statystyki

Nowy pomysł PO: za 400 zł psycholog odroczy obowiązek szkolny sześciolatka

autor: Artur Radwan05.02.2014, 07:17; Aktualizacja: 05.02.2014, 08:51
 • Wyślij
 • Drukuj
Uczeń

Przeciwnicy reformy sześciolatków uważają, że proponowane rozwiązania są jednak niewystarczające i spóźnione.źródło: ShutterStock

Uważasz, że twoje sześcioletnie dziecko nie dojrzało do nauki w pierwszej klasie? Idź z nim do prywatnej poradni psychologicznej, zapłać, a dostaniesz zaświadczenie o odroczeniu obowiązku szkolnego.

reklama


Grupa posłów PO opracowała projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Jeśli przejdzie, każdy rodzic będzie mógł skorzystać z takiej możliwości. Raz, że uniknie kolejek w państwowych poradniach, dwa, że może liczyć na przychylność ekspertów. To nie spodoba się samorządom, które wolałyby się pozbyć 6-latków z przedszkoli.

Od września obowiązkiem szkolnym zostaną objęte sześciolatki, które urodziły się między początkiem stycznia a końcem czerwca 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika rodzice mogą pozostawić w przedszkolu. Samorządom i kuratorom zależy na tym, aby również ci opiekunowie zapisywali sześciolatki do szkoły. Dzięki temu samorządy mogą liczyć na wyższą subwencję z budżetu. Otrzymują około 5,3 tys. zł na jednego ucznia, a za każde dziecko umieszczone w przedszkolu otrzymują zaledwie 1,2 tys. zł dotacji.

– Więcej sześciolatków w szkole sprawia też, że mamy dodatkowe miejsca dla najmłodszych dzieci w przedszkolu w wieku trzech i czterech lat. Dlatego zachęcamy rodziców do zapisywania dzieci do szkoły – potwierdza Irena Koszyk, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta w Opolu.

Co ciekawe, również resort edukacji przygotował na stronie internetowej specjalną zakładkę, w której sukcesywnie będą zamieszczane opinie o stanie przygotowania placówek na przyjęcie maluchów. Pochodzić one mają od dyrektorów szkół podstawowych, przewodniczących rady rodziców i wizytatorów.

– Wczoraj w tej sprawie odbyło się specjalne spotkanie poświęcone tematyce sześciolatków i zbieraniu opinii – potwierdza Anna Wietrzyk, rzecznik kuratora oświaty w Katowicach.

Z innej jednak strony rząd nie chce na siłę zmuszać nieprzekonanych rodziców sześciolatków do obowiązkowego umieszczania ich w szkole. Dlatego z jego poparciem grupa posłów klubu PO przygotowała projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który umożliwia opiekunom skorzystanie nawet do końca tego roku z poradni psychologiczno-pedagogicznej w celu odroczenia obowiązku szkolnego. Co ciekawe, takie decyzje mają wydawać także niepubliczne placówki, które mają wpis do ewidencji prowadzonej przez jednostki samorządu terytorialnego.

– Dzięki temu rozładują się kolejki, bo w poradniach państwowych trudno jest dostać się na badanie i otrzymać stosowne odroczenie. Opiekunowie sześciolatków już się do nas zgłaszają – przekonuje Anna Iwańska, dyrektor niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej „Edukacja” w Warszawie.

Koszt takiego badania w niepublicznych placówce wynosi około 400 zł.

Przeciwnicy reformy sześciolatków uważają, że proponowane rozwiązania są jednak niewystarczające i spóźnione.

– Na grudniowym spotkaniu prosiliśmy premiera, aby rodzice mogli decydować o odroczeniu nauki na podstawie decyzji lekarza, bez konieczności przeprowadzania specjalistycznych badań. A w takiej sytuacji opiekunów często nie będzie stać na niepubliczną poradnię – podkreśla Tomasz Elbanowski, rzecznik rodziców i pełnomocnik inicjatywy obywatelskiej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 20

 • 1: Anonim008 z IP: 176.114.236.* (2014-02-05 08:44)

  Przepraszam bardzo, ale z jakiej racji mam iść z sześciolatkiem do prywatnej poradni psychologicznej i płacić 400 zł, jeśli mogę pójść do poradni psychologicznej na NFZ bez płacenia 400 zł? Czyżby kolejna próba wyłudzenia dodatkowej kasy od rodziców sześciolatków!?

 • 2: lokata z IP: 80.52.251.* (2014-02-05 11:38)

  A może zwyczajnie wyślij dziecko do szkoły i nie rób problemu tam gdzie go nie ma?

 • 3: poziomka z IP: 91.189.18.* (2014-02-05 11:47)

  Zanim się załapiesz do psychologa z NFZ na termin, to Twoje dziecko zdąży skończyć gimnazjum. NIech żyje III republika bananowa

 • 4: MPB z IP: 77.252.253.* (2014-02-05 13:20)

  Nic nowego. Kiedyś każdy niewolnik też miał prawo wykupu za określoną kwotę. Tyle, że kiedyś niewolnik wpłacał ileś tam grzywien srebra i był wolny do końca życia, teraz jest trochę taniej ale zyskuje się tylko rok wolności.

 • 5: krys z IP: 88.199.149.* (2014-02-05 14:32)

  Czy ktoś sobie zadał pytanie Czy oby te dzieci dojrzały do tego aby podjąć naukę wcześniej ??? Jako pedagog z 40 letnim stażem odpowiadam, że nie !!!
  Nie będę przedstawiać argumentów bo to jak grochem o ścianę.
  Po co wprowadzono wcześniejsze wspomaganie - bo coraz więcej dzieci ma problemy z zachowaniem i przyswajaniem wiedzy. Będzie coraz gorzej. Strach się bać.

 • 6: taka prawda z IP: 195.80.148.* (2014-02-05 17:35)

  Zawsze bede twierdzila,ze prywatyzacja szkolnictwa az po profesure to wylęgarnia uposledzonych umyslowo.Prywatyzacja nie tylko z kasa sie wiaze tylko z tym,ze ktos inny procz "panstwa" decyduje,czyli kadry szkole i akademickie.To zawsze sieje naduzycia.

  Co do tych psychologow...egzaminik panstwowy,a potem mgr i potem kaska.Inaczej to istny cyrk.

 • 7: matka z IP: 31.182.87.* (2014-02-05 17:42)

  a biedni których nie stać na 400 zł ??? chyba tylko bomka może powstrzymać te idiotyzmy sejmowych nygusów

 • 8: ,,,,,, z IP: 195.80.148.* (2014-02-05 17:42)

  Dzieki temu,ze mgr wydawany jest wg,wlasnego uznania uczelni wiecej w tym panstwie manipulacji niz edukacji i kompetencji.I potem mamy to co mamy-ubóstwo...dotyczy to glownie tych calych psychologow-specow od manipulacji spolecznej.Nauczycielki i wykladowcy tez z braku inteligencji i biedy tego przez tyle lat w zawodzie sie nauczyli.

  tu moze wzorzec niemiecki by cos zdzialal-selekcja panstwowa egzaminacyjna dla nauczycieli z publicznych szkol.

 • 9: Anna z IP: 37.130.59.* (2014-02-05 18:45)

  Najpiedrw wysłać rodziców sześciolatków do psychologa, sprawdzić czy nadaja się na rodziców.

 • 10: Xenormorph z IP: 83.29.93.* (2014-02-05 20:08)

  Jak zwykle Partyja POpaprańców olała inicjatywę ustawodawczą i wyrzuciła 100000 podpisów do kosza (w tym mój) ale dobra, jak trzeba będzie to wysupłam tą kasę - cztery stówy to niewiele, jeżeli mogę w ten sposób pomóc mojemu dziecku. Nie uważam, zeby kierowanie sześcioletnich dzieci do szkoły było motyowane czymkolweik poza kwestiami finansowymi.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama