Jednym z krajowych specjalistów w zakresie odbioru, transportu i oczyszczania odpadów przemysłowych, takich jak wody zaolejone czy odpady wiertnicze, jest gdańskie Przedsiębiorstwo „COMAL” Sp. z o.o.
Media

Firma rozpoczęła swoją działalność 32 lata temu, początkowo skupiając się na remontach i konserwacji urządzeń automatyki okrętowej. W tym też okresie spółka zajmowała się odbiorem i utylizacją olejów przepracowanych ze statków morskich, jednocześnie koncentrując się na świadczeniu usług w obszarze ochrony środowiska, zwłaszcza morskiego.

Obecnie, dzięki takim inwesycjom jak m.in. zakup Terminala Przeładunkowego i Bazy Magazynowej w centrum Portu Gdańsk, „COMAL” specjalizuje się w kompleksowym wykonywaniu prac obejmujących przeładunek produktów naftowych, biokomponentów i innych produktów ciekłych, przechowywania paliw i olejów okrętowych na okres remontu i przebudowy statków oraz w odbiorze, oczyszczaniu i unieszkodliwianiu wód zaolejonych, odpadów i szlamu olejowego oraz gruntów skażonych odpadami ropopochodnymi.

Firma działa w obszarze przeładunków produktów płynnych zarówno w I i III klasie niebezpieczeństwa pożarowego, jak alkohole, paliwa czy oleje, jak również w pozaklasowych produktach (płynne produkty paszowe, melasa). Firma dysponuje 4 zbiornikami o łącznej pojemności ponad 21 tys. m3, jak również barkami zbiornikowymi o pojemności do 1,1 tys. m3, które również mogą służyć do produktów podwyższonego ryzyka. Przeładunki mogą być dowolnie aranżowane z wykorzystaniem zbiorników stacjonarnych, cystern samochodowych i kolejowych, barek zbiornikowych i statków. Jest to możliwe nie tylko dzięki nabrzeżu, do którego mogą zawinąć statki do 10 tys. DWT, ale również dzięki własnej dwutorowej bocznicy kolejowej. Aktualnie rozpoczęto prace remontowe na nabrzeżu, które w perspektywie do 2020 r. zaowocują większymi możliwościami przeładunkowymi spółki „COMAL”.