statystyki

Bycie członkiem palestry kosztuje

autor: Ewa Maria Radlińska29.12.2015, 10:07; Aktualizacja: 29.12.2015, 11:05
pozew dokument prawo

Trudna sytuacja finansowa aplikanta jest ewidentną i samodzielną przesłanką do podjęcia uchwały w sprawie umorzenia składek oraz opłaty rocznejźródło: ShutterStock

Zasadą jest odpłatność aplikacji, więc sąd rozumie stanowisko korporacji, która mówi: ulgi muszą mieć charakter wyjątkowy.

STAN FAKTYCZNY

Aplikantka adwokacka złożyła wniosek do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie (ORA) o umorzenie niezapłaconych składek członkowskich, jak również o zwolnienie jej z konieczności wniesienia opłaty rocznej i kolejnych składek za aplikację w 2014 r.

Powołała się na swoją trudną sytuację finansową: ma status osoby bezrobotnej od stycznia 2012 r. i odbywa praktykę zawodową u patrona nieodpłatnie. Wskazała, że rodzice nie mogą jej pomóc, gdyż ojciec zarabia jedynie 1800 zł miesięcznie, a matka jest bez pracy. Wyliczyła, że koszty jej utrzymania w stolicy to łącznie 1200 zł miesięcznie. Ponadto przedstawiła zaświadczenia z  powiatowego urzędu pracy i urzędu skarbowego oraz kartę wypłat zasiłków matki.


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

 • dixi(2015-12-30 05:22) Zgłoś naruszenie 912

  Mam nadzieję, że minister Ziobro dokończy reformę, której nie zdążył przeprowadzić 8 lat temu. Zawód prawnika powinno się móc wykonywać poza prywatnymi korporacjami. Dlaczego istnieje w ogóle przymus przynależności korporacyjnej i przymus dla społeczeństwa korzystania z usług członków korporacji?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Jan(2016-01-04 14:09) Zgłoś naruszenie 63

  Czy chodzi Panstwu o umozliwienie reprezentowania klientow przez osoby inne niz adwokaci i radcowie prawni? Nie wroze sukcesow wspoldzialaniu z niedouczonym mgr prawa niezweryfikowanym przez kilka lat egzaminow na aplikacji i egzamin koncowy.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • t(2015-12-30 10:30) Zgłoś naruszenie 510

  Panie ministrze Ziobro, niech Pan dokończy reformę zawodów prawniczych. Ustawa o doradcach prawnych - to była (i dalej jest) świetna ustawa. PIS powinien dotrzymać obietnicy sprzed 8 lat. Inaczej przewodniczący Petru zwinie wam młody elektorat, który żądał otwarcia rynku i zniesienia korporacyjnych ograniczeń. Bo trzeba pamiętać, że wśród młodych ludzi panują nastroje radykalnie-wolnorynkowe - czego dowodem jest poparcie dla JKM.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Stefan(2016-02-23 16:28) Zgłoś naruszenie 30

  a wystarczyłoby tylko płacić ludziom za pracę... hmmm... u Prawników takie łamanie prawa -szewc bez butów chodzi:D

  Odpowiedz
 • Attorney at Law(2016-02-23 14:10) Zgłoś naruszenie 25

  Korporacje prawne do likwidacji , a aplikacje powinny zastąpić szkoły podyplomowe ... Paląca potrzeba reformy.. Ewentualnie stworzenie trzeciej grupy prawników ..niezależnej od korporacji zgodnie z wyrokiem TK 2003 roku, który nie został w ogóle w Polsce zrealizowany. to jest skandal i łamane są podstawowe zasady wolnościowe prawników. Niepotrzebnie Lipowicz cofała wniosek śp. RPO dr Janusza Kochanowskiego..

  Odpowiedz
 • rightstuff(2016-02-23 16:14) Zgłoś naruszenie 20

  Nigdy nie zaufałbym prawnikowi, który pisze "Z poza".

  Odpowiedz
 • Prawnik (2016-02-23 14:41) Zgłoś naruszenie 11

  Po pierwsze młodzi ludzie muszą zrozumieć, że żadna praca nie hańbi oprócz darmowej (nauczymy się rozróżniać obszary w których wolontariat jest dopuszczalny od tych w których nie powinien być) Przy,okazji gdzie PIP? Dlaczego takiego problemu nie ma handlu? Bo handlowcy nie pracowaliby za darmo i nikt od nich tego nie oczekuje! A rzeczywistość jest taka,że są prawnicy z poza korporacji, praktykują, reprezentują klientów w sądach a zadowoleni klienci polecają ich znajomym. Dlaczego? Bo prawnik z poza korporacji nasi się bardziej starać aby mieć klientów!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • obserwator(2016-01-13 22:50) Zgłoś naruszenie 00

  żeby być dobrym prawnikiem potrzebne nie tylko dobre wykształcenie , ale chęć do pracy . solidność e.t.c a jak to zapewnić , to problem , czy rynek zapewni? A uczyć to się musimy całe życie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane