statystyki

Tylko całkowita niezdolność do pracy uprawnia do renty socjalnej

autor: Ryszard Sadlik22.08.2013, 09:00; Aktualizacja: 22.08.2013, 09:04
Ryszard Sadlik

Ryszard Sadlik sędzia Sądu Okręgowego w Kielcachźródło: Materiały Prasowe

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, której aktywność zawodową uniemożliwia naruszenie sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18. roku życia albo w trakcie nauki w szkole lub studiów.

Reklama



Pozostało jeszcze 93% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (42)

  • Max(2014-02-25 14:20) Zgłoś naruszenie 90

    Oddam swoje kalectwo wraz z rentą socjalną P. Bronkowi .Zakłady chronione kpina .Proszę zobaczyć jakie zwroty mają pracodawcy ,osoby niepełnosprawne pracują za darmo . Urodziłem się z porażeniem mózgowym i
    pomimo 20lat treningu po 2 godz dziennie mam wiele przeciwskazań do pracy jedyna praca to stróżowanie jaką udało mi się znaleźć . Walczę całe życie z takimi ludźmi bo dla was zawsze będziemy osobami drugiej kategorii.
    Byłem w PEFRONIE i nie widziałem ani jednej osoby niepełnosprawnej ,zatrudnionej tam. Obrażacie nas swoim zachowaniem (pełnosprawni).610zł to nieporozumienie.Praca jest ale za ile :)))) Kto tak naprawdę na tym zarabia? Niepełnosprawny to polski biały murzyn .Zobaczcie jak to jest rozwiązane na zachodzie i tam nie ma zawiści .Bo nie
    ma czego zazdrościć

    Odpowiedz
  • gość(2014-04-25 21:41) Zgłoś naruszenie 40

    Chodzi o to, żeby wyeliminować jednostki najsłabsze do tego dąży rząd. Mamy DARWINIZM SPOŁECZNY. Tylko jednosta silna przetrwa, tak jak wśród zwierząt

    Odpowiedz
  • gość(2014-06-19 01:08) Zgłoś naruszenie 40

    moze mi ktoś wyjaśni , trzeba byc całkowicie niezdolnym do pracy zeby dostać rentę socjalną to jak taka osoba całkowicie niezdolna moze dorabiac, zupełnie tego nie rozumiem
    nie jestem za tym zeby zakazano renciście dorabiac ale w takim razie niech przyznaja tez renty częściowo niezdolnym

    Odpowiedz
  • lucyna(2014-01-27 10:39) Zgłoś naruszenie 40

    czytam i nie moge uwierzyć ,ze ludzie maja pretensje o renty socjalne ,jestem za tym ,zeby zabrać alkocholikom i pognac tych szmaciarzów do pracy .alkocholizm to nie jest zadna choroba,ja alkocholików bym wytruła.naprawde chory renty nie ma ,a alkocholik ma jak to mozliwe wytróć alkocholików.

    Odpowiedz
  • WodnyPotwór(2014-03-03 07:44) Zgłoś naruszenie 40

    Kończy mi się renta socjalna przyznana 2 lata temu. Ale nie zamierzam już walczyć z ZUSem i biurokracją.
    Jestem zbyt chora. Jeśli jestem takim obciążeniem dla "państwa", to przynajmniej gdy umrę, zaoszczędzą te 600 zł na miesiąc.
    Swoją drogą, już metodę "pozbywania się epileptyków, etc." stosowano w pewnym systemie totalitarnym.

    Odpowiedz
  • teresa 60(2015-01-15 14:00) Zgłoś naruszenie 30

    całkowita niezdolność do pracy to chyba grupa ''0'', ale takiej nie ma. A do pracy przyjmują z I i II grupą bo mają dofinansowanie, te osoby mają rentę i mogą pracować, a jeśli ktoś ma lekki stopień niepełnosprawności to nie ma ani pracy ani renty. Takie jest u nas prawo , taka rzeczywistość o której rządzący nie mają pojęcia, gdyż żyją w swoim wyimaginowanym przez siebie świecie. Niektórzy myślą tylko o złudnej WOLNOŚCI i DEMOKRACJI, a nie o problemach społeczeństwa.

    Odpowiedz
  • jagna(2014-06-11 22:47) Zgłoś naruszenie 21

    Pan Krzysztof ma racje.Ja mam 36 lat i z powodu choroby nie moge pracować(choruję od dziecka) dobrze ,że mam rodzicow ale jak ich zabraknie to nie wiem jak przezyję za moje aż, 610 zł.bo prawie wszystko idzie na leki a gdzie życie ;(

    Odpowiedz
  • jowita(2014-08-28 15:31) Zgłoś naruszenie 20

    recisci socjalni to rak,,,tak moze napisac tylko idjota, lub bezmuzgowiec, czy kazdy recista socjalny jest alkocholikiem , jestem pracownikiem socjalnym i widze jak wiele ludzi oddalaby ta rente odzyskac zdrowie i podjac prace,,,29 letni meszczycna jest przed przeszczepem nerkidjalizuje sie co 2 dzienn po 6 godz, ma rente sicjalna w wysokosci 550 zl ,leki miesieczne ponad 300 zl a gdzie reszta, jak ma zyc scisla djeta to ma byc luksus zeby tak obrazac ludzi to trzeba byc niezle porabanym,,,

    Odpowiedz
  • Magdalena(2014-01-28 17:44) Zgłoś naruszenie 21

    A ja mam pytanie.Co trzeba zrobić, żeby otrzymać jakiekolwiek pieniądze z ZUS-u albo z MOPS-u?Mój mąż choruje przewlekle od 11.02.2010 roku.Ma niewydolność nerek, jeździ trzy razy w tygodniu na dializy i oczekuje na przeszczep.Ma całkowitą niezdolność do pracy i nie ma żadnych pieniędzy,bo nie spełnia warunków ZUS-u ani MOPS-u, pomimo 20-tu lat pracy.Jedyny męża dochód to zasiłek pielęgnacyjny(153 zł.).Czy ma zacząć pić, żebyśmy otrzymali jakąkolwiek pomoc?Bo na to wygląda,że tak,bo ci co piją mają wszystkie świadczenia,a człowiek chory nie ma nic.

    Odpowiedz
  • cd(2014-04-01 21:21) Zgłoś naruszenie 10

    NALEŻY ZLIKWIDOWAĆ URZĘDY PRACY WYPŁACAJACE ZASIŁKI A ICH DZIAŁALNOŚĆ PRZYWRÓCIĆ W ZUS. zASIŁKI DLA BEZROBOTNYCH I BIEDNYCH NAZWAĆ TAK JAK POWINNY BYĆ ZWANE- RENTAMI SOCJALNYMI. TO O CZYM W ARTYKULE TO RENTY INWALIDZIKIE,KTÓRE NIE POWINNY BYĆ OGRANICZANE PRZEZ BEZDUSZNYCH URZĘDNIKÓW I PSEUDOLEKARZY - ORZECZNIKÓW. NIE BEDZIE WÓWCZAS DWOISTOŚCI NAZEWNICTWA I FUNDUSZY.

    Odpowiedz
  • Rencistka(2014-03-07 12:34) Zgłoś naruszenie 11

    To nie prawda, że łatwo jest i było z rentą socjalną, irytują mnie ludzie którzy tak myślą. Ręki nie mam od urodzenia, rentę socjalną mam owszem na stałe, ale to nie prawda, że nie trzeba było badań, w moim przypadku to była potrzebna cała dokumentacja medyczna od ortopedy. Mam dwoje dzieci, dlatego dorabiam do tych 610zl. renty, bo nie wyobrażam sobie jak miałabym za to żyć. Jednak trzeba uważać żeby nie przekroczyć progu rentowego i godzin pracy. Miałam już z tym problem, kiedy przekroczyłam dochód o 10 gr. i musiałam oddać całą rentę za ten okres. chodziło wtedy o cały kwartał. Rentę musiałam oddać oczywiście w kwocie brutto. i na nic zdały się odwołania. A swoją drogą zastanawiam się kto płaci niepełnosprawnym 2500 zł. bo ja zarabiam 648 zł netto ?.

    Odpowiedz
  • gość(2014-06-19 00:59) Zgłoś naruszenie 10

    byłam kilka lat na rencie inwalidzkiej a teraz mimo pogarszającego sie stanu zdrowia uznano mnie za zdolną do pracy i nie nalezy mi się renta inwalidzka ani socjalna. z zespołu d/s orzekania o niepełnosprawnosci mam umiarkowany stopień niepełnosprawności i pobieram tylko zasiłek pielęgnacyjny.
    jak mozna być chorym przez kilka la(choruje od dzieciństwa i nie jest to choroba do wyleczenia) i nagle stać się całkowicie zdolnym do pracy.

    Odpowiedz
  • BOGNA(2014-02-04 18:09) Zgłoś naruszenie 10

    bronek jestes zazdrosny o te parę złotych dla chorych ludzi mam dla ciebie propozycję oddam ci rentę mojej córki a ty oddaj jej swoje zdrowie zaznaczam że moja córka z winy lekarzy nie chodzi nie siedzi, nie mówi.
    Czy chciałbyś być taka roślinką dla której 700 złotych ma na wszystko wystarczyć? Weź trochę zainteresuj się ile co kosztuje dla tych ludzi aby mogli funkcjonować a może przestaniesz być taki malostkowy i bezduszny

    Odpowiedz
  • KEFAS(2014-01-16 21:05) Zgłoś naruszenie 00

    LIPA I ŚCIEMA.NABIJANIE KASY SZEFOM ZAKŁADÓW PRACY CHRONIONEJ

    Odpowiedz
  • jowita(2014-08-28 15:31) Zgłoś naruszenie 00

    recisci socjalni to rak,,,tak moze napisac tylko idjota, lub bezmuzgowiec, czy kazdy recista socjalny jest alkocholikiem , jestem pracownikiem socjalnym i widze jak wiele ludzi oddalaby ta rente odzyskac zdrowie i podjac prace,,,29 letni meszczycna jest przed przeszczepem nerkidjalizuje sie co 2 dzienn po 6 godz, ma rente sicjalna w wysokosci 550 zl ,leki miesieczne ponad 300 zl a gdzie reszta, jak ma zyc scisla djeta to ma byc luksus zeby tak obrazac ludzi to trzeba byc niezle porabanym,,,

    Odpowiedz
  • zona niepelnosprawnego.(2014-07-24 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    opiekunowie nie maja swiadczen pielegnycyjnych a gupi rzad placi terorystom to debile...

    Odpowiedz
  • Slava(2014-07-11 20:23) Zgłoś naruszenie 00

    renta socjalne nie zabrania zarabiać do określonej kwoty, w decyzji o przyznaniu renty socjalnej pisze jaką pracę możemy podjąć, w jakich warunkach zazwyczaj są to zakłady pracy chronionej

    Odpowiedz
  • anetta(2014-05-24 11:46) Zgłoś naruszenie 00

    do ~Socjalny 1~renta socjalna ma wielkie ograniczenia! ponieważ ren. soc. nie może przekroczyć 70% przeciętnego msc wynagrodzenia, które wynoszą:
    od 1 czerwca 2013 r. -2618,10 zł
    od 1 września 2013 r. - 2528,80 zł
    od 1 grudnia 2013 r. -2556,20 zł
    od 1 marca 2014 r. -2676,40 zł więc sobie buraku oblicz jak ren. dostaje na msc 709,34zł x3 - bo kwartał ma 3 msc! to ile wtedy zostaje do dorobienia buraku? 491 zł na kwartał!!! ZUS jest w tej kwestii bardzo skrupulatny nawet jak złotówkę przekroczysz to Ci zawieszają tą rentę lub zwracasz kwotę którą przekroczyłeś! Więc licz się ze słowami nie chorujesz od urodzenia więc mało wiesz!! co za deb.ile są na tym świecie!!!

    Odpowiedz
  • gość(2014-04-15 08:06) Zgłoś naruszenie 01

    fakju

    Odpowiedz
  • Arek(2014-03-06 14:04) Zgłoś naruszenie 00

    Krzysztof nie wysilaj się bo to napewno jakiies ...siedzący za biurkiem i myslący choc nie wiem czy myslący? że niepełnosprawny to beee.

    Odpowiedz