statystyki

Brak bezstronności sędziego trzeba udowodnić

autor: Marcin Nagórek28.03.2017, 08:36; Aktualizacja: 28.03.2017, 09:19
Kodeks postępowania cywilnego pozwala w niektórych sytuacjach wyłączyć sędziego z postępowania.

Kodeks postępowania cywilnego pozwala w niektórych sytuacjach wyłączyć sędziego z postępowania.źródło: ShutterStock

Wytoczyłem sprawę kontrahentowi za zaległe faktury. Końca postępowania nie widać, mam wrażenie, że sąd sprzyja pozwanemu. Ukarał grzywną mojego pracownika za niestawienie się jako świadek, a potem nie dopuścił innego pracownika do zeznań. Czy mogę się domagać zmiany sędziego?

Kodeks postępowania cywilnego pozwala w niektórych sytuacjach wyłączyć sędziego z postępowania. W art. 49 k.p.c. wskazano, że sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli „istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie”.

Wniosek o wyłączenie sędziego zgodnie z art. 50 k.p.c. strona zgłasza do protokołu w sądzie, w którym toczy się sprawa. Konieczne jest uprawdopodobnienie przyczyny wyłączenia. Do czasu rozstrzygnięcia wniosku sędzia może podejmować dalsze czynności, ale nie może zostać wydane orzeczenie lub zarządzenie kończące postępowanie.

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w postanowieniu z 2 października 2015 r. (sygn. akt I ACz 632/15) podkreślił, że: „Instytucja wyłączenia sędziego na wniosek (iudex suspectus) związana jest nie z wystąpieniem jakiejkolwiek wątpliwości co do bezstronności sędziego rozpoznającego sprawę, ale z ujawnieniem się uzasadnionych wątpliwości co do bezstronności sędziego”.

Sąd Apelacyjny w Krakowie w postanowieniu z 26 listopada 2014 r. (sygn. akt I ACa 616/14) podkreślił, że: „niezadowolenie strony z przebiegu prowadzenia procesu, a nawet wadliwe prowadzenie procesu w skutek uchybień proceduralnych nie uzasadniają wyłączenia sędziego”.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane