W najbliższych dniach upływa termin wyznaczony partnerom społecznym na zaopiniowanie projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Długo wyczekiwany dokument został oficjalnie przedstawiony w zeszłym miesiącu na konferencji prasowej z udziałem pilotujących projekt Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Polskiego Funduszu Rozwoju. PPK mają stanowić zupełnie nowy – w założeniu powszechny i obligatoryjny – system oszczędzania na emeryturę, który według intencji projektodawców ma objąć prawie wszystkie podmioty zatrudniające oraz 8,6 mln osób zarobkujących.
zobacz także:
!PPK mają stanowić zupełnie nowy – w założeniu powszechny i obligatoryjny – system oszczędzania na emeryturę, który według intencji projektodawców ma objąć prawie wszystkie podmioty zatrudniające oraz 8,6 milionów osób zarobkujących.
O ile sama idea mobilizowania społeczeństwa do oszczędzania na emeryturę jest jak najbardziej słuszna i nikt rozsądny nie powinien jej kwestionować, o tyle sam system musi być naprawdę dobrze przemyślany, przygotowany i wdrożony. Obowiązki podmiotów zatrudniających – którymi naszpikowany jest projekt ustawy – muszą być uregulowane w sposób klarowny i łatwo przyswajalny. Tym bardziej że ustawa ma objąć także mikroprzedsiębiorców, a więc grupę najbardziej wrażliwą na zmiany otoczenia prawnego oraz związane z tym trudności i koszty. Ustawodawca powinien więc zadbać o przyzwoity poziom legislacyjny dokumentu.
Niestety wszystko wskazuje na to, że przed projektodawcami jest jeszcze sporo pracy, ponieważ już po pobieżnej lekturze pierwszej wersji dokumentu (opatrzonej datą 8 lutego 2018 r.) można odnieść wrażenie, jakby prace nad nim trwały nie długie miesiące, ale najwyżej tygodnie. Skąd taki wniosek? Otóż z uwagi na liczne luki i wady projektu. Poniżej przedstawiamy 10 najistotniejszych problemów, jakie wyłaniają się na gruncie projektowanej regulacji.

zobacz także:
PROBLEM 1. KTO MA ZAWIERAĆ I ROZWIĄZYWAĆ UMOWY

Tygodnik z 16 marca 2018
Poza przepisami samej ustawy o PPK każdy pojedynczy pracowniczy plan kapitałowy, jaki powstanie na jej podstawie, będzie konstrukcyjnie opierał się na dwojakiego rodzaju umowach:
● umowie o zarządzanie PPK,
● umowach o prowadzenie PPK.
Marcin Cetnarowicz, radca prawny, counsel, SSW Pragmatic Solutions
Paweł Wyrębek, aplikant adwokacki, junior associate, SSW Pragmatic Solutions
TO TYLKO FRAGMENT TEKSTU. CAŁY ARTYKUŁ PRZECZYTASZ W TYGODNIKU GAZETA PRAWNA
prawnik(2018-03-16 08:25) Zgłoś naruszenie 220
PPK to podatek. Taki zwykły. Nie jestem przekonany, czy to nawet podatek emerytalny.
OdpowiedzZdzicho Wendzonka z targowiska(2018-03-16 10:11) Zgłoś naruszenie 150
Władza przygotowuje sie na ograniczenie środkow UE, a przeciez budowa NOWEJ GDYNI (Centralny Port Lotniczy, przekop mierzei, szybka kolej, drogi, itp.) trzeba z czegoś finansowac - najlepiej z kieszeni obywateli łudząc ich, ze cos z ZUS dostaną... Zamiast ograniczyc przywileje emerytalne, lepiej na pracujacych nalozyc dodatkowy haracz, którym beda DOBRZE ZARZADZAC (czytaj: wydawac) politycy.
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzCała prawda.(2018-03-16 12:50) Zgłoś naruszenie 30
Masz racje ,czyż przeciwPOodziwy zbiornik Narodowy w Warszawie nie sfinansowano ze srodków NFI?
Czarek(2018-03-16 09:26) Zgłoś naruszenie 150
Władza szuka pieniędzy. Na koniec i tak zostaniemy wydymani.
OdpowiedzJohn Snow(2018-03-16 10:37) Zgłoś naruszenie 100
A może ustawodawca dałby możliwość zarządzania swoim PPK i wpłacania tych kwot do posiadanego przez pracownika IKE/IKZE?
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzEllaria Sand(2018-03-18 08:00) Zgłoś naruszenie 00
Prędzej Cersei Lanister wypłaci odszkodowania rodzinom Wróbli, niż pisi rząd da obywatelom możliwość samodzielnego decydowania o swoich pieniądzach.
Miś Życiowy.(2018-03-16 12:45) Zgłoś naruszenie 61
Ja bym proponował nie mobilizować społeczeństwa do oszczędzania gdyż wszystkie te mobilizacje mają jeden wspólny mianownik -skręcenie karku i zycie złodziei POlitycznych ponad stan. PiS może tylko przez to stracić!
OdpowiedzOskubany(2018-03-18 20:38) Zgłoś naruszenie 10
Książeczki mieszkaniowe, tfi, ofe... Teraz ppk. Pracownicze Pieniądze Kradniemy.
Odpowiedz