Zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia oraz poprawy warunków pracy - domagają się pracownicy ochrony zdrowia przed manifestacją zaplanowaną na 24 września. Zapowiedzieli też przygotowanie obywatelskiego projektu ustawy o warunkach zatrudnienia w ochronie zdrowia.

Zgodnie z założeniami reformy przedstawionymi przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, środki publiczne na zdrowie od 2018 r. mają być stopniowo zwiększane, tak by do 2025 r. osiągnęły 6 proc. PKB (obecnie jest to 4,38 proc. PKB). Zdaniem Porozumienia Zawodów Medycznych (PZM) konieczne jest jednak pilne zwiększenie finansowania ochrony zdrowia do 6,8 proc. PKB.

"Upominamy się o właściwą pozycję ochrony zdrowia wśród zadań, które rząd realizuje" - mówił przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) Krzysztof Bukiel podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Zdaniem związkowców potrzebne jest wdrożenie programu "Zdrowie+", którego jednym z założeń byłaby poprawa warunków pracy i zatrudnienia pracowników ochrony zdrowia, a tym samym polepszenie warunków leczenia pacjentów.

"Obserwujemy kolejne programy z sukcesem wdrażane przez rząd i uważamy, że czas na program, który zagwarantuje lepsze warunki pracy, zatrudnienia i leczenia. Wszyscy jesteśmy pacjentami. Polakom należy się leczenie na poziomie europejskim, a pracownikom ochrony zdrowia warunki nieodbiegające od standardów UE" - przekonuje PZM.

Związkowcy szacują, że obecnie w Polsce pracuje jedynie połowa potrzebnych pielęgniarek i fizjoterapeutów oraz 75 proc. potrzebnych lekarzy. Wskazują też, że podobny niedobór pracowników jest w niemal wszystkich zawodach medycznych.

PZM poinformował też o toczących się pracach nad obywatelskim projektem ustawy o warunkach zatrudnienia w ochronie zdrowia. Bukiel zapowiedział, że projekt będzie gotowy do 24 września i podczas manifestacji rozpocznie się zbiórka podpisów.

Zgodnie z zapowiedziami w manifestacji mają wziąć udział m.in. lekarze, pielęgniarki, diagności laboratoryjni, dietetycy, elektroradiolodzy, fizjoterapeuci, ratownicy medyczni, perfuzjoniści, radioterapeuci i psychologowie. Organizatorzy zapewniają, że w związku z manifestacją pracownicy medyczni nie odejdą od łóżek pacjentów.

Manifestacja rozpocznie się w południe 24 września na Placu Zamkowym, następnie protestujący przejdą ulicami stolicy do Placu Konstytucji. "Chcemy pokazać, że warto rozmawiać i nie będzie to wstęp do zakończenia pokojowych negocjacji, a krok ku rozwiązaniu problemów ochrony zdrowia" - przekonują organizatorzy.

PZM to koalicja zrzeszająca pracowników ochrony zdrowia, której celem jest poprawa warunków pracy, zatrudnienia i leczenia w Polsce. W jej skład poza OZZL wchodzą m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii, Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego oraz Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych