Zamiast siłowni tabletka? Naukowcy ogłosili, że opracowali środek, który może zrewolucjonizować metody walki z otyłością.

Specjaliści ostrzegają jednak, że pigułka nie zastąpi ćwiczeń. Ma być jedną z alternatyw do walki z otyłością i cukrzycą.

W opracowaniu tabletki naukowcy z Harvard Medical School wykorzystali naturalnie występujący w ciele hormon, nazwany przez nich irisin. Przyznają, że hormon ten ma znaczny wpływ na proces spalania kalorii i wpływa na spalanie cukru w mięśniach.

"Doskonale wiedzieliśmy, że ćwiczenia, mają ogromny wpływ na nasze ciało i to jak ono funkcjonuje. Postawiliśmy jednak pytanie, dlaczego, co jest tego przyczyną" - wyjaśnia prof. Bruce Spiegelman. "Na całym świecie notujemy ogromny wzrost osób cierpiących na otyłość i cukrzycę, co dodatkowo podnosi terapeutyczny potencjał irisin" - dodaje.

Profesor ostrzega jednak, że odkrycie to nie zwolni pacjentów z obowiązku chodzenia na siłownię, gdyż suplement stworzony na bazie irisin nie wzmacnia mięśni. "Nie próbujemy zastąpić diety i ćwiczeń. To jest nadal ważne" - podkreśla naukowiec.

Na razie badania prowadzane są na myszach. Jak zapewniają naukowcy, ich wyniki są obiecujące. W ciągu 10 dni terapii z wykorzystaniem leku, poziom cukru we krwi myszy był stabilny, choć straciły one stosunkowo niewielką ilość masy ciała.

Mimo, że utrata wagi była mała, naukowcy zapowiadają, że w dłuższym okresie czasu działanie hormonu może być bardziej efektywne.