statystyki

KNF: Wprowadzenie ustawy frankowej może prowadzić do kryzysu finansowego

15.03.2016, 16:37; Aktualizacja: 15.03.2016, 16:37
frank szwajcarski - monety

- Wprowadzenie ustawy frankowej może prowadzić do kryzysu finansowego- stwierdza KNFźródło: ShutterStock

Skutki finansowe prezydenckiego projektu tzw. ustawy frankowej mogą "nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy" - stwierdziła KNF w opinii do prezydenckiego projektu ustawy nt. frankowiczów.

reklama


reklama


Jak stwierdziła we wtorek Komisja Nadzoru Finansowego w opinii wobec przesłanego jej 15 stycznia projektu ustawy o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki, "obciążenie banków w następstwie restrukturyzacji kredytów/pożyczek objętych projektem ustawy w zależności od wariantu i scenariusza tworzy wysoki koszt dla banków".

Dla bazowego wariantu kursów walut (Wariant A) obciążenia te, według KNF, są wysokie i w zależności od jednego z czterech scenariuszy wynoszą: 56,2 mld zł, 67,2 mld zł, 44,6 mld zł lub 66,9 mld zł.

Poza tym, zdaniem KNF, banki nie są obciążane symetrycznie. "Istnieje grupa banków, dla których ubytek funduszy własnych jest istotny i poziomy funduszy własnych po dokonanej restrukturyzacji kredytów są istotnie niższe od poziomów wymaganych regulacyjnie" - głosi komisja.

Ponadto, jak twierdzi komisja, "przyjęta przez autorów projektu koncepcja prowadzi do silnego uprzywilejowania większości kredytobiorców walutowych z lat 2007-2008".

W efekcie "beneficjentami korzyści restrukturyzacji są ci klienci, którzy zaciągnęli kredyty w CHF w latach 2007-2008", a "największe koszty z tytułu restrukturyzacji poniosą te banki, które aktywnie udzielały kredytów w CHF w latach 2007-2008, lub które nabyły inne banki posiadające portfele kredytowe z dużą liczbą mieszkaniowych kredytów walutowych udzielonych w latach 2007-2008".

reklama


Źródło:PAP

Polecane

reklama

  • Haha(2016-03-15 17:16) Odpowiedz 101

    Haha wiedzialem tylko czemu tak malo z moich ankiet wynika ze bedzie to 567 mld zl. A czy ktos moze wyslac ankiety do tych 700 000 ktedytobiorow i zapytac ich jaki odniesli zysk? No bo skoro ktos traci to ktos zyskuje tak czy nie?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • qba(2016-03-15 16:56) Odpowiedz 102

    Komisja Nadzoru Ankiet Bankowych :-) Jak zwykle KNF zrobił badania ankietowe. Ciekawe czy banki miały problem z ankietami tak jak poprzednim razem..? :-)

  • frankowicz(2016-03-15 17:03) Odpowiedz 84

    najpierw okradli ludzi a teraz mówią ze będą mieli problem

  • Haha(2016-03-15 17:21) Odpowiedz 71

    Z moich ankiet wynika ze bedzie to 567 mld zl. A czy ktos moze wyslac ankiety do tych700 000 ludzi i zapytac jaki zysk osiagneli? No bo jak ktos traci to ktos ma zysk tak czy nie?

  • Frankowicz (2016-03-15 22:25) Odpowiedz 54

    Moje pytanie jest takie : Jeżeli Bank 6 lat temu sprzedając mi franki po 2.3 zł wyliczył sobie zysk i wszystkie koszty i nie miał straty , a teraz ja im spłacam po 4,00 zł a w efekcie ustawy frankowej i tak im zapłacę 3 zł za franka to gdzie ich strata. Skoro mieli zysk za 2,3 zł ?

  • T1000(2016-03-15 21:43) Odpowiedz 55

    Ten KNF to jakiś ponury żart. Przecież oni są finansowani przez banki. PiS powinien rozgonić to towarzystwo, bo ich działalność to żenada.

  • mike(2016-03-16 00:18) Odpowiedz 34

    Kolesiom banksterow z KNF już dziękujemy. 15 mld że speedow do zwrotu w trybie natychmiastowym wraz z odsetkami i przeprosinami za okradanie.

  • pozdrawiam(2016-03-16 01:57) Odpowiedz 22

    Czyli, że całkowite umorzenie wszystkich tych kredytów byłoby cztery razy tańsze niż pozwolenie kredytobiorcom spłacić swoje kredyty na takich warunkach jakie mają kredytobiorcy złotówkowi? Przecież to jest jakaś kpina z logiki. Kto tam siedzi w tym KNFie? przedszkolaki?

  • pozdrawiam(2016-03-16 01:57) Odpowiedz 12

    hahaha, z tabelki na str. 10 wyliczenia wynika, że według KNF przy kursie 4,92 PLN, zsumowane koszty restrukturyzacji wszystkich kredytów indeksowanych wyniosłyby ponad 325 mld złotych (ok 20% PKB!!!), czyli ok 575 tys. złotych w przeliczeniu na pojedynczy kredyt (!!!). Jest to prawie CZTEROKROTNIE WIĘCEJ niż wynosi średnia nominalna kwota udzielonego kredytu indeksowanego, która niezależnie od restrukturyzacji pozostaje przecież zobowiązaniem klienta wobec banku.

  • pozdrawiam(2016-03-16 01:57) Odpowiedz 03

    hahaha, z tabelki na str. 10 wyliczenia wynika, że według KNF przy kursie 4,92 PLN, zsumowane koszty restrukturyzacji wszystkich kredytów indeksowanych wyniosłyby ponad 325 mld złotych (ok 20% PKB!!!), czyli ok 575 tys. złotych w przeliczeniu na pojedynczy kredyt (!!!). Jest to prawie CZTEROKROTNIE WIĘCEJ niż wynosi średnia nominalna kwota udzielonego kredytu indeksowanego, która niezależnie od restrukturyzacji pozostaje przecież zobowiązaniem klienta wobec banku. Czyli, że całkowite umorzenie wszystkich tych kredytów byłoby cztery razy tańsze niż pozwolenie kredytobiorcom spłacić swoje kredyty na takich warunkach jakie mają kredytobiorcy złotówkowi? Przecież to jest jakaś kpina z logiki. Kto tam siedzi w tym KNFie? przedszkolaki?