiejętność budowania efektywności i poprawiania wyników, mimo niesprzyjających warunków zewnętrznych oraz realizację strategii akwizycyjnej na regionalnym rynku. – Naszym celem jest stworzenie prawdziwie europejskiego przewoźnika. Pierwsze kroki zostały już poczynione. Bardzo proszę o wsparcie projektu. Jest to wielka rzecz, która na stałe zmieni mapę logistyczną Unii Europejskiej – obiecywał Adam Purwin, prezes PKP Cargo.
Na zakończenie organizatorzy wręczyli nagrodę specjalną „Tego, który zmienia polski przemysł”. Trafiła ona do Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Resorty wyróżniono za skuteczne działania wspierające polską ekspansję gospodarczą poza granicami kraju i Unii Europejskiej.
Wyróżnienia Redakcji Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł i portalu wnp.pl zostały wręczone 9 lutego w warszawskim hotelu Sheraton, podczas 15. Edycji Forum „Zmieniamy Polski Przemysł”.
Lista wyróżnionych
n Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź
n Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej
n Piotr Voelkel, założyciel Grupy Kapitałowej Vox,
n Głębokowodny Terminal Kontenerowy (DCT) Gdańsk
n Enea
n Tauron Polska Energia
n PGE Polsk Grupa Energetyczna
n PKN Orlen
n Seco/Warwick Group
n Rosomak
n Unibep
n PKP Cargo
n Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.