Od samochodów typu van przedsiębiorca może odliczać 100 proc. VAT naliczonego od paliwa i kosztów eksploatacyjnych, nie prowadząc ewidencji przebiegu tych pojazdów i nie zgłaszając ich do urzędu skarbowego
Niedawne zmiany przepisów dotyczących rozliczania podatku VAT związanego z samochodami używanymi w prowadzonej działalności gospodarczej są rozmaicie rozumiane. Wyrażane są też różne, często różniące się od siebie, opinie na temat właściwego stosowania nowych regulacji. Wiele wątpliwości mają zwłaszcza drobni przedsiębiorcy.
Warto zwrócić uwagę, że kilka bardzo istotnych problemów zostało wyjaśnionych w wydanej 1 września 2014 r. przez dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu – w imieniu ministra finansów – indywidualnej interpretacji prawa podatkowego (sygn. akt ILPP2/443-561/14-4/MN).
Z wnioskiem o wydanie tych urzędowych wyjaśnień wystąpił przedsiębiorca posiadający dwa samochody o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, mające homologację aut ciężarowych. Pojazdy sklasyfikowano na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: typ van. Takie właśnie pojazdy są bardzo często używane właśnie w niewielkich firmach.

Jeden rząd siedzeń

W indywidualnej interpretacji zwrócono uwagę na regulację, z której wynika, że przedsiębiorca ma możliwość odliczenia 100 proc. kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturach dotyczących wydatków związanych z nabyciem i eksploatacją samochodów innych niż osobowe, mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą. Pojazdy te są klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do tzw. podrodzaju: wielozadaniowy, van.
W tej grupie pojazdów – jak podkreślono w interpretacji – mieszczą się pojazdy ustawowo uznane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, w przypadku których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu, wprowadzania regulaminów czy zasad ich używania. Są to zatem pojazdy o konstrukcji wskazującej na ich podstawowe przeznaczenie do prowadzonej działalności, wykluczającej ich użycie do celów prywatnych lub powodującej, że ewentualny użytek do takich celów będzie nieistotny.
Zaświadczenia zachowują ważność
Przypomnijmy, że nowe zasady odliczania VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi weszły w życie 1 kwietnia 2014 r. W nowelizacji podkreślono, że również zaświadczenia wydane przed tą datą dla samochodów mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, zachowują ważność. Dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy w takich pojazdach nie zostały dokonane zmiany powodujące niespełnienie warunków technicznych uprawniających do pełnego odliczenia podatku VAT.
W interpretacji stwierdzono, że przedsiębiorca posiada pełne prawo do odliczenia w wysokości 100 proc. kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup części, usługi naprawy oraz koszty eksploatacyjne w odniesieniu do wspomnianych samochodów.
Rozliczenie zakupów paliwa
Na tym nie koniec. Otóż posiadaczowi takich pojazdów przysługuje również pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem paliwa do samochodów innych niż osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van. Jednocześnie w urzędowych wyjaśnieniach raz jeszcze podkreślono, że chodzi o samochody wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, w przypadku których ewentualny użytek do celów prywatnych jest niewielki i nieistotny.