Rok przed sprawdzianem szóstoklasisty uczniowie wzięli udział w badaniu DUMa sprawdzającym ich umiejętności matematyczne. Średni wynik to zaledwie 35 proc. możliwych do uzyskania punktów.

W badaniu wzięło udział 6275 szkół podstawowych z całej Polski (60,2 proc.). Zestawy zadań rozwiązywało ponad 181 tys. uczniów (55,2 proc.). Badanie odbyło się w maju 2014 r.i, zdaniem IBE, liczebność próby pozwala na stwierdzenie, że wynik był miarodajny dla całej populacji.

Jak pokazuje badanie DUMa braki uczniów są spore. Za rozwiązanie wszystkich zadań można było uzyskać 20 punktów. Badani uczniowie uzyskali średnio 35 proc. punktów, ale mediana to 20 proc. Połowa wszystkich uczniów uczestniczących w badaniu uzyskała wynik niższy lub równy 6 punktów. Maksymalną liczbę punktów zdobyło zaledwie 0,1 proc. uczniów.

Zdaniem IBE uczniowie dobrze radzili sobie z porównywaniem ułamków zwykłych oraz odczytywaniem i interpretacją informacji w sytuacjach typowych. Gorzej radzili sobie z działaniami na ułamkach dziesiętnych oraz odczytaniem i przetwarzaniem wielu informacji podanych w kilku źródłach lub podanymi w nietypowej formie.

Najsłabiej wypadły zadania wymagające umiejętności tworzenia strategii. Prawie 70 proc. uczestniczących w badaniu uczniów uzyskało w zadaniach z tej kategorii 0 lub 1 punkt na 7 możliwych. Oznacza to, że nie potrafili oni zaplanować i wykonać kolejnych kroków w rozwiązaniu wieloetapowego zadania, ani przyswoić kilku informacji, które należało jednoczenie wziąć pod uwagę, a następnie wyciągnąć z nich wnioski. Tylko kilkanaście procent uczniów radzi sobie dość dobrze lub bardzo dobrze z tego rodzaju problemami.

- To jest nowość w wymaganiach stawianych uczniom szkoły podstawowej. W tych zadaniach, które wykorzystywały umiejętności, których szkoła uczy od lat wyniki były o wiele lepsze - komentuje Agnieszka Sułowska z IBE.

Rzeczywiście w pozostałych zadaniach, które wymagały m.in. sprawności rachunkowej czy wykorzystania i tworzenia informacji średni wynik to 46 - 49 proc. Wyjątkiem były działania na ułamkach dziesiętnych. Tu średni wynik to 35 proc.

- Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Edukacyjnych miało na celu sprawdzenie, jak uczniowie są przygotowani do sprawdzianu szóstoklasisty. Nie chodziło o wyniki uczniów, ale o to by nauczyciele i rodzice przekonali się jakich umiejętności brakuje uczniom na rok przed sprawdzianem - mówi Agnieszka Sułowska z IBE.

Czy to się udało okaże się już 17 grudnia, kiedy zostanie wykonane badanie DUSZa. Przystąpi do niego 2,5 tys. szóstoklasistów. Wyniki poznamy w lutym.