statystyki

Oprocentowanie kredytu musi być czytelne

autor: Małgorzata Kryszkiewicz26.03.2015, 11:30; Aktualizacja: 26.03.2015, 11:34
dr Małgorzata Sekuła-Leleno radca prawny, wykładowca Uczelni Łazarskiego

dr Małgorzata Sekuła-Leleno radca prawny, wykładowca Uczelni Łazarskiegoźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Przesłanki umożliwiające bankowi zmianę oprocentowania pożyczki nie mogą być sformułowane w umowie w sposób nieostry lub niejednoznaczny

TEZA Ustalając w umowie zasady zmiany oprocentowania kredytu w sposób niezrozumiały dla konsumenta, bank w istocie upoważnił sam siebie do ustalania jego wysokości.

STAN FAKTYCZNY Powodowie oraz poprzednik prawny banku zawarli umowę na sfinansowanie dokończenia budowy domu oraz spłatę kredytu zaciągniętego w innym banku. Umowa zawierała par. 4, według którego wysokość stopy oprocentowania może ulegać zmianie w każdym czasie, odpowiednio do zmiany jednego lub kilku z wymienionych czynników: 1) stopy procentowej kredytu lombardowego, ustalanej i ogłaszanej przez Radę Polityki Pieniężnej na podstawie ustawy o Narodowym Banku Polskim, wysokości stóp procentowych lub/oraz stopy interwencyjnej NBP; 2) oprocentowania jednomiesięcznych lokat na rynku międzybankowym; 3) stopy rezerwy obowiązkowej banków wynikającej z obowiązujących bank przepisów; 4) publikowanego przez prezesa GUS średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem; 5) marży uzyskiwanej przez bank w odniesieniu do danego kredytobiorcy, obliczanej jako różnica pomiędzy nominalnym oprocentowaniem danego kredytu, zweryfikowanym o rezerwę utworzoną przez bank, a określoną stawką.

Powodowie regulowali swoje zobowiązania, w tym zarówno zobowiązania główne, jak i odsetkowe, w terminie. Wobec kilku pierwszych podwyżek oprocentowania nie zgłaszali zastrzeżeń. Dopiero podwyżka oprocentowania z 2008 r. o 1 proc. spowodowała, że zażądali wyjaśnień od banku.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane