Ochrona świadków – ustawa z 30 sierpnia 2013 r. o ratyfikacji Porozumienia o współpracy w zakresie ochrony świadka, podpisanego w Stirinie 24 maja 2012 r. (Dz.U. z 30 października 2013 r., poz. 1264)

Sześciolatki do szkół – ustawa z 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 30 października 2013 r., poz. 1265)

Wyjątkiem jest art. 1, który wejdzie w życie 1 września 2014 r.

Omówienie: Zaczyna obowiązywać zasada, zgodnie z którą w przyszłym roku szkolnym (2014/2015) naukę będą musiały rozpocząć dzieci urodzone:

●w 2007 r.,

●od 1 stycznia 2008 r. do 30 czerwca 2008 r.

Dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 r. będą mogły w przyszłym roku szkolnym pójść do szkoły na wniosek rodziców.

W roku szkolnym 2014/2015 dziecko urodzone między 1 lipca 2008 r. a 31 grudnia 2008 r., które nie rozpocznie spełniania obowiązku szkolnego, nadal będzie chodziło do przedszkola, oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego.

Zapewnienie warunków do kontynuowania przygotowania przedszkolnego jest zadaniem własnym gminy.

W kolejnym roku szkolnym – 2015/2016 – naukę w szkole rozpoczną dzieci urodzone:

●między 1 lipca 2008 r. a 31 grudnia 2008 r., które nie zaczęły nauki w szkole w roku 2014/2015,

●w 2009 r.

Wzór informacji – rozporządzenie ministra finansów z 3 października 2013 r. w sprawie wzoru informacji sporządzanej przez spółdzielnie mieszkaniowe oraz banki prowadzące kasy mieszkaniowe (Dz.U. z 30 października 2013 r., poz. 1266)

Omówienie: Wzór informacji o wysokości:

●wycofanego wkładu budowlanego lub mieszkaniowego wniesionego do spółdzielni mieszkaniowej,

●wycofanych lub przeniesionych na rzecz osób trzecich oszczędności z kasy mieszkaniowej

stosuje się do informacji o kwotach wycofanych lub przeniesionych od 1 stycznia 2013 r.

Biuro Ochrony Rządu – art. 1 pkt 1 ustawy z 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o Biurze Ochrony Rządu (Dz.U. z 30 października 2013 r., poz. 1270)

Większość tego aktu wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia, tj. 1 maja 2014 r.

Omówienie: Strażnikiem straży marszałkowskiej może być osoba posiadająca obywatelstwo polskie, korzystająca z pełni praw publicznych, z co najmniej średnim wykształceniem, niekarana za przestępstwa, ciesząca się nieposzlakowaną opinią, posiadająca zdolność fizyczną oraz psychiczną do wykonywania czekających ją zadań, dopuszczona do posiadania broni palnej i mająca uregulowany stosunek do służby wojskowej. Ten, kto ma kwalifikacje pożarnicze, nie musi mieć pozwolenia na broń. Przyjęcie kandydata do pracy w straży marszałkowskiej jest poprzedzone postępowaniem kwalifikacyjnym.

Rynek mleka – ustawa z 13 września 2013 r. o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz.U. z 30 października 2013 r., poz. 1272)

Omówienie: Jeżeli w terminie 12 miesięcy od powzięcia przez właściwego miejscowo dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego informacji o śmierci producenta jego spadkobierca lub spadkobiercy nie złożą kopii wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, lub kopii sporządzonego przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia, lub gdy niemożliwe jest ustalenie kręgu spadkobierców, kwota indywidualna, do której prawo posiadał spadkodawca, przechodzi do krajowej rezerwy. Dyrektor oddziału terenowego agencji właściwy ze względu na miejsce zamieszkania spadkodawcy, w terminie 14 dni po upływie roku od powzięcia wiadomości o śmierci producenta, wykreśla go z rejestru producentów.

Prezes ARR uznaje:

●organizację producentów, jeżeli przede wszystkim:

– jest utworzona przez co najmniej 20 członków,

– wytwarza i wprowadza do obrotu rocznie nie mniej niż 2 miliony kilogramów mleka lub przetworów mlecznych,

– w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o uznanie co najmniej 20 członków tej organizacji wytwarzało i wprowadzało do obrotu mleko lub przetwory mleczne,

– cała ilość mleka lub przetworów wyprodukowana w gospodarstwach członków organizacji jest wprowadzana do obrotu za jej pośrednictwem,

– okres wypowiedzenia członkostwa w tej organizacji jest nie krótszy niż 6 miesięcy,

●zrzeszenie organizacji producentów, jeżeli przede wszystkim:

– jest ono utworzone przez co najmniej dwie uznane organizacje producentów,

– cała ilość mleka lub przetworów mlecznych wyprodukowanych w gospodarstwach członków organizacji tworzących to zrzeszenie jest wprowadzana do obrotu za jego pośrednictwem,

– okres wypowiedzenia członkostwa w tym zrzeszeniu jest nie krótszy niż 6 miesięcy.

Rozwój wsi – rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 4 listopada 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Program rolnośrodowiskowy” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 (Dz.U. z 13 listopada 2013 r., poz. 1312)

Omówienie: W 2013 r. dopuszczalna jest modyfikacja zobowiązania rolnośrodowiskowego polegająca na zmianie:

●miejsca uprawy roślin w ramach wariantu pierwszego, drugiego, piątego, szóstego, siódmego, ósmego, dziewiątego, dziesiątego, jedenastego lub dwunastego pakietu 2. Rolnictwo ekologiczne, bez względu na zmianę miejsca realizacji wariantu, lub

●rośliny uprawianej przy zastosowaniu wariantu pierwszego, drugiego, piątego, szóstego, siódmego, ósmego, dziewiątego, dziesiątego, jedenastego lub dwunastego pakietu 2. Rolnictwo ekologiczne na inną roślinę, która może być uprawiana w ramach któregokolwiek z tych wariantów, bez względu na zmianę realizowanego wariantu na inny, lub

●wielkości obszaru, na którym uprawiana jest roślina w wariancie pierwszym, drugim, piątym, szóstym, siódmym, ósmym, dziewiątym, dziesiątym, jedenastym lub dwunastym pakietu 2. Rolnictwo ekologiczne

– jeżeli rośliny te będą uprawiane na gruntach rolnych zadeklarowanych we wniosku o przyznanie pierwszej płatności rolnośrodowiskowej, a całkowity obszar, na którym są realizowane warianty, nie ulegnie zmianie.