Tropienie zasad i wielkości datku "co łaska" zaczynamy od strony colaska.pl. Powstały rok temu portal podaje, że na 10.076 parafii w Polsce prawie połowa (5 tys.) ma podane ceny usług.

Na tropie "co łaska": portal uśrednionych cen

Z tej strony internetowej dowiemy się o widełkach cenowych oraz o konkretnych sumach. Dowiemy, ile dajemy za ceremonię ślubną, pogrzeb, chrzest, zaświadczenie, mszę, wypominki. 

Zaznaczmy, to średnie ceny, pokazujące poziom cen, nie konkretne ceny za usługi. Te staramy się przedstawić na podstawie analizy wpisów na forach, które jak zawsze w sposób najbardziej praktyczny oddają stan rzeczy – czyli dają odpowiedź na pytanie, ile kosztuje nas określona ceremonia kościelna.

Przy okazji warto zwrócić uwagę, że określenie "co łaska" nie zawsze oznacza tylko zdanie się na szczodrość, sumienie, zwyczaj (?) dającego czy proboszcza. Jak zauważyliśmy w wielu przypadkach "co łaska" to jeden (dodajmy, najbardziej znaczący element) opłaty za posługę kościelną. W skład całej opłaty wchodzą też elementy cennikowe (np. opłata kościelnego, wystrój kościoła czy oprawa muzyczna – organista).

Ślub: olbrzymie różnice między parafiami – najtaniej 50 zł, najdrożej – 2 tys. zł

W publikowanym i aktualizowanym rankingu wymienione są kwoty, które trafiają do rąk proboszcza za określoną ceremonię kościelną. Jak wynika z publikowanych rankingów, różnice pomiędzy parafiami są kolosalne.

Stosunkowo najtaniej wypada ślub w parafii pod wezwaniem Św. Jacka w Chochołowie. Tam zapłacimy średnio 50 zł. W koszty usługi ceremonii zaślubin w kościele wlicza się ubranie kościoła, koszty kościelnego, organisty itp.

100 zł zapłacimy za ceremonię ślubną w parafii pod wezwaniem Św. Marcina Biskupa w Tarnowie Opolskim. Tu również liczony jest pełny „pakiet” usług.
500 zł zapłacimy za ślub w parafii pod wezwaniem Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie.

1000 zł trzeba przynieść do parafii pod wezwaniem bł. Honorata Koźmińskiego w Białej Podlaskiej. Do tego trzeba doliczyć 200 zł opłaty za zaświadczenie o możliwości wzięcia ślubu.

2 razy więcej, bo aż 2000 zł zapłacimy w stosunkowo najdroższej parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla w Głuszycy. Tu też za stosowne zaświadczenie zapłacimy 70 zł. 

A ile dajemy najczęściej? W zależności od tego czy z organistą i kwiatami

Mery ze slubowiska.pl: Ja pytałam znajomych którzy się pobrali rok temu i oni spytali księdza ile inni dają nie chciał powiedzieć ale znajomy męczył żeby podał przedział i powiedział ze 500-1000 A mieszkamy w raczej niewielkiej miejscowości. Myślałam ze damy 700, ale chyba jednak 600 bo zapomniałam ze to przecież osobno organiście i kościelnemu, to niech będzie ze organista 150 max i kościelny 100 czyli razem 850zl dla mnie to i tak nie mało za godzinkę nie ciężkiej dla nich pracy (pisownia oryginalna).

olaola: Myśmy nie pytali księdza ile, tylko daliśmy w kopercie 400 zł. Dodatkowo siostrom za przystrojenie kościoła kwiatami 200 zł (powiedziały konkretnie ile) i organista też powiedział, że za mszę ślubną bierze 200 zł. A ksiądz nie powiedział, to dostał tyle, ile uważaliśmy (pisownia oryginalna).

Domiśka: My już jesteśmy po załatwieniu spraw kościelnych i wyszło lepiej niż myślałam. Okazało sie że protokół spisywaliśmy tam gdzie mamy ślub i za to daliśmy 100zł, za zapowiedzi 50zł bo mieliśmy w jednym kościele a księdzu daliśmy 600zł z czego po stówie dostaje organista i kościelny (pisownia oryginalna).

sylwiaaa131: U nas, a mieszkam w małym miasteczku wszystkie opłaty w kościele wyniosą mnie około 800-900zł (pisownia oryginalna).

Do zawarcia małżeństwa konkordatowego niezbędne będą następujące dokumenty: dowody osobiste, metryki chrztu (nie starsze niż 3-miesięczne), zaświadczenia o bierzmowaniu (o ile nie ma stosownej adnotacji na świadectwie chrztu), zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego, potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej, zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi (o ile były głoszone w innej parafii), zaświadczenia o odbyciu dwóch spowiedzi przedślubnych, odpisy aktu urodzenia, które można pobrać tylko w USC właściwym ze względu na miejsce urodzenia.

Dodatkowo przydatne mogą okazać się świadectwa z religii oraz ewentualne zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego.

Uwaga na półślubek – czyli połowa opłaty za ślub razy dwa

Do opłat ślubnych należy zaliczyć także półślubek – czyli opłatę za ślub uiszczaną w sytuacji, gdy nie bierzemy ślubu w swojej parafii. W tym wypadku płacimy połowę opłaty w swojej parafii i drugą połowę w tej, w której bierzemy ślub. 

NutkaMisio z forum na portalu Slu-Wesele.pl: My z ukochanym nie bierzemy ślubu ani u mnie ani u niego w parafii. Oboje nie czujemy się związani z naszymi miastami rodzinnymi.