statystyki

W 2018 roku waloryzacja emerytur i rent wyższa niż zwykle

autor: Anna Kwiatkowska01.03.2018, 09:51; Aktualizacja: 01.03.2018, 10:59
102,98 proc. w 2018 r. wynosi wskaźnik waloryzacji

102,98 proc. w 2018 r. wynosi wskaźnik waloryzacjiźródło: ShutterStock

Znaczna inflacja i rosnące płace spowodowały, że świadczenia wzrosną o prawie 3 proc. Nie będzie więc minimalnej gwarantowanej podwyżki. Rząd wycofał się też z przyznania emerytom specjalnego dodatku.

Jak co roku 1 marca jest przeprowadzana waloryzacja emerytur i rent. W tym roku wskaźnik waloryzacji, a więc wskaźnik procentowy, przez jaki mnoży się dotychczasową wysokość świadczenia, wynosi aż 102,98 proc. Innymi słowy – świadczenia wzrosną o 2,98 proc.

To spora różnica wobec ubiegłorocznego podwyższenia. Pobierający niskie świadczenia otrzymaliby wówczas jedynie symboliczne podwyżki. Jednak w 2017 r. ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie waloryzacji mieszanej: procentowej oraz kwotowej. Każdy ze świadczeniobiorców miał zagwarantowane podwyższenie emerytury lub renty o co najmniej 10 zł (7,50 zł w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy), niezależnie od kwoty, jaka byłaby rzeczywistym wynikiem pomnożenia świadczenia przez wskaźnik waloryzacji.

W tym roku specjalne zasady nie były potrzebne. Wskaźniki gospodarcze – inflacja i wzrost płac, a to od nich zależy wskaźnik waloryzacji, w ubiegłym roku rosły dość dynamicznie, ale wbrew pozorom tak wysoka tegoroczna waloryzacja to nie do końca dobra wiadomość dla emerytów i rencistów. Otrzymają co prawda wyższe wypłaty, ale nie oznacza to, że zostanie im więcej w portfelu, bo przecież ceny znacznie wzrosły.

Pobierający najniższe, gwarantowane świadczenia nie zyskają jednak tak dużo jak w 2017 r. Przy okazji ubiegłorocznej waloryzacji wzrosły one bowiem nie o określony procent, ale ich stałe kwoty zostały ustalone w ustawie. Podwyżka była jednak dużo wyższa, niż gdyby jedynie je zwaloryzowano. Przypomnijmy, że gwarantowana najniższa kwota np. emerytury przysługuje niezależnie od obliczonej przez ZUS rzeczywistej jej wysokości uzależnionej od wysokości kapitału początkowego oraz zgromadzonych od 1999 r. składek. Jeśli ktoś legitymuje się odpowiednim stażem, zostanie podwyższona do ustawowego minimum. W tym roku pobierający minimalne emerytury i renty nie mogą jednak liczyć na aż tak duże podwyżki, bo świadczenia te wzrosną jedynie o 2,98 proc., tak jak pozostałe. Łatwo jednak zauważyć, że od 2016 r. najbardziej wzrosły właśnie one. W przypadku najniższej emerytury wzrost ten wynosi prawie 17 proc. Emerytury wyliczone na ogólnych zasadach wzrosły natomiast kilkukrotnie mniej.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • młodzież(2018-03-01 20:29) Zgłoś naruszenie 312

    O emerytów i rencistów którzy przepracowali,,godne lata,,nikt nie dba.Ta waloryzacja ma się,,nijak,,do wzrostu kosztów utrzymania.Ci co dzisiaj są emerytami swoje dzieci wychowali i wykształcili za swoją ciężką pracę.Wielu z tych ludzi nie było nawet raz na wczasach ,bo były pilniejsze wydatki.Wielu z tych ludzi nie było nigdy w górach ,ani nad morzem.Ci ludzie nie dostawali 500+.A teraz nie dostają sprawiedliwej waloryzacji.

    Odpowiedz
  • kalkulator(2018-03-01 17:39) Zgłoś naruszenie 312

    O waloryzacji emerytur pisze się bez przerwy. Rzeczywiście 50 PLN/ przeciętnie/ to zawrotna kwota! Jest to kwota 1000 razy mniejsza niż premie dla różnych urzędników, które wynosiły przeciętnie ok. 50 000 PLN. Faktycznie ewenement !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gość(2018-03-02 09:13) Zgłoś naruszenie 302

    Od kilku miesięcy w prasie czytam artykuły jaki to emeryt ma być szczęśliwy bo będzie to najwyższa waloryzacja od wielu lat. Niestety , nigdzie nie czytam,że rząd postanowił poprawić przepisy prawa i wyprostować sposób naliczania emerytury na podstawie wniosku złozonego w miesiacu czerwcu. Dzisiaj ZUS, prasa informują ,że czerwowa emerytura jest niższa od pozostałych miesięcy.Pan Jarosław Kaczyński został poinformowany o tym i tym samym uniknął niższej emerytury o czym media szeroko informowały.Ktoś kto składał wniosek 4 lata temu w czerwcu nie wiedział, bowiem prasa i ZUS nie informowały o tej emerytalnej PUŁAPCE, a pracownik ZUS( pozostawię dla siebie ocenę takiego urzędnika )bez słowa przyjmował wniosek.Czas najwyższy wyprostować tę kuriozalną sytuację.I prosze nie chować głowy w piasek . Rzecznik Praw Obywatelskich zwracał na ten problem uwagę i co ???? . A co z inicjatywą poselską. Mamy 460 posłów !!! Jak mamy uczyć społeczeństwo przestrzegania prawa, kiedy to prawo jest nierówne dla każdego. zwiń

    Odpowiedz
  • wika(2018-03-01 19:06) Zgłoś naruszenie 281

    Od momentu "złodziejskiego" dodatku kwotowego którym w 2012 roku zastąpiono konstytucyjnie należną waloryzację procentową, wszyscy emeryci których wysokość emerytury przekroczyła 1480zł BRUTTO mają co miesiąc wypłacane zaniżone emerytury. Gdzie podziało się Prawo i Sprawiedliwość?

    Odpowiedz
  • Solidarność???. Jaka?, czyja??(2018-03-01 21:10) Zgłoś naruszenie 251

    Lubię czytać bzdury ( np. na blogu Prezydenta RP) takie jak ta wyżej o "mega " rewaloryzacji emerytur o 29 zł!!!. No to proszę się odnieść do "skromnej" podwyżki dla lekarzy min. 1300 zł( wzrost o 30% ), dla nauczycieli 16%( wzrost o ~ 550zł), dla artystów, grafików komputerowych wzrost o 50%( rocznie kilkadziesiąt tys.zł z tytułu kosztów uzyskania). Górnicy ponad 1000 zł. Po co wypisywać brednie i owijać łajno w złotko?. Czy innych kłamstw już nie macie???.. Czy to jest SOLIDARNOŚĆ społeczna??. I Prezydent RP ma to na swoim blogu???.Żart, komedia a może łzawy wodewil.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • mb(2018-03-01 16:19) Zgłoś naruszenie 250

    O ile wzrosły podatki od nieruchomości i od wieczystego użytkowania gruntu? emeryt otrzymujący zaledwie 1.000 zł na miesiąc, musi nie jeść przez trzy miesiące, aby uporać się z obligatoryjnymi opłatami. I tak trzymać. Emerytów na przymusową odchudkę. A po co komu życiowy bagaż, liczą się tylko pieniądze, a nie ludzie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • WK(2018-03-02 14:29) Zgłoś naruszenie 115

    Problem jest taki ,ze w 2011 roku oficjalna inflacja wyniosla 5 procent .Waloryzacja kwotowa byla zlodziejskim dodatkiem w 2012 r. Nigdy nie zaglosoje na zlodzieji PO-PSL.Ktory rzad to wyrowna.

    Odpowiedz
  • Holanda(2018-03-02 12:32) Zgłoś naruszenie 100

    Czy Pan Gowin już skomentował tę wyższą niż zwykle waloryzację? Odżałuję swoje 50 zł, aby Panu Gowinowi starczyło do 1-go.

    Odpowiedz
  • Ruda(2018-03-01 22:04) Zgłoś naruszenie 83

    za 30zl mam PiSa( min) Glaskac

    Odpowiedz