statystyki

Kierunki zamawiane: Dotowanie studiów było bez sensu

autor: Urszula Mirowska-Łoskot26.05.2014, 07:24; Aktualizacja: 26.05.2014, 08:29

Dopłacanie do kierunków zamawianych nie miało większego sensu. Studenci i tak by wybrali techniczne fakultety. Ministerstwo Nauki mogło lepiej wykorzystać pieniądze wydane na program – mówią badacze

Reklama


Reklama


Głównym celem rządowego programu kierunków zamawianych, który pochłonął aż 1,2 mld zł, było zwiększenie liczby studiujących na fakultetach technicznych, przyrodniczych i matematycznych. Nie wywołał on jednak istotnej zmiany w stosunku do tego, co samoistnie miałoby miejsce – wynika z raportu Bilans Kapitału Ludzkiego (BKL). Dokument został przygotowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński.

– Nie trzeba było tych pieniędzy wydawać, aby osiągnąć ten efekt. Rząd mógł lepiej wykorzystać te fundusze – przyznaje dr Magdalena Jelonek, współautorka raportu BKL.

Badaczka sprawdziła, czy liczba studentów ścisłych fakultetów wzrosłaby nawet wtedy, gdy uczelnie nie otrzymałyby wsparcia. Z raportu wynika, że tak.

– Znaczna część osób studiowałaby to samo, nawet w przypadku braku dofinansowania, część kształciłaby się na innych uczelniach lub kierunkach, ale najpewniej byłyby to przedmioty ścisłe – twierdzi dr Magdalena Jelonek.

Maturzyści rozważają bowiem wybór kierunków w obrębie tych samych profili kształcenia. Rzadko zdarzają się osoby wybierające między kierunkami humanistycznymi a ścisłymi.

– Większość specjalności, które znajdują się na liście zamawianych przedmiotów, jeszcze przed rozpoczęciem tego programu należała do tych wzrostowych, czyli cieszących się coraz większym zainteresowaniem maturzystów – wyjaśnia dr Magdalena Jelonek.

Kanibalizm akademicki

Z badania BKL wynika również, że program działał na niekorzyść niektórych uczelni.

– Doprowadził do powstania zjawiska kanibalizmu akademickiego – zauważa Magdalena Jelonek.

Te szkoły wyższe, które otrzymały dofinansowanie, zyskały studentów kosztem uczelni pozbawionych dotacji na kierunki ścisłe.

– Niektóre uczelnie oferujące techniczne fakultety straciły kandydatów, bo wybrali oni studia w innej placówce ze względu na to, że uzyskała ona dofinansowanie. Dzięki temu mogli oni liczyć m.in. na dodatkowe stypendia – wskazuje badaczka.

Mimo że budżet dopłacił do wykształcenia absolwentów kierunków zamawianych, praktycznie nie różnią się oni od studentów, na których nie były przeznaczone dodatkowe pieniądze. Zaledwie 2 proc. osób uczęszczających na kierunki z rządowym dofinansowaniem czuje się pewniej na rynku pracy, niż te, które skończyły niedotowane fakultety.

Uczelnie, które brały udział w programie, miały w trakcie studiów zaproponować m.in. staże. Celem tego projektu było przygotowanie kadry dla rynku pracy. Efekt jest mizerny. Absolwenci z kierunków zamawianych odrobinę lepiej oceniają swoje przygotowanie praktyczne niż ci, którzy ukończyli zwykłe fakultety. Ponad 30 proc. z nich twierdzi, że podczas studiów w ogóle nie zostało przygotowanych do wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.

Studenci podobnie oceniają też swoje szanse na znalezienie pracy. I choć większość z nich planuje podjęcie jej w wyuczonym w zawodzie, to pracodawcy nie czekają na nich z otwartymi ramionami. Wielu bierze więc pod uwagę wyjazd za granicę.

– Jednym z wyzwań dla Polski będzie takie sprzężenie gospodarki i zamawianej edukacji, aby zyski z tej siły roboczej czerpane były głównie w kraju, a nie poza jego granicami. W innym razie inwestycja rządu w kształcenie studentów stanie się drogim prezentem dla zagranicznych gospodarek – podsumowują raport badacze.

To nie lincz

Eksperci twierdzą, że rząd zmarnował pieniądze na kierunki zamawiane.

– Nie ma z tego programu żadnego pożytku dla gospodarki, zyskały jedynie uczelnie, które otrzymały grube miliony za to kształcenie – uważa Lesław Piecuch z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Z kolei zdaniem prof. Jarosława Górniaka z UJ, założenia programu były błędne. Przewidywały zwiększenie liczby studentów na tych fakultetach.

– Większy nacisk powinno się położyć nie na ilość, a na jakość kształcenia – stwierdza prof. Jarosław Górniak.

Eksperci apelują do ministra nauki o to, aby przy tworzeniu założeń kolejnej edycji programu wziął pod uwagę wnioski płynące z raportu.

– Celem raportu nie jest linczowanie rządu. Te wyniki powinny zostać potraktowane jak wskazówki, które pozwolą uniknąć błędów w przyszłości – zaznacza Magdalena Jelonek.

