Naukowcy z Uniwersytetu Minho w Portugalii, opracowali skuteczną metodę leczenia krótkowzroczności w czasie snu pacjenta. Wada wzroku jest eliminowana poprzez używanie specjalnych "oddychających" szkieł kontaktowych.

Seria badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Minho potwierdziła skuteczność w leczeniu krótkowzroczności podczas snu. Terapia, która nie wymaga korzystania z okularów podczas dnia, bazuje na "szkłach ortokorekcyjnych".

"W efekcie ich używania następuje zmiana krzywizny krzywej rogówki, co poprawia patrzenie na odległość i wyostrza wzrok. Skuteczność leczenia krótkowzroczności naszą metodą uzyskaliśmy nawet u pacjentów z wadą wzroku na poziomie 6 dioptrii" - powiedział prof. Jose Gonzalez-Meijorne z zespołu badawczego.

Metoda opracowana przez portugalskich badaczy daje widoczne rezultaty już po kilku tygodniach od rozpoczęcia terapii. Zmiana powierzchni rogówki następuje w wyniku systematycznego stosowania soczewek podczas snu.

"W związku z tym, że krótkowzroczność jest procesem odwracalnym, zalecane jest korzystanie ze szkieł ortokorekcyjnych z dużą regularnością. Nasze badanie potwierdziło, że stosowanie soczewek może być przerwane na maksymalnie dwa dni bez strat dla terapii" - dodał szef zespołu badawczego.

Krótkowzroczność jest jedną z najbardziej powszechnych wad wzroku.