Ponad 40 proc. przypadków raka diagnozowanych co roku w Wielkiej Brytanii jest związanych ze stylem życia i takimi nawykami jak palenie, picie alkoholu i złe odżywianie - twierdzi raport opublikowany w "British Journal of Cancer", o którym pisze w środę BBC.

Raport, który zdaniem jego autorów jest najbardziej wyczerpującą analizą na ten temat, ocenia, że łącznie 14 czynników związanych ze stylem życia i środowiskiem wpływa na to, że Brytyjczycy zapadają na raka. Zdaniem badaczy, w 40 procentach przypadków raka wśród kobiet i 45 procentach wśród mężczyzn chorobie można by zapobiec przez zdrowszy tryb życia.

Około 34 procent przypadków raka wiąże się z paleniem, dietą, alkoholem i nadwagą. Specyficzna praca, na przykład narażenie na chemikalia czy azbest, powiązana jest w kilku procentach z przypadkami raka - uważają naukowcy.

Wśród mężczyzn ponad 6 proc. przypadków raka wiązało się z brakiem warzyw i owoców w diecie, wśród kobiet nadwaga i otyłość miały związek z 7 procentami zachorowań - ocenia raport.

Dla naukowców największym zaskoczeniem były właśnie te ostatnie dane. "Nie sądziliśmy, że jedzenie warzyw i owoców okaże się tak ważne w chronieniu mężczyzn przed rakiem. W przypadku kobiet zaś nie oczekiwaliśmy, że nadwaga będzie większym czynnikiem ryzyka niż alkohol" - powiedział główny autor badania prof. Max Parkin.

"Wielu ludzi sądzi, że rak jest kwestią przeznaczenia albo genów i to, czy na niego zachorują, jest kwestią szczęścia. Kiedy spojrzy się na dane, jest jasne, że około 40 procent zachorowań na raka jest wywołane przyczynami, które w większości jesteśmy zdolni zmienić" - wskazuje badacz.

W Wielkiej Brytanii co roku diagnozowanych jest około 134 tys. przypadków raka

Materiał o raporcie opublikowany na portalu BBC News wywołał lawinę komentarzy; niektórzy internauci wskazują, że rak dotyka również osoby prowadzące zdrowy tryb życia.

Naukowcy przyznają, że chociaż znany jest związek między paleniem papierosów a rakiem gardła, to o innych czynnikach ryzyka wiemy znacznie mniej.

Zdrowy tryb życia nie gwarantuje, że ktoś nie zachoruje na raka, ale "możemy znacząco zwiększyć nasze szanse" - mówi dr Harpal Kumar, dyrektor brytyjskiej organizacji Cancer Research UK zajmującej się badaniem raka i szerzeniem wiedzy o tej chorobie. "Jeżeli są rzeczy, które możemy robić, aby zmniejszyć ryzyko, powinniśmy się starać, jak tylko to możliwe" - podkreśla Kumar.

W Wielkiej Brytanii co roku diagnozowanych jest około 134 tys. przypadków raka.