Rząd pracuje już nad kolejną edycją programu. W opracowaniu jej założeń uczestniczą Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Powstały dwie ewaluacje, na podstawie których będzie tworzona nowa edycja kierunków zamawianych. Autorem jednej jest firma Agrotec Polska Sp. z o.o., a drugiej PSDB.

– Nasz raport ocenia koncepcję kierunków zamawianych, czyli to, jak sprawdził się dotychczasowy program – mówi Irena Wolińska, koordynator ewaluacji kierunków zamawianych PSDB.

Agrotec przeprowadził zaś analizę, której celem jest sprawdzenie, jakich kompetencji oczekują od pracowników pracodawcy.

Ich wyniki już są znane rządowi i pilnie strzeżone. Odbył się nawet roboczy panel ekspertów, który debatował nad wnioskami z ewaluacji. Te osoby, które miały do nich wgląd, kwestionują jednak ich rzetelność.

– Jeden z tych raportów budzi zastrzeżenia. Charakteryzuje się niskim zwrotem ankiet. Na podstawie takich wyników trudno wyciągać uogólnione wnioski – podkreśla DGP jeden z panelistów.

Na nową edycję rząd przeznaczy ponad 1 mld zł.

Wyższe koszty studiów nie różnicują studentów

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • MPB(2014-05-26 09:05) Odpowiedz 00

  Dla każdego wyborcy KNP już parę lat temu było oczywiste to co wykryli "badacze".

 • lolek(2014-05-26 09:29) Odpowiedz 00

  faktycznie odkrywcze... a na dodatek sporo ludzi na tych studiach była z przypadku, dla pieniędzy... skoro na studia i tak idą wszyscy, może lepiej wspomagać staże i praktyki, zwłaszcza naprawdę wartościowe, jak np. praktyki badawcze w PAN...?

 • Marco(2014-05-26 11:29) Odpowiedz 00

  Żadnego wspomagania stażów i bezwartościowych praktyk. Jeśli nie ma rynku pracy (bo pracy jest mało w stosunku do potrzeb) to żadne formy aktywizacji nie pomogą, tylko odbudowa przemysłu jest pewnym rozwiązaniem tego problemu.

  Ale na pewno nie można tego dokonać przy obecnej władzy.

 • niestety(2014-05-29 18:44) Odpowiedz 00

  Uczelnie zabijają talenty i motywacje tak slitecznie,ze gdyby nie telewizja czy rozne programy promujace talenty,to w Polsce nie rozwijaloby sie absolutnie nic.Z nauka na poziomie wyzszym jest podobnie.

 • webasel(2014-05-26 15:57) Odpowiedz 00

  Niestety rząd po raz kolejny wyda pieniądze bez sensu. Zamiast na przykład dofinansować już studiujące osoby. A przydałoby się ponieważ prawie na każdą konferencję muszę jeździć za własne pieniądze bo uczelnia nie ma. A nawet na większe konferencje typu ESGI w ogóle uczelnia nie jest zapraszana. Na szczęście udało mi się pojechać dzięki Letnim Praktykom Badawczym z Polskiej Akademii Nauk. Na nich nauczyłem się tak naprawdę pracy naukowej i wszystkiego co jest mi niezbędne do mojego doktoratu bo uczelnie niestety... Dlatego wszystkich ambitnych studentów serdecznie zapraszam na Letnie Praktyki Badawcze.

 • bieda i limity nas gnębią(2014-05-29 18:40) Odpowiedz 00

  Kazde studia w Polsce powinny byc zamawiane,na kazdym kierunku.To my Polacy musimy prosic wladze uczelni by dopuszczono Polakow w mury publicznych,dotowanych przez Polakow uczelni.Na razie robic to moga tylko przez nich wybrani,a to bardzo nietypowa sytuacja w progach uczelnie nie prywatnych.

  Zaden postep sie w ramach nauk technicznych nie dokona gdyz tylko czesc mlodziezy ma dostep do darmowej edukacji.Zagranica dostep maja wszyscy.Dziala to na zasadzie łowienia talentow.Nauki technicze sa trudne, z pozoru slabszy student,moze okazac sie geniuszem i na odwrot.

  To tak jak ze spiewaniem.Pare lat wczesniej nikt nie wiedzial jak sie to robi,a teraz mamy tylku Polakow ,ktorzy fenomenalnie spiewaja.

  Pokazac i udostepnic za darmo dla kazdego.Jest to pewna recepta na duze osiagniecia Polakow.

 • Amigos(2014-05-26 21:39) Odpowiedz 00

  Dlaczego wyniki badań są pilnie strzeżone? To nie lista agentów wywiadu na Białorusi ani plany prototypu czołgu PL-01. To zwykła informacja publiczna i powinna być nie dość, że jawna, to wręcz rozpowszechniona.

 • qazik(2014-05-26 21:51) Odpowiedz 00

  Głównym problemem programu studiów zamawianych jest jego doraźność, brak nastawienia na trwałość wyników. Program się zaraz skończy, miliard złotych wydany, a uczelnie wrócą w stare koleiny. Ten program nie wymusił żadnych, ŻANYCH zmian strukturalnych.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama