statystyki

MS podsumowuje egzamin radcowski i adwokacki: Frekwencja wyniosła 99 proc.

23.03.2016, 11:21; Aktualizacja: 30.03.2016, 15:02
dokument, prawo, umowa, podpis, biznes

Ogłoszenie wyników tegorocznego egzaminu adwokackiego i radcowskiego przez poszczególne komisje egzaminacyjne nastąpi w kwietniu 2016 r.źródło: ShutterStock

W dniach 15 – 18 marca 2016 r. obywały się prawnicze egzaminy zawodowe. Kandydaci na adwokatów i radców prawnych zmierzyli się zadaniami z prawa karnego, cywilnego i gospodarczego oraz administracyjnego. Tegoroczną nowością była osobna część egzaminu poświęcona zasadom wykonywania zawodu oraz jego etyki.

Reklama


Reklama


Jak wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości, prawidłowe rozwiązanie zadań polegało: w przypadku zadań z prawa karnego i cywilnego - na sporządzeniu apelacji w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu akta.

Jeśli chodzi o zdania z prawa przypadku zadań z prawa gospodarczego: na egzaminie adwokackim trzeba było sporządzić apelację w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu akta, natomiast na egzaminie radcowskim - umowę w oparciu o opracowany stan faktyczny.

W przypadku zadań z prawa administracyjnego zadający musieli sporządzić skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu akta, zaś w przypadku zadań z zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki – opinię prawną w oparciu o opracowany na potrzeby egzaminu stan faktyczny.

Egzaminy z zakresu prawa karnego, cywilnego i gospodarczego trwały po 6 godzin, a z prawa administracyjnego oraz z zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki - po 8 godzin. W przypadku zdających, będących osobami niepełnosprawnymi (23 osoby), czas trwania każdej części egzaminu wydłużono o połowę, tj. odpowiednio do 9 i 12 godzin. W tym roku po raz pierwszy matkom karmiącym dziecko piersią przyznano uprawnienie do dwóch półgodzinnych przerw w czasie każdego dnia egzaminu. Z uprawnienia tego skorzystało 71 zdających.

MS informuje również o bardzo wysokiej frekwencji podczas egzaminów. Według nieoficjalnych danych, uzyskanych z poszczególnych komisji egzaminacyjnych do egzaminu, adwokackiego przystąpiło 2311 zdających, a do egzaminu radcowskiego - 3146 zdających, tj. około 99% spośród osób, które złożyły wnioski o dopuszczenie do tych egzaminów. Z egzaminu adwokackiego nie wykluczono żadnego zdającego, zaś z egzaminu radcowskiego wykluczony został 1 zdający.

Zdający mieli możliwość sporządzania prac egzaminacyjnych - według własnego wyboru - pismem ręcznym lub przy użyciu sprzętu komputerowego, przy czym zdecydowana większość zdających (ok. 99%) rozwiązywała zadania przy użyciu sprzętu komputerowego.

Podczas egzaminów zdający mieli możliwość korzystania z przyniesionych przez siebie aktów prawnych, komentarzy oraz orzecznictwa. Dodatkowo, komisje egzaminacyjne zapewniły dostęp do stanowisk komputerowych zawierających systemy informacji prawnej.

Ogłoszenie wyników tegorocznego egzaminu adwokackiego i radcowskiego przez poszczególne komisje egzaminacyjne nastąpi w kwietniu 2016 r.

Oprac. M.S

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • kolejna odsłona polski korporacyjnej(2016-03-23 14:25) Odpowiedz 109

  Mam pytanie, czemu komornik może się wpisać do korporacji adwokackiej bez egzaminu? Przecież wykonuje zawód w niczym nie przypominający pracy adwokata. Sam jestem pracuje jako prawnik w dużej firmie prywatnej i tak się zastanawiam, czemu mimo praktyki w prawie cywilnym, gospodarczym i administracyjnym, mimo tego, że reprezentuję firmę przed sądami - ja nie mogę się wpisać nawet do korporacji radcowskiej bez egzaminu. A komornik może. PIS - obiecywał, że zrobi porządek, ale widać zapomniał od starej gwardii.

  Pokaż odpowiedzi (6)
 • Alek(2016-03-23 11:50) Odpowiedz 81

  Tegoroczną nowością był powrót do części dotyczącej zasad wykonywania zawodu i etyki. Jaki powrót - pierwszy raz jest czesc dot.etyki, wczesniej byl test

 • wiosna(2016-03-24 02:50) Odpowiedz 53

  Skoro jesteś taki dobry, to egzamin dla ciebie bułką z masłem, i zastaniesz mecenasem. A może ty prostu nie jesteś w stanie zdać tego egzaminu?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama