statystyki

Podwyżki pewne jak w banku: Za usługi bankowe płacimy coraz drożej

autor: Jacek Uryniuk22.04.2014, 06:46; Aktualizacja: 22.04.2014, 08:44
O znaczących podwyżkach cen w bankach donosi raport przygotowany przez Narodowy Bank Polski.

O znaczących podwyżkach cen w bankach donosi raport przygotowany przez Narodowy Bank Polski.źródło: ShutterStock

Niektóre usługi podrożały w drugiej połowie ubiegłego roku nawet o kilkadziesiąt procent

Reklama


Reklama


O znaczących podwyżkach cen w bankach donosi raport przygotowany przez Narodowy Bank Polski. Dokument został zaprezentowany podczas ostatniego posiedzenia działającej przy NBP Rady ds. Systemu Płatniczego. Analizie poddano oferty 21 największych banków oferujących usługi klientom indywidualnym. Pod uwagę wzięto podstawowe rachunki rozliczeniowe wraz z dołączanymi do nich kartami debetowymi.

Z raportu wynika, że w zdecydowanej większości badanych instytucji, bo aż w 16, doszło do podwyżek prowizji za korzystanie z karty lub konta albo produktów powiązanych z tymi instrumentami. – Podwyżki cen w tym okresie były reakcją banków na zapowiadaną od miesięcy obniżkę prowizji od obsługi transakcji kartami, czyli interchange, oraz na spadający wynik odsetkowy, spowodowany niskimi stopami procentowymi – tłumaczy wzrost cen NBP.

I tak na przykład Bank Pocztowy wprowadził opłatę za konto w wysokości 5 zł miesięcznie. Wcześniej rachunek był bezpłatny. Podobna zmiana nastąpiła w Raiffeisen Polbanku, tu wprowadzona opłata wyniosła 8 zł. Prowizja w wysokości 2 zł pojawiła się w Euro Banku. Natomiast w DnB Nord prowizja wzrosła z 9 do 15 zł, w Citi Handlowym – z 9,50 do 12 zł, a w BGŻ – z 7,50 do 8 zł. W rezultacie średnia miesięczna opłata za konto osobiste wzrosła z 4,58 zł na koniec czerwca do 4,89 zł na koniec grudnia ub.r., czyli o 6,77 proc.

USŁUGI BANKOWE SZYBKO DROŻEJĄ

USŁUGI BANKOWE SZYBKO DROŻEJĄ

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jeszcze bardziej podrożały usługi bezpośrednio powiązane z kontem, np. przelewy. Te wykonywane w oddziale – o 14 proc., a telefonicznie – niemal o 11 proc. Potaniały jedynie internetowe – o 13 proc. Ale za to polecenie zapłaty, które umożliwia automatyczne regulowanie rachunków, poszło w górę o bez mała 37 proc.

W przypadku kosztów obsługi kart debetowych wzrost prowizji odnotowano w 7 bankach, m.in. w Citi Handlowym z 5 do 6 zł miesięcznie, w Millennium z 3 do 4 zł miesięcznie i w Aliorze z 5 do 6 zł. Podwyżki te przełożyły się na wzrost średniej prowizji z 3,81 zł w czerwcu do 3,94 zł w grudniu, czyli o 3,41 proc. Raport NBP donosi, że zwiększyły się również koszty poszczególnych czynności wykonywanych kartami, a najbardziej wypłata gotówki z bankomatu obcej sieci – aż o ponad 25 proc.

Na szczęście dla klientów analitycy uważają, że trend do podnoszenia prowizji w bankach powoli dobiega końca. Wygasają bowiem przyczyny, z powodu których instytucje zmieniały ceny: interchange została ostatecznie obniżona, a stopy procentowe przestały spadać. – W najbliższym czasie banki będą koncentrować się na rozwoju biznesu, czyli wzroście akcji kredytowej. A to nie sprzyja podnoszeniu prowizji – uważa Tomasz Bursa, analityk sektora finansowego z firmy Opti Capital.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • cypisek(2014-04-22 18:50) Odpowiedz 00

  zostawiac tylko to co potrzeba a banki poprosza Vincentego i Krzysia zeby Nieomylny Niepolak spowodowal zeby rdzenni polacy musieli trzymac kasiore na kontach

 • keszet(2014-04-22 09:04) Odpowiedz 00

  Przy zawieraniu jakiejkolwiek umowy w banku należy być bardzo ostrożnym, gdyż banksterzy będą starali się nas omotać, mówiąc tylko to co dla nich jest wygodne, a skrywając skrzętnie wszystkie niekorzystne dla nas ustalenia, które przeważnie są nowinkami, o których nie mieliśmy w poprzednich kontaktach z bankami pojęcia. Np. powiedzą nam, że otwarcie konta jest za darmo, a już nie powiedzą, że jego zamknięcie kosztuje 50 zł. Powiedzą nam, że przelew kosztuje 6 zł., ale nie dodadzą, że tylko wewnetrzny, natomiast do innego banku już 10 zł. I tak dalej, i tak dalej... Najlepiej dokładnie czytać regulaminy danych produktów (które i tak są optymalnie zagmatwane, aby normalny człowiek nie mógł zrozumieć) oraz tabele opłat i prowizji (praca żmudna i dociekliwa - mało kto ma cierpliwość). Ostrzegam: uwaga na banksterów!

 • Kuba(2014-04-22 09:30) Odpowiedz 00

  Podwyżki pewne jak w za Tuska.

 • aarft(2014-04-22 10:33) Odpowiedz 00

  Interchange zostanie obnizony od 1 lipca 2014, wiec mozemy spodziewac sie kolejnych podwyzek. a potem jeszcze obnizka ktora wprowadzi UE, jeszcze wieksza...

 • +(2014-04-22 10:40) Odpowiedz 00

  ...teraz "Pewne jak w banku" to jest tylko "strzyżenie" jego klientów.

 • znachor(2014-05-05 21:13) Odpowiedz 00

  Konto które posiadam - getin up jest bezpłatne i nie wyobrażam sobie aby to miało się zmienić. Największą dla mnie zaletą konta getin up są przelewy bez znajomości numeru konta - przez Facebooka, e-mail lub SMS.

 • sykus(2014-05-22 09:28) Odpowiedz 00

  też posiadam konto Getin up i jestem zadowolony, czy orientujecie sie do kiedy trwa promocja paliwowa dla kierowców w Getin banku?

 • Eh...(2014-04-23 06:00) Odpowiedz 00

  Wiecie co mnie najbardziej wkurza?

  To, że niby klient ma możliwość zrezygnowania z konta ale są klienci, którzy są związani z bankiem długoterminowo i bez wyjścia muszą korzystać z jego usług bo mają kredyt czy kartę kredytową, których nie mogą natychmiast spłacić a bank im wprowadza opłaty za usługi, które miały być za darmo!

  W tym przypadku klient nie ma możliwości dokonać całkowitych spłat i uważam, że tacy klienci powinni być chronieni przed jednostronnymi zmianami umów np. wprowadzaniem opłat za rachunki do momentu całkowitej spłaty zadłużenia.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama