statystyki

Co łaska, czyli ile płacimy księdzu za ślub, pogrzeb i chrzest

autor: Jarosław Krawędkowski08.02.2013, 13:00; Aktualizacja: 08.02.2013, 15:40
Ile Polacy płacą w parafii za udzielenie ślubu, za chrzest, za odprawienie pogrzebu?

Ile Polacy płacą w parafii za udzielenie ślubu, za chrzest, za odprawienie pogrzebu?źródło: ShutterStock

Ile Polacy płacą w parafii za udzielenie ślubu, za chrzest, za odprawienie pogrzebu? Okazuje się, że różnice za taką samą kościelną posługę w różnych parafiach są tak duże, że mogą szokować. Wystarczy powiedzieć, że za odprawienie ślubu można zapłacić 50 i… 2000 zł. Za zaświadczenie – od 2 do 200 zł, a za pogrzeb – od 50 do… 5 tys. zł. Co łaska nie oznacza jednak pełnej dowolności – płacący i pobierający opłaty biorą pod uwagę zasady i reguły, wynikające z lokalnych zwyczajów, zamożności, a najmniej z parafialnych cenników.

Reklama


Reklama


Tropienie zasad i wielkości datku "co łaska" zaczynamy od strony colaska.pl. Powstały rok temu portal podaje, że na 10.076 parafii w Polsce prawie połowa (5 tys.) ma podane ceny usług.

Na tropie "co łaska": portal uśrednionych cen

Z tej strony internetowej dowiemy się o widełkach cenowych oraz o konkretnych sumach. Dowiemy, ile dajemy za ceremonię ślubną, pogrzeb, chrzest, zaświadczenie, mszę, wypominki. 

Zaznaczmy, to średnie ceny, pokazujące poziom cen, nie konkretne ceny za usługi. Te staramy się przedstawić na podstawie analizy wpisów na forach, które jak zawsze w sposób najbardziej praktyczny oddają stan rzeczy – czyli dają odpowiedź na pytanie, ile kosztuje nas określona ceremonia kościelna.

Przy okazji warto zwrócić uwagę, że określenie "co łaska" nie zawsze oznacza tylko zdanie się na szczodrość, sumienie, zwyczaj (?) dającego czy proboszcza. Jak zauważyliśmy w wielu przypadkach "co łaska" to jeden (dodajmy, najbardziej znaczący element) opłaty za posługę kościelną. W skład całej opłaty wchodzą też elementy cennikowe (np. opłata kościelnego, wystrój kościoła czy oprawa muzyczna – organista).

Ślub: olbrzymie różnice między parafiami – najtaniej 50 zł, najdrożej – 2 tys. zł

W publikowanym i aktualizowanym rankingu wymienione są kwoty, które trafiają do rąk proboszcza za określoną ceremonię kościelną. Jak wynika z publikowanych rankingów, różnice pomiędzy parafiami są kolosalne.

Stosunkowo najtaniej wypada ślub w parafii pod wezwaniem Św. Jacka w Chochołowie. Tam zapłacimy średnio 50 zł. W koszty usługi ceremonii zaślubin w kościele wlicza się ubranie kościoła, koszty kościelnego, organisty itp.

100 zł zapłacimy za ceremonię ślubną w parafii pod wezwaniem Św. Marcina Biskupa w Tarnowie Opolskim. Tu również liczony jest pełny „pakiet” usług.
500 zł zapłacimy za ślub w parafii pod wezwaniem Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie.

1000 zł trzeba przynieść do parafii pod wezwaniem bł. Honorata Koźmińskiego w Białej Podlaskiej. Do tego trzeba doliczyć 200 zł opłaty za zaświadczenie o możliwości wzięcia ślubu.

2 razy więcej, bo aż 2000 zł zapłacimy w stosunkowo najdroższej parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla w Głuszycy. Tu też za stosowne zaświadczenie zapłacimy 70 zł. 

A ile dajemy najczęściej? W zależności od tego czy z organistą i kwiatami

Mery ze slubowiska.pl: Ja pytałam znajomych którzy się pobrali rok temu i oni spytali księdza ile inni dają nie chciał powiedzieć ale znajomy męczył żeby podał przedział i powiedział ze 500-1000 A mieszkamy w raczej niewielkiej miejscowości. Myślałam ze damy 700, ale chyba jednak 600 bo zapomniałam ze to przecież osobno organiście i kościelnemu, to niech będzie ze organista 150 max i kościelny 100 czyli razem 850zl dla mnie to i tak nie mało za godzinkę nie ciężkiej dla nich pracy (pisownia oryginalna).

olaola: Myśmy nie pytali księdza ile, tylko daliśmy w kopercie 400 zł. Dodatkowo siostrom za przystrojenie kościoła kwiatami 200 zł (powiedziały konkretnie ile) i organista też powiedział, że za mszę ślubną bierze 200 zł. A ksiądz nie powiedział, to dostał tyle, ile uważaliśmy (pisownia oryginalna).

Domiśka: My już jesteśmy po załatwieniu spraw kościelnych i wyszło lepiej niż myślałam. Okazało sie że protokół spisywaliśmy tam gdzie mamy ślub i za to daliśmy 100zł, za zapowiedzi 50zł bo mieliśmy w jednym kościele a księdzu daliśmy 600zł z czego po stówie dostaje organista i kościelny (pisownia oryginalna).

sylwiaaa131: U nas, a mieszkam w małym miasteczku wszystkie opłaty w kościele wyniosą mnie około 800-900zł (pisownia oryginalna).

Do zawarcia małżeństwa konkordatowego niezbędne będą następujące dokumenty: dowody osobiste, metryki chrztu (nie starsze niż 3-miesięczne), zaświadczenia o bierzmowaniu (o ile nie ma stosownej adnotacji na świadectwie chrztu), zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego, potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej, zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi (o ile były głoszone w innej parafii), zaświadczenia o odbyciu dwóch spowiedzi przedślubnych, odpisy aktu urodzenia, które można pobrać tylko w USC właściwym ze względu na miejsce urodzenia.

Dodatkowo przydatne mogą okazać się świadectwa z religii oraz ewentualne zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego.

Uwaga na półślubek – czyli połowa opłaty za ślub razy dwa

Do opłat ślubnych należy zaliczyć także półślubek – czyli opłatę za ślub uiszczaną w sytuacji, gdy nie bierzemy ślubu w swojej parafii. W tym wypadku płacimy połowę opłaty w swojej parafii i drugą połowę w tej, w której bierzemy ślub. 

NutkaMisio z forum na portalu Slu-Wesele.pl: My z ukochanym nie bierzemy ślubu ani u mnie ani u niego w parafii. Oboje nie czujemy się związani z naszymi miastami rodzinnymi.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • myślący rozsądnie(2013-02-09 22:05) Odpowiedz 10

  Mery-jesteś tak dobrze zorientowana,pewna tego co mówisz! czyżbyś była nałożnicą batmana i prowadziła mu księgi rachunkowe?A jeżeli już , to nie zakłamuj prawdy i powiedz ile klecha dostaje na każdą "duszyczkę" z budżetu państwa?Ile mają te darmozjady na remonty,odnowienia bohomazów na oświetlenia terenów i inne pierdoły.To jedno a teraz powiedz ile od łba wynosi ten podatek?Nie dam na tych darmozjadów ani złamanego grosza,wiem że z moich podatków idą pieniądze na tą chołotę ,ale nic na to nie mogę poradzić,mamy takie porąbane prawo- rozbójnicze.Tusk i jego banda kiedyś za to odpowiedzą!Jak trzeba być ograniczonym umysłowo aby za wciskanie głupot typu-"niepokalane poczęcie"myślę że tu chodzi o in vitro,płacic tym oszustom kasę!

 • świecki wyborca(2013-02-08 16:02) Odpowiedz 10

  Polska to zniewolona kolonia Watykanu i biskupów!!!

  Polska rzadzi watykan i biskupi, a konstytucja i parlament to wielka fikcja!!!

 • ela(2013-02-09 12:15) Odpowiedz 00

  Dlaczego tak narzekacie,skoro nie chodzicie do kościoła i nic nie dajecie?

 • L4(2013-02-11 09:09) Odpowiedz 00

  Ile daję, to moja prywatna sprawa. Do Ami: o jakim pogrzebie mówiwsz? Twoje ścierwo trzeba oddać do Bacutil'u.

 • dd(2013-02-10 15:14) Odpowiedz 00

  i to wszystko idzie na fanaberie czarnych koszul !!

 • Mariusz(2013-02-11 09:07) Odpowiedz 00

  Co za perfidia ze strony GP !!!
  Jakie "usługi"!!! Jeżeli mówicie o usługach to może w urzędzie cywilnym.
  W kościele jest to sprawą wewnętrzną tworzących kościół.
  Jak bym miał i chciał to dałbym 50 tys.!
  A jak nie miałem, to dałem tyle na ile mnie było stać.
  Nigdy nie małem z tym problemów, a mam 5 dzieci i 56 lat.
  Artykuł odbieram, jako kolejny głupi, atak na kościół.

 • odchrzcił mnie(2013-02-09 13:19) Odpowiedz 00

  Krótki cytat z artykułu:
  "metryki chrztu (nie starsze niż 3-miesięczne)"
  Jaja z Was strugają, drodzy czytelnicy.
  Pewnie można się "odchrzcić" w 3 miesiące...

 • ada(2013-02-09 13:14) Odpowiedz 00

  W cenę ślubu wrzucacie wszystkie dodatkowe opłaty, a czy naprawdę kościół musi w dzień waszego ślubu wyglądać tak, że gościom szczęka opadnie? Niby kryzys a... zobaczcie, jak to robią na Zachodzie.

 • yantosh(2013-02-09 12:58) Odpowiedz 00

  DO: Kazimierz z IP: 95.160.218.*
  - Ciekawe czym uzasadniasz zapomogi.

 • Dzid EMERYT(2013-02-11 08:50) Odpowiedz 00

  do Kazimierza.ja mam 803.25zł gzie TY pracowałeś...

 • Marta(2013-02-09 12:12) Odpowiedz 00

  Nie byłoby żadnych dyskusji, gdyby Kościół ustalił normalny cennik wraz z czytelnym dla wiernych uzasadnieniem i otwartą kontrolą tych wydatków. Ci, co się tak mądrze tu (i ówdzie) wyzłośliwiają musieliby przejść na inne fora.

 • Ami(2013-02-08 16:50) Odpowiedz 00

  Ja człowiek prcujący/ponad 40 lat/ nie wpuszczam do domu żadnego pasożyta który nie skalał się żadną pracą. Nie życzę sobie również aby uczestniczył w moim pogrzebie.

 • jar.not(2013-02-09 22:28) Odpowiedz 00

  Fajnie by bylo gdyby ktos sie w koncu doliczyl ile pieniedzy watykan wyprowadza z polski w ten sposob. Ludzie nie zdaja sobie sprawy na co te pieniadze ida. Wydaje im sie ze na ich wspolne dobro... a tu zonk. Wiekszosc idzie na napedzanie hydry zwanej komercja.

 • katolik praktykujący(2013-02-09 22:12) Odpowiedz 00

  Ksiądz to wykształcony człowiek i jak każdy ma prawo godnie żyć. Ja uważam, że nasz proboszcz bierze bardzo mało za poługi kościelne. Ja bym za te pieniądze kilka godzin dziennie nie marzł w zimnym kościele czy na wietrze i deszczu na pogrzebie na cmentarzu.

 • k.lickiewicz@op.pl(2013-02-09 11:23) Odpowiedz 00

  Nie płacimy bo zmądrzeliśmy i pogoniliśmy swo...cz.

 • obserwator(2013-02-09 21:58) Odpowiedz 00

  Ksiądz też człowiek i musi z czegoś żyć. Parafia ma obowiązek księdza utrzymać. Nikt nikogo do niczego nie zmusza. Nie chcesz to nie korzystaj z usług Kościoła. Jesteś bardzo biedny to powiedz to księdzu. Pomoże ci i odprawi mszę czy ochrzci dziecko gratis. Jak nie masz na chleb czy lekarstwa to cię wspomoże. Gwarantuję. Ja tylko takich księży spotkałam w swoim życiu. Moi znajomi mają syna księdza - z powołania. To oni go utrzymują. Ma tylko to co mu kupili rodzice. Nawet to rozdaje biednym.

 • tobi(2013-02-09 21:25) Odpowiedz 00

  a nie zastanawialiście się że to "co łaska" to najzwyklejsza pazerność kleru, przecież KK jest finansowany z pieniędzy państwowych a więc podatników więc z jakiej racji pobierane są następne za przeróżne "usługi"!!!

 • sopocianka(2013-02-11 08:23) Odpowiedz 00

  Brałam ślub w Sopocie. Wg statystyk w jednym z droższych miast Polski. Za ślub księdzu dałam 400zł i po 50zł organiście i kościelnemu (tylko za to że kościelny zablokował dla nas podjazd by nikt inny już nie wjeżdżał autem. Oczywiście w moim odczuciu opłaty się należą ale uważam że powinien być jednolity cennik jak w urzędzie. Za to tyle, a za to tyle. 2000zł za ślub to czyste złodziejstwo, szczególnie jak zwrócicie uwagę jakim samochodem jeździ ksiądz...

 • zadowolony(2013-02-11 10:47) Odpowiedz 00

  Jak się cieszę , że się nawróciłem i nie muszę udawać, że zależy mi na czymkolwiek w KRK. Nasz Pastor nie bierze NIC za ślub, pogrzeb, chrzest (oczywiście dorosłych). Bo On ma powołanie, a nie jest "ukrytym biznesmenem"

 • realista(2013-02-10 17:16) Odpowiedz 00

  Nie chodzę do kościoła,nie przyjmuję kolędy i nie chcę księdza na swym pogrzebie.
  Kremacja i urna w ścianie na cmentarzu - pięknie i ekologicznie.
  Najchętniej życzył bym sobie by me prochy zostały rozsypane nad moimi ulubionymi lasami - tylko że to, nie jest zgodne z polskim prawem.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama