statystyki

Pomiędzy Amber Gold i Finroyal. Rozkręca się afera pożyczkowa

autor: Patryk Słowik28.01.2017, 08:30; Aktualizacja: 28.01.2017, 08:38
Powodem co rusz pojawiających się afer finansowych jest też ludzka zachłanność.

Powodem co rusz pojawiających się afer finansowych jest też ludzka zachłanność.źródło: ShutterStock

500 mln zł zainwestowali w rozwój firm pożyczkowych szukający dobrej lokaty. Teraz bańka pęka.

Reklama


Amber Gold – poszkodowani na 700 mln zł. Finroyal? Oficjalnie niewiele ponad 100 mln zł. Afera pożyczkowa może znaleźć się gdzieś pośrodku. Z rynku wyparować może ok. 500 mln zł, które w rozwój firm pożyczających pieniądze zainwestowali m.in. zwyczajni ludzie, szukający dobrej lokaty. Powody będą takie jak zwykle: brak nadzoru państwa, pomysł na biznes ze strony prezesów firm, który wcale nie okazał się tak genialny, jak przypuszczali, i wreszcie zwykła ludzka chciwość, która przesłania nam to, że inwestycja ze stopą zwrotu sześciokrotnie wyższą niż na lokacie jest obarczona dużym ryzykiem.

Tomasz, 28 lat. Spotykamy się w jednej z warszawskich kawiarni. Znamy się jeszcze ze studiów. Porządny garnitur i niedbale przewiązany krawat. Tomasz pracuje w centrali jednego z banków. Zarabia przyzwoicie, choć bez szału. W ciągu dwóch lat odłożył 28 tys. zł. Postanowił zainwestować. – I właśnie je utopiłem – mówi.

Teresa, kobieta około pięćdziesiątki. – Kupiłam trzy papiery, co daje 3 tys. zł. Całe szczęście, że przyjaciółka, której zachwalałam ten pomysł, nie dała się skusić – opowiada kobieta.

Co łączy Tomasza i Teresę? Oboje mieli gotówkę do ulokowania. I uznali, że odłożenie pieniędzy na lokacie przy tak śmiesznym oprocentowaniu, jakie jest obecnie dostępne w bankach, nie ma sensu. Znaleźli więc na pozór bardziej opłacalny biznes.

– 10 proc. zwrotu w skali roku. A przy tym pewny interes. To znaczy, wydawało mi się, że pewny – mówi Teresa. Tomasz twierdzi bardzo podobnie: – Firmy pożyczkowe z dnia na dzień stawały się coraz większym biznesem. Wiem, że nie ma stuprocentowo bezpiecznych inwestycji, ale ta wydawała mi się naprawdę bliska tej pewności, że nic nie może pójść źle.

A jednak poszło.

500 plus niszczy biznes

Firmy pożyczkowe kilka lat temu znalazły sposób, by pozyskać finansowanie na prowadzenie działalności. Wymyślono, że będą wypuszczały obligacje. Model biznesowy jest prosty: instytucja emituje papiery, za które płaci około 10 proc. w skali roku. Daje to jej i tak znacznie tańszy kapitał, niż mogłaby otrzymać w banku (o ile by w ogóle mogła). Obligatariusz (czyli ten, kto obligację kupuje) też powinien być zadowolony. W zamian za – w uproszczeniu – pożyczenie pieniędzy firmie pożyczkowej otrzyma zwrot, którego nie zapewni mu nikt inny prowadzący legalny biznes. Koniunktura w branży pożyczkowej była dobra. Z roku na rok przedsiębiorcy mieli coraz więcej klientów, którzy potrzebowali coraz więcej pieniędzy. Aż się załamało.

Pierwsze uderzenie: wejście w życie programu 500 plus. Najlepsi klienci branży pożyczkowej, czyli wielodzietne rodziny, przestają się kredytować. Firmy na ścianie wschodniej Polski utyskują, że jak tak dalej pójdzie, będzie trzeba zamknąć biznes.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (26)

  • jjj(2017-01-28 11:29) Zgłoś naruszenie 488

    Tu nie ma nic do rzeczy wiara, tylko zwykła ludzka chciwość, pomimo wielu ostrzeżeń, ale ślepcy tego nie widzą, a głusi tego nie słyszą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • rex(2017-01-28 10:38) Zgłoś naruszenie 4418

    A było w skarpetę włożyć to by zostały. Uwierzyliście Balcerkowi to teraz macie problem.

    Odpowiedz
  • qwerty(2017-01-28 12:53) Zgłoś naruszenie 385

    Powierzajac komuś pieniądze to tylko idiota wierzy w 10% zysk roczny. 28-letni pracownik banku a taki indolent !

    Odpowiedz
  • gregor(2017-01-28 12:36) Zgłoś naruszenie 354

    chciwosc i glupota zawsze ida pod reke z upadkiem gotowki.

    Odpowiedz
  • sn(2017-01-28 09:53) Zgłoś naruszenie 2424

    Brak nadzoru skutecznego fachowego Państwa (POpartychPSL przez 8 lat ) świadczy o nie udolności, bo trudno obarczać ludzi "Kowalskiego"za brak skutecznej analizy i oceny, jak fachowcy, central , banków dali się oszukać. Ci ludzie od początku, przy wstępnych wątpliwościach rozkręcania piramidy,powinny być dobrze przejrzani (CBA,CBŚP,Prokuratrurę ,KNF,MF, ,UOKiK ,sądy Sejm,Senat, . Widać od razu było ,że w aktach mieli oszustwa ze złotem bez pokrycia ,powinni oni świat od razu oglądać z za krat, nie doszłoby do takich przekrętów i takich strat (przy skutecznej kontroli w aktach widać byłoby te 500miln. ).Grobelny organy RP za POpartychPSL nic nie nauczył ???. Tak się rządzi i nadzoruje Państwo teoretyczne, to po co jest ta armia urzędasów (630 tys) opłacana z podatków , pyta Obywatel Kowalski?.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • asdf(2017-01-28 12:09) Zgłoś naruszenie 2114

    Artykuł pisze jakiś komplenty ingnorant, dla którego wypuszczanie obligacji przez firmę to jakiś "podejrzany biznes", a jest to normalny sposób pozyskiwania finansowania. To co rozłożyło i rozłoży firmy pożyczkowe to wcale nie 500+ a ustawa antylichiwarska która im zabrania zarabiać. To tak jakby Ziobro zarządził z dnia na dzień za mieszkanie w Warszawie nie będzie mogło być droższe niż 3 tys. za metr, od razu zbankrutowali by wszyscy deweloperzy, a ludzie którzy którzy mają ich obligacje wtopiliby kasę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Borsuk(2017-01-28 14:00) Zgłoś naruszenie 195

    Jakie kadry banku takie inwestycje a z Rydzyka się śmieją A tam nikt jeszcze ne stracil wszyscy zarabjaja

    Odpowiedz
  • wiedza(2017-01-28 16:20) Zgłoś naruszenie 182

    Płacimy ogromne pieniądze na bizantyjskie utrzymanie różnych KNF -ów po to, by sprawdzali wszystkie te złodziejskie projekty. I co z tego ? KNF-y biorą nasze pieniądze, żyją luksusowo i też robią lewe biznesy. Przyklad: były szef KNF , który uchronił banki - a zwłaszcza mBank przed utratą ogromnych pieniędzy za przekręt frankowy - został DYREKTOREM tego mBanku. No, i co na to prez.Duda, premier-minister Morawiecki ?! Przecież DOSKONALE o tym wiedzą.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • staszek(2017-01-29 18:19) Zgłoś naruszenie 34

    Nie cierpię PiSu ,ale 500+ za to szacun jeśli tylko nie rozwalą gospodarki,mam nadzieję ,że ktoś to policzył?A najbardziej lubię te 500+ za rozwalenie tych hien z firm pożyczkowych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Damian(2017-01-31 12:17) Zgłoś naruszenie 30

    Największym problemem w tym przypadku jest nieobliczalność rządu - pal licho 500+ w tym kontekście, ale przecież oni są w stanie uchwalić cokolwiek! Mogą wykończyć dowolną branżę i absolutnie ich decyzje nie są poparte żadną wiedzą ekspercką to są tylko populistyczne strzały. Wymyślili nowelizację ustawy antylichwiarskiej, natychmiast eksperci stwierdzili że nie jest ona przemyślana i może tylko pogorszyć sytuację, było trochę szumu ale teraz już sprawa przycichła więc to przepchną bez żadnych poprawek i się będą chwalić że coś zrobili, mimo że przeciętny kowalski tak naprawdę na tym straci.

    Odpowiedz
  • ina(2017-02-03 21:50) Zgłoś naruszenie 30

    Afera to dopiero bedzie jak ustawa wejdzie w życie... ruszy podziemie, a nad nimi już nie będzie żadnej kontroli.

    Odpowiedz
  • mirek(2017-01-28 19:00) Zgłoś naruszenie 22

    Ubezpieczenie staruszkow na zakup trumny to nie ryzyko najwyzej dadza worek na eko- zmieszane

    Odpowiedz
  • zs(2017-01-29 16:03) Zgłoś naruszenie 10

    Korupcja ,konflikt interesów w tym M banku ,krętactwo tego wepchanego na urząd przez partię , a on wywinął numer i co ta partia na to ??.

    Odpowiedz
  • mariana(2017-01-31 18:10) Zgłoś naruszenie 10

    Czyżby to już efekt proponowanej bezsensownej ustawy antylichwiarskiej?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Stachu(2017-01-30 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    Pytanie jest raczej ile to jeszcze będzie trwało? Przecież wiadomo, że to był Biznes i im dłużej się to ciągnie tym lepiej. http://www.portal-biznesowi.pl/

    Odpowiedz
  • filemonica(2017-02-02 13:34) Zgłoś naruszenie 01

    moim zdaniem nie powinno się odbierać ludziom legalne źródła pożyczania pieniędzy, masa polaków korzysta z chwilówkę, tym bardziej że chwilówki bardzo często dają jakieś promocje, więc wtedy to się opłaca.

    Odpowiedz
  • lech1(2017-01-29 17:37) Zgłoś naruszenie 00

    Pazerni tylko chcieli zarobic ale tym razem wygrali cwaniaki wiec pazerni maja problem -a co ze skokami itp mafiami tym razem pisowska i nic Po zmianie wladzy beda rozliczac skoki a pazerni zysku znowu przegraja ta runde z cwaniakami itd itd bo ile bankow juz upadlo i co g----o

    Odpowiedz