Instytucja Rzecznika Praw Pacjenta w obecnej formie funkcjonuje od 2009 roku. Jakie są zadania tej instytucji i w jakich sytuacjach możemy liczyć na jej pomoc?
.
1
Zadania Rzecznika Praw Pacjenta
Zgodnie z ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, Celem Rzecznika Praw Pacjenta jest prewencyjna dbałość o przestrzeganie praw pacjentów (przewidzianych ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta) oraz reagowanie w każdej sytuacji, w której prawa pacjenta nie są przestrzegane.
Rzecznik Praw Pacjenta, poza podjęciem działań własnych, może się też zwrócić do Rzecznika Praw Obywatelskich lub Rzecznika Praw Dziecka o podjęcie działań z zakresu ich kompetencji.
ShutterStock
2
Zakres działania Rzecznika Praw Pacjenta
- Prowadzenie postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów;
w sprawach cywilnych wykonywanie zadań określonych w art. 55.
- Opracowywanie i przedkładanie Radzie Ministrów projektów aktów prawnych dotyczących ochrony praw pacjenta.
- Występowanie do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej bądź o wydanie lub zmianę aktów prawnych w zakresie ochrony praw pacjenta.
- Opracowywanie i wydawanie publikacji oraz programów edukacyjnych popularyzujących wiedzę o ochronie praw pacjenta.
ShutterStock
3
W jaki sposób pomaga Rzecznik Praw Pacjenta
- Rzecznik współpracuje z organami władzy publicznej w celu zapewnienia pacjentom przestrzegania ich praw, w szczególności z ministrem właściwym do spraw zdrowia.
- Rzecznik przedstawia właściwym organom władzy publicznej, organizacjom i instytucjom oraz samorządom zawodów medycznych ocen i wniosków zmierzających do zapewnienia skutecznej ochrony praw pacjenta.
- Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, do których celów statutowych należy ochrona praw pacjenta.
- Rzecznik zajmuje się analizą skarg pacjentów w celu określenia zagrożeń i obszarów w systemie ochrony zdrowia wymagających naprawy.
- Rzecznik wykonuje inne zadania określone w przepisach prawa lub zleconych przez Prezesa Rady Ministrów.
ShutterStock
4
Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego
Ta instytucja zajmuje się realizacją praw osób korzystających ze świadczeń szpitali psychiatrycznych.
Zadania tej instytucji to:
- Pomoc w dochodzeniu praw w sprawach związanych z przyjęciem, leczeniem, warunkami pobytu i wypisaniem ze szpitala psychiatrycznego.
- Wyjaśnianie lub pomoc w wyjaśnianiu ustnych i pisemnych skarg tych osób.
- Współpraca z rodziną, przedstawicielem ustawowym, opiekunem prawnym lub faktycznym tych osób.
- Inicjowanie i prowadzenie działalności edukacyjno-informacyjnej w zakresie praw osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych udzielanych przez szpital psychiatryczny.
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama