statystyki

Znacznie szybsza restrukturyzacja dla małych firm

autor: Patryk Słowik04.10.2017, 07:50; Aktualizacja: 04.10.2017, 10:50
podatki, pieniądze

Podstawowym narzędziem mają być pożyczki. Roczny budżet na ten cel to 153 mln zł.źródło: ShutterStock

 To drobna korekta, która jednak pozwoli utrzymać setki niewielkich przedsiębiorstw na powierzchni – tak projekt nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego, przyjęty wczoraj przez rząd, oceniają urzędnicy.

Obowiązujące obecnie przepisy powodują, że udzielenie dozwolonej prawem unijnym pomocy publicznej na restrukturyzację małych i średnich firm wymaga każdorazowo notyfikacji (przesłania do akceptacji) Komisji Europejskiej. Ta zazwyczaj nie robi żadnych problemów. Rzecz w tym, że procedura jest czasochłonna. Ze statystyk wynika, że teraz na wydanie decyzji w sprawie pomocy indywidualnej na restrukturyzację czeka się średnio 15 miesięcy. W tym czasie większość firm upada.

Nowelizacja spowoduje, że Polska będzie uzgadniała z Brukselą jedynie ogólny plan pomocowy. Zresztą jeden z nich został już warunkowo zatwierdzony. Dlatego po wejściu w życie nowych przepisów w indywidualnych sprawach to już polskie organy sądowe i administracyjne będą oceniały, czy pomocy udzielić.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane