statystyki

Od 15 marca egzaminy adwokackie i radcowskie w nowej formule. Przystąpi 5,5 tys. osób

13.03.2016, 09:45; Aktualizacja: 13.03.2016, 10:35
ustawy

Od 15 do 18 marca egzaminy adwokackie i radcowskie w nowej formuleźródło: ShutterStock

W najbliższym tygodniu - od wtorku do piątku - w nowej formule odbędą się w kraju egzaminy adwokackie i radcowskie. Przystąpi do nich ponad 5,5 tys. osób: ponad 2,3 tys. do egzaminu adwokackiego i około 3,2 tys. do radcowskiego - informuje resort sprawiedliwości.

Reklama


Reklama


Po raz pierwszy w ramach egzaminów zdający będą mieli do rozwiązania zadania z zakresu zasad wykonywania zawodu albo etyki zawodowej polegające na "przygotowaniu opinii prawnej w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny". Taki wymóg wprowadziła uchwalona w czerwcu 2013 r. pierwsza z tzw. ustaw deregulacyjnych.

Jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości, egzaminy będą składać się z pięciu części i rozplanowano je na cztery dni. W przypadku pierwszego, drugiego i trzeciego dnia będą trwały po sześć godzin oraz osiem godzin w czwartym dniu. W zeszłym roku egzaminy te trwały trzy dni.

We wtorek zdający będą rozwiązywać zadanie z zakresu prawa karnego, w środę – zadanie z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego, w czwartek – zadanie z zakresu prawa gospodarczego, a w piątek - zadanie z zakresu prawa administracyjnego i nowe zadanie o zasadach wykonywania zawodu adwokata albo radcy lub o zasadach etyki.

Do egzaminów łącznie zgłosiło się ponad 5,5 tys. osób. Do egzaminu adwokackiego przystąpi ponad 2,3 tys. osób, w większości po odbyciu aplikacji, ale także ok. 150 osób uprawnionych z innych tytułów, czyli np. osoby posiadające tytuł doktora nauk prawnych lub zatrudnione wcześniej jako referendarze sądowi. Z kolei do egzaminu radcowskiego przystąpi ok. 3,2 tys. osób, w tym ok. 360 spoza aplikacji.

Tegoroczne egzaminy będzie zdawać 23 niepełnosprawnych - w ich przypadku czas trwania każdej części egzaminu zostanie wydłużony o połowę. Wśród dopuszczonych do egzaminów jest także 71 matek karmiących dziecko piersią. Przysługuje im prawo do dwóch półgodzinnych przerw w czasie każdego dnia egzaminu.

Zadania egzaminacyjne – jednakowe dla wszystkich zdających dany egzamin – przygotowane zostały przez zespoły, powołane przez Ministra Sprawiedliwości, w skład których wchodzą przedstawiciele MS oraz Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych. Egzaminy przeprowadzone zostaną przez 83 komisje egzaminacyjne, w tym 34 komisje w 13 miastach do egzaminu adwokackiego i 49 komisje w 19 miastach do egzaminu radcowskiego. W skład każdej komisji wchodzi osiem osób – czterech przedstawicieli MS oraz czterech przedstawicieli samorządu zawodowego.

"Podobnie jak w latach ubiegłych, zdający mają możliwość sporządzania prac egzaminacyjnych, według własnego wyboru, pismem ręcznym lub przy użyciu sprzętu komputerowego. Zdecydowana większość zdających, ok. 99 proc., wybrało możliwość rozwiązywania zadań przy użyciu sprzętu komputerowego" - zaznaczył resort sprawiedliwości.

W zeszłym roku do egzaminu adwokackiego przystąpiło 2175 osób, zaś do egzaminu radcowskiego 3635 osób. Zdawalność w poszczególnych komisjach oscylowała wokół 80 proc.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • rr(2016-03-14 08:05) Odpowiedz 213

  Niech mi ktoś wyjaśni DLACZEGO notariusz, którego zawód nie ma NIC wspólnego z zawodem radcy prawnego- może wpisać się do korporacji radcowskiej bez egzaminów? Albo dlaczego komornik może zostać radcą prawnym- bez egzaminu, choć jego profesja nie ma nic wspólnego z zawodem radcy prawnego? Dlaczego doktor habilitowany albo profesor historii prawa - może wpisać się bez egzaminu do korporacji radcowskiej? I DLACZEGO prawnicy, wykonujący de facto zawód radcy prawnego w działach prawnych urzędów czy firm prywatnych - nie mogą mimo wieloletniego doświadczenia wpisać się do korporacji radców prawnych, na takich samych zasadach jak notariusze, komornicy czy profesorowie historii prawa? Przecież notariusz i komornik - wykonują zawody, które nawet nie są podobne do zawodu radcy prawnego, a prawnicy obsługujący działy prawne - wykonują zawód radcy prawnego - tyle że poza korporacją i z jedynym ograniczeniem - brakiem możliwości występowania w sprawach osób fizycznych. Gdzie tu logika w takim rozwiązaniu. Albo niech nie będzie możliwości wpisywania się do korporacji przez zawody niepodobne, albo niech będzie uczciwie, że prawnicy z wieloletnim doświadczeniem będą mogli wpisać się do korporacji na takich samych zasadach jak notariusze albo komornicy.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Mecenas(2016-03-13 17:41) Odpowiedz 1610

  Zapraszamy do zawodów drogie młode wilki. Posmakujcie jak to jest, gdy odpowiedniej liczby klientów brak, bo rynek nie jest z gumy, a rachunki płacić trzeba. Ciekawe jak długo się utrzymacie na rynku.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Logika prawnicza :)))(2016-03-14 17:24) Odpowiedz 102

  @ rr Skomponujmy szereg: komornik - notariusz - prokurator - profesor - prawnik pracujący w dziale prawnym (firmy lub urzędu). Który z nich ma pracę najbardziej przypominającą pracę radcy prawnego? A którzy mogą się wpisać na listę radców prawnych bez egzaminu? Wychodzi na to, że ten który ma pracę bedącą de facto pracą radcy prawnego - jako jedyny nie może się wpisać na listę radców. Za to wszyscy, których praca nawet nie przypomina pracy radcy prawnego - mogą.

 • me(2016-03-15 10:29) Odpowiedz 95

  egzamin dla kolejnych bezrobotnych albo robotnych za grosze...

 • Do rr(2016-03-14 17:35) Odpowiedz 55

  Radca - to tytuł urzędniczy. Prawny - to wyróżnik dotyczący zakresu jego kompetencji. A zatem prawnicy pracujący w urzędach, mając tytuł radcy, czy później starszych radców, specjalistów itd.. - to są radcy prawni. Ci prawdziwi, od których wziął się tytuł "radca prawny" - zakoszony przez prywatną korporację. Żeby było całkiem głupio - to twórcy tej korporacji - sami przeszli do korporacji z takich właśnie stanowisk. Zezwolenie wpisywania się bez egzaminów - komornikom, a ograniczanie wpisu prawdziwym "radcom prawnym" - to obraz nędzy i post-PZPR-owskiego układy, który dalej panuje w tym kraju. Mr. N.

 • R(2016-03-14 10:04) Odpowiedz 30

  w ubozejacym społeczeństwie oraz niechętnie godnie płacącym, przykłady idą z góry w realizcji nakręcanej min przez media formule i rzeczywistej chyba 1-10% bogatych na świecie, reszta jakoś tam , na opłaty wzasadzie , tylu radców i adwokatów, to nieporozumienie, poza tym ten zawód jest spychany na margines, zabiera się podstatwowe prawa, może ci z komisji swoje wezmą ale nie są w stanie zadbać o normalnosć w tych zawodach, brak stabilizacji, prawa pracownicze to już chyba wyją\tek, wzięli się za to z tymi z MS tam Ziobro pokazuj eemerytury , śwaidczenia dla samych prokuratorów po kilkanaście tysięcy po skróconym okresie pracy, przywilej edla wybranych grup zawodowych w porozumieniu z włądza i zwiazkowcami, cały zcas na zmianę ci sami rzadzącymi albo przy korytach albo w kosciołachn ich pkazują, tam nie ma że nie am musi być i tyle chćby dziciom zabrac jałmużn e500 zł nie mówiąc już jak golą rodziców , przykałd icdzie z góry biskuoi podają ze memerytury po kilkanaście tysięcy w mediach i wszystko parwiue za darmo, to jest kogo naśladować, zgodnie z nauką koćioła w ich wydaniu dla mas zniewolonyc chyba !, ktoś musi na nich jednak robić doszli do wniosku i mozę te zniewalane tłumy będą ku temu często służyły

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